Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
bilant 30.06.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


bilant 30.06.2011


56 replies to this topic

#41 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 July 2011 - 03:27 PM

Vezi postareacosmin0304, la 28 July 2011 - 09:40 AM, a spus:

intrebarea mea :as dori exemple/situatii de persoane juridice care se află în curs de lichidare si care nu depun raportarile la 30.06 ? cum le incadram la "in curs de lichidare" ?
Din punct de vedere juridic, etapele inchiderii unei societati comerciale sunt:
- dizolvarea societatilor comerciale, etapa premergatoare operatiunii de lichidare, etapa in care asociatii se pot razgandi printr-o Hotarare AGA asupra inchiderii societatii;
- lichidarea societatii, etapa in care se lichideaza patrimoniul societatii: bunurile societatii se transforma in bani, se platesc creditorii si se distribuie catre actionari rezultatul lichidarii;
- radierea societatii comerciale din evidenta Reg. Com.
Operatiunile de lichidare a societatilor comerciale sunt reglementate de art. 252-2701 din Legea 31/1990 privind societatile comerciale si de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei.
Societatile comerciale care se afla in etapa lichidarii - fiind in etapa de lichidare inseamna ca exista o sentinta definitiva si irevocabila de dizolvare si lichidare (?!) - procedura de lichidare fiind in curs, nu depun raportari contabile la 30.06.2011.



#42 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 August 2011 - 07:51 AM

multumesc




#43 EVA the one

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 01 August 2011 - 09:57 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 27 July 2011 - 12:38 PM, a spus:

m-ati iertat c-am zis o prostie cat mine de mare ?? plsss :sad:
Off, Doamneee ...
D-na Otilia, nu va faceti griji pentru ca eroarea dvs. nu putea genera nici o problema, ci numai putina munca in plus pentru d-na Elissa.
Problema era in situatia inversa, adica daca trebuia sa depuna, ii spuneati ca nu trebuie si ea nu depunea bazandu-se pe raspunsul dat.
In cazul de fata, consecintele greselii dvs. sunt minime din punct de vedere al obligatiilor declarative, practic zero. :smile:

Nimeni nu-i perfect, iar dvs. gresiti foarte rar !
Nu e cazul sa va simtiti asa de prost pentru eroarea de aici.



#44 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2011 - 11:56 AM

Vezi postareaDana42, la 30 July 2011 - 05:44 PM, a spus:

Ai inteles bine, Ginutzza!
mersi
Gina



#45 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2011 - 01:40 PM

va multumesc pt intelegere ! :smile:



#46 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 08 August 2011 - 04:54 PM

Buna ziua tuturor!

Pentru raportarea contabila la 30 iunie mai sunt necesare raportele de gestiune?


Multumesc anticipat si spor la treaba!

Dupa aceea... concediu placut!!!!!!!! :smile:
mdtru



#47 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 08 August 2011 - 06:24 PM

Nu, nu se intocmeste raportul de gestiune. Se depun raportarile contabile la 30.06.2011 in format electronic si listate, semnate, stampilate, insotite de Balanta de verificare la 30.06.2011.
Spor la treaba!



#48 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 09 August 2011 - 01:50 PM

Buna ziua

Saptamana trecuta am depus bilantul si azi m-au sunat de la finante sa ma anunte ca s-a prelucrat bilantul depus dar cu "EROARE"!!
"Problema"este la randul 10 din F20, unde suma apare cu minus(din cauza faptului ca rulajul cumulat pe contul 7588 este cu minus)si,zic ei,valoarea de la rd 11 (la mine fiind zero)trebuie sa fie mai mare decat valoarea de la rd 10.
Dna care a sunat nu a stiut sa-mi dea o solutie si chiar nu m-am mai lovit de asa ceva.Ma puteti ajuta?S-a mai intalinit cineva cu o situatie de genul acesta?

Multumesc



#49 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2011 - 02:15 PM

Normal, ct.7588 nu ar trebui sa fie cu rulaj negativ. Nu stiu ce ai inregistrat acolo,dar daca e vorba de o stonare din veniturile anilor precedenti (pentru ca... daca era din anul acesta... nu avea cum sa fie stornarea mai mare ca si veniturile inregistrate), atunci va trebui sa inregistrezi prin contul 117 al anilor precedenti. Daca e vorba de o cheltuiala, mergi cu inregistrarile pe 6588.
elenacca



#50 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 09 August 2011 - 02:44 PM

Vezi postareaElena Pana, la 09 August 2011 - 02:15 PM, a spus:

Normal, ct.7588 nu ar trebui sa fie cu rulaj negativ. Nu stiu ce ai inregistrat acolo,dar daca e vorba de o stonare din veniturile anilor precedenti (pentru ca... daca era din anul acesta... nu avea cum sa fie stornarea mai mare ca si veniturile inregistrate), atunci va trebui sa inregistrezi prin contul 117 al anilor precedenti. Daca e vorba de o cheltuiala, mergi cu inregistrarile pe 6588.


Da,intr-adevar,am emis in ianuarie o factura prin care am stornat o factura emisa in decembrie anul trecut.
O mai pot drege acum?



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2011 - 09:05 PM

erorile cu sume relativ mici provenite din exercitiile precedente se pot corecta pe seama rezultatului din anul curent, deci ar fi putut storma f bine veniturile respective. dupa parerea mea, este o scapare a prg.

sincer, nu stiu ce soluite sa-ti dau fiindca nu am toate datele necesare, dar ai putea face corectia incarcand chelt. in loc sa scazi veniturile si asta printr-o inreg. de genul stornarii rulajelor negative ale lui 7588 si incarcarii rulajelor chelt. 6588, cu inchiderile aferente prin 121 - ca sa nu-ti strici rulajele la el.

zic si eu ... :smile:



#52 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 10 August 2011 - 08:23 AM

Multumesc

Am expus ceva mai detaliat problema in topicul "Erori contabile - corectii" si am primit aceeasi solutie de la Lexiroxi....sa stornez din venituri si sa inreg pe chelt.
Problema e ca vorbim de o suma semnificativa!

Oare odata depus bilantul se mai poate face ceva?Nu vreau sa am surpriza de a se considera ca nu l-am depus din cauza erorii respective.



#53 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2011 - 09:47 AM

Nu se va considera ca nu l-ai depus! Chiar doamna care te-a sunat ti-a spus ca s-a prelucrat, dar cu "eroare". Sfatul meu este sa-l refaci (cu corectiile necesare) si sa mergi cu o noua discheta si un nou formular, sa-l introduca pe acesta in calculator. Din pacate se amendeaza si depunerea cu "erori" a bilantului.
Eu am patit-o asa anul trecut (tot la 30.06), cand am descarcat prima varianta de program si care valida bine-mersi, dar in programul lor apareau erori dupa preluarea datelor din 2009 (preluare facuta tot de program!). Am scapat de amenda dupa ce am obtinut confirmarea prin mail de la IT din MF ca prima varianta avea erori!
elenacca



#54 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 11 August 2011 - 05:03 PM

Vezi postareaElena Pana, la 10 August 2011 - 09:47 AM, a spus:

Nu se va considera ca nu l-ai depus! Chiar doamna care te-a sunat ti-a spus ca s-a prelucrat, dar cu "eroare".
Am sunat la finante si mi-au spus ca daca il redepun in termen, adica pana in 16.08, mi-l primesc si sa nu-mi fac griji, ca nu se lasa cu amenda.
Doamne ajuta!



#55 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 August 2011 - 06:25 PM

Vezi postareademiankiki, la 10 August 2011 - 08:23 AM, a spus:

Am expus ceva mai detaliat problema in topicul "Erori contabile - corectii" si am primit aceeasi solutie de la Lexiroxi....sa stornez din venituri si sa inreg pe chelt.
Lexiroxi este o profesionista de toata increderea, asa ca unde vezi solutii date de ea inseamna ca sunt sanse 99 % (1% e pt D-zeu) sa fie corecte !
o chestiune verificata in ani de zile !! fata asta e toba de carte, crede-ma, jos palaria pt ea, asa ca mergi pe mana ei cu ochii inchisi - parerea mea !! de cand e pe forum, eu nu tin minte sa se fi inselat vreodata !! zau ca nu tin minte asa ceva !! :smile:



#56 demiankiki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 11 August 2011 - 07:37 PM

Absolut de acord! :)



#57 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 August 2011 - 09:33 PM

Multumesc frumos pentru aprecieri, e mult prea mult spus. :smile: Cred ca toti incercam sa ne formam si sa ne spunem cat mai corect cate o opinie si chiar daca nu se „face” contabilitate de pe forum, conteaza foarte mult un sfat, o parere si o sustinere. Va urez tuturor concediu placut si, pe unde sunteti, nu uitati, daca aveti o opinie de exprimat, spuneti-o cu incredere, sigur cineva are nevoie de ea.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL