Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
alte registre I.I. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


alte registre I.I.


7 replies to this topic

#1 irina92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 March 2014 - 09:19 AM

buna ziua am deschis luna asta o intreprindere individuala cu amanuntul al ziarelor si articolelor de papetarie, in magazine specializate ( caen 4762) , am cumparat registru unic de control, registru inventar si registru incasari si plati , vreau sa stiu cand trebuie completate acestora si daca trebuie sa mai cumpar si alte registre gen registru de gestiune zilnic , nir, etc....

Aceasta postare a fost editata de irina92: 12 March 2014 - 09:21 AM




#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 March 2014 - 10:09 AM

Da, si registrul nir si cel de gestiune zilnica.
In RJIP treceti la data de pe documentele de incasare si plata.
Cand primiti facturi faceti nir la fiecare.Acesta (nir-ul) trebuie sa il tineti permanent la punctul de lucru. In registrul de getiune zilnic treceti la data cand aveti intrari de marfa (pe baza nir) si iesirile de marfa (vanzarea marfii sau marfa pe care o dati inapoi furnizorului pentru ca nu s-a vandut sau pentru ca are defecte). Totalul din acest registru sa corespunda cu totalul stocului de marfa din magazin.
In registrul inventar treceti produsele din patrimoniul intreprinderii individuale de natura mijloacelor fixe si a obiectelor de inventar, la data cand acestea au fost cumparate pe baza de factura, la data cand au fost vandute sau cand sunt date la casare, daca e cazul.
In registrul unic de control nu completati dumneavoastra ci persoanele care va vin in control. Acesta trebuie sa il tineti permanent la punctul de lucru.




#3 irina92

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 March 2014 - 07:22 PM

multumesc



#4 Aoraki

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 May 2014 - 01:19 PM

Buna ziua,

Am infiintat de curand o II si de la ANAF mi s-a spus ca pe langa RJIP, RI, RUC trebuie sa mai completez si jurnalele de vanzari si cumparari. Mentionez ca II-ul este neplatitor de TVA.
Atasez modelele de registre de pe siteul ANAF care mi s-a indicat sa le folosesc si va rog daca imi poate da cineva un exemplu concret cum sa le completez (sa presupunem ca am cumparat un produs in valoare de 100 lei TVA inclus - furnozorul este un SRL platitor de TVA- si am vandut acelasi produs la un pret de 120 lei [ii neplatitor TVA]).

Multumesc,
Numai bine!



#5 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 May 2014 - 02:48 PM

Cele doua registre le completati numai atunci cand veti deveni platitor de tva prin depasirea plafonului de tva de 65 000 euro sau daca optati sa deveniti platitor de tva in timp.



#6 anamaria2811

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 May 2014 - 06:42 PM

62. (1) Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligația să țină evidența livrărilor de bunuri și a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum și evidența bunurilor și a serviciilor taxabile achiziționate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări

Conform punctului 62 din Normele la Codul Fiscal aveti obligatia sa completati jurnalele pentru cumparari si vanzari chiar daca nu sunteti inregistrat in scopuri de TVA.

Toate cele bune,



#7 cristinutz83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 June 2014 - 09:04 PM

Buna ziua, am un I.F comert cu amanuntul in targuri si piete la sistem real si vreau sa intreb ce registre imi trebuie in afara de Registru incasari si plati Registru inventar si Registru unic de control??

multumesc!!



#8 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 June 2014 - 10:04 PM

Pentru intrarea marfii la fiecare factura sau borderou de achizitie intocmiti nir.
Pentru deplasarea zilnica la piata/targ cu o anumita cantitate de marfa intocmiti avizul de insotire a marfii.
Pentru evidenta gestiunii de marfa completati raportul de gestiune zilnic.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL