Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate I.I. - magain haine ONLINE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate I.I. - magain haine ONLINE

3 replies to this topic

#1 sugar22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 August 2010 - 01:12 PM

In urma studiului facut pe mai multe forumuri am ajuns la concluzia ca ar fi mult mai practic si usor de asimilat informatiile prin exemple concrete, cu riscu de a ma cataloga drept neputincios.
Ca urmare propun expunerea pasilor de urmat pt realizarea contabilitatii in partida simpla prin exemple concrete, eventual realizarea si atasarea pe forum de fisiere excel( sau alte forme) pt fiecare operatiune.

Cazul meu:
Intrerindere Individula la inceput de drum.(magazin online haine) neplatitor de TVA
Am depus declaratia 220, am achizitionat si fiscalizat: Registru-Inventar si Registru Jurnal de incasari si plati. Urmeaza sa achizitionez Registrul Unic de Control.

Am achizitionat marfa ce urmeaza a fi comercializta factura+chitanta.
Ce facem cu factura si chitanta incontinuare? de citit am tot citit, exemple(modele) concrete n-am gasit; imagini, fisiere excel etc.
Factura: 123456

Tricou UM(buc) Cantitatea(10) Pret unitar fara TVA-ron(20) Valoarea-ron(200) ValoareaTVA-ron(48)
Bluza UM(buc) Cantitatea(2) Pret unitar fara TVA-ron(50) Valoarea-ron(100) ValoareaTVA-ron(24)
Total 300 72
Total de plata 372

Chitanta 111111
372 ron Reprezentand: c/v factura 123456

Poate reusim impreuna sa simulam intrarile/iesirile si ce mai intervin pe parcurs dupa fiecare caz in parte(platitor neplatitor TVA, cantitativ-valoric vs global-valoric etc).

Daca mai exista un asemenea topic imi cer scuze si indrumati-ma spre acel topic

Aceasta postare a fost editata de sugar22: 10 August 2010 - 01:14 PM




#2 sugar22

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 12 August 2010 - 11:03 AM

Ma gandeam ca vom gasi mai greu persoane disponibile sa ne indrume prin exemple concrete; texte si teorii gasim destule, practica ne omoara.
Macar 1 din 10 teoriticieni sa ne si exemplifice ... dar mai asteptam
Va multumim anticipat!!!




#3 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 12 August 2010 - 04:47 PM

dupa achizitionarea marfii normal ar fi sa faci nir-ul
treci treci factura si chitanta in rjip



#4 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 17 August 2010 - 09:44 PM

Se trece chitanta in reg.jurnal,iar receptia in rap.de gestiune.
Raportul de gestiune il completezi zilnic, cu intrarile, respectiv iesirile din magazin.Suma trecuta in raportul de gestiune este cea din NIR, adica pretul de vanzare.
Ex: 10 tricouri*10 lei pret achizitie= 100 lei(aceasta suma apare pe chitanta de la furnizor) se trec in registrul jurnal
Voi vinde aceste tricouri la 15 lei, deci suma este de 150 lei(acesta suma o trec in raportul de gestiune, la intrari)
Vand 1 bucata*15 lei= 15 lei(apare in rap.de gestiune la iesiri si la incasari in registrul jurnal).
Suma la finele zilei din rap.de gestiune reprezinta valoarea marfii din magazin.
In cazul tau cred ca trebuie sa emiti facturi pentru produsele vandute.
Sper ca m-ai inteles.

Aceasta postare a fost editata de claudiaionela: 17 August 2010 - 09:47 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL