Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate I.I. - COMERT CU FLORI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate I.I. - COMERT CU FLORI


5 replies to this topic

#1 monyka81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 October 2010 - 07:52 AM

Buna ziua,
Ma confrunt prima oara cu contabilitatea la o intreprindere individuala, al carei obiect de activitate este comertul cu amanuntul cu flori, plante. Pe langa aceasta activitate mai vinde si diverse obiecte ornamentale cadou. avand in vedere ca sunt 2 activ. diferite se intocmesc 2 registre jurnal de incasari si plati?
De asemenea, daca stie cineva daca cheltuielile cu florile deterioarate sunt sau nu deductibile.
Multumesc anticipat.



#2 magdalena_ema

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:vulcan
  • Interests:generale

Postat 11 January 2012 - 09:33 PM

Buna!
Am o rugaminte. In anul 2011 am si eu pe cineva care a infiintat un II comert cu flori. Te rog daca ai primit vreun raspuns la solicitarea ta ajuta-ma si pe mine la adresa magdalena_ema@yahoo.com.
Mersi mult!




#3 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 18 January 2012 - 04:58 PM

1.Nu, nu se intocmesc doua RJIP;
2.imho, nu sunt deductibile.Adica, pe de o parte se accepta perisabilitatile in procentele / limitele admise de acte normative in vigoare.Actul Normativ este HG 831 / 2004...dar in HG -ul respectiv nu gasim ...florile ! :blush2:



#4 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 18 January 2012 - 05:11 PM

revin pentru ca nu am putut sa mai editez mesajul anterior:
O (posibila) solutie ar fi sa ne prevalam de art.21 alin.4 lit.c :
"cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a activelor corporale constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, pentru care nu au fost incheiate contracte de asigurare, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta, daca aceasta este datorata potrivit prevederilor titlului VI."

Adica "rasucind" articolul respectiv, sa incheiem contracte de asigurare.
(nu luati cele de mai sus ca pe o opinie fundamentata si/sau competenta)



#5 tatiana_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 November 2012 - 03:49 PM

Buna tuturor!
As vrea sa intreb cite ceva legat de contabilitatea unei florarii - I.I. neplatitoare de TVA

1. in reg jurnal de incasari si plati trebuie sa trec termene generice la cheltuieli? sa le incadrez in anumite grupe sau cum se trec mai exact?
2. trebuie facut bon de consum pt produsele de igiena, accesoriile (panglici, celofane, etc/?)
3. cum se inregistreaza pierderile...la citeva zile florile nu mai pot fi comercializate si atunci ce se face cu ele? un proces verbal de "casare" si ce fac cu valoarea aferenta lor? dar cu discounturile acordate florilor care sunt mai ofilite de ex?
4.in reg inventar se trec alaturi de mijloace fixe si obiectele de inventar?

Pt inceput...cam atit (scuze ca sunt asa multe...nu am practicat de 12 ani si ...)

Multumesc anticipat!!



#6 tatiana_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 November 2012 - 12:09 PM

Chiar nimeni, nici o idee ceva?
Haideti, va rog, un mic sfat mi-ar prinde tare bine! Multumesc!!!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL