Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Revisal 5.0 - de la 01.08.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


Revisal 5.0 - de la 01.08.2011


273 replies to this topic

#121 mlc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 30 August 2011 - 12:45 PM

Vezi postareanopris, la 29 August 2011 - 03:10 PM, a spus:

Chiar asa se numeste: bonus?
Nu! Nu se trece in Revisal daca nu apare in contractul individual de munca sau in contractul colectiv de munca.

Se numeste prima pe statul de plata.
Am intrebat si pe un alt forum (unde raspunsul a fost da) si de aceea incerc si aici, deoarece nici mie nu mi s-ar fi parut normal sa fie trecuta.
Am sa sun si la ITM si revin.
Multumesc!



#122 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 30 August 2011 - 02:19 PM

In ce priveste parola, e o problema de la ei.Trebuie sa mergeti la ITM si sa le comunicati ca aveti probleme cu parola.Mie mi-au dat si a doua parola so tot aveam probleme si cand le-am spus lucrul acesta au recunoscut ca e o problema care trebuie rezolvata de informaticieni. Dati-le timp sa o rezolve.




#123 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 31 August 2011 - 06:34 AM

Am introdus in noul Revisal salariatii unei societati, caci nu aveam baza pe suport CD. La introducere am gresit COR la un salariat. Am modificat si cand ma uit la istoric salariat se vede modificarea de cor. Cum sterg salariatul pentru a introduce iar doarece nu pot transmite revisal cu aceasta modificare care nu este corecta?



#124 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 August 2011 - 11:22 AM

Eu trebuie sa actualizez programul de la versiunea 2.1.0
insa primesc mesajul:
run time error: 339
msmask32.ocx missing or invalid

ma poate ajuta cineva?
Multumesc



#125 adymaia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta
  • Interests:calatoriile, locurile linistite cu multa verdeata, filmele vechi

Postat 31 August 2011 - 12:04 PM

Buna ziua! Tot incerc de zor sa preiau date in Revisal-ul nou si imi apare eroarea "versiune DB gasita/asteptata: 206/240" si nu reusesc sa depasesc momentul. Oare imi puteti spune mai pe larg cum ati procedat dvs? Si eu am instalat toate patch-urile gasite pe inspectia muncii, Si am incercat sa preiau in programul nou fisierul cu extensia mdb din C:Program Files/ Revisal vechi. Astept cu mult interes raspunsul dvs. Mii de multumiri!



#126 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 31 August 2011 - 01:06 PM

Va rog ajutor.
In noua versiune revisal am introdus manual salariatii pentru ca nu am avut registrul in format electronic de la persoana care am preluat. La introducere am gresit cor la un salariat si am modificat. La raport istoric contracte apare aceasta modificare. Am de transmis azi revisal cu o suspendare de contract. Ce pot face cu greseala? Se poate sterge salariatul ca sa-l introduc iar, sau transmit asa?



#127 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 31 August 2011 - 04:03 PM

Mesajul pe care il primesc atunci cand incerc sa ma loghez pentru a transmite, este urmatorul: "Server Error in '/' Application" "The resourse cannot be found"...a mai intalnit cineva?



#128 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 31 August 2011 - 06:28 PM

Vezi postareamlc, la 30 August 2011 - 12:45 PM, a spus:

Vezi postareanopris, la 29 August 2011 - 03:10 PM, a spus:

Chiar asa se numeste: bonus?
Nu! Nu se trece in Revisal daca nu apare in contractul individual de munca sau in contractul colectiv de munca.
Se numeste prima pe statul de plata.
Am intrebat si pe un alt forum (unde raspunsul a fost da) si de aceea incerc si aici, deoarece nici mie nu mi s-ar fi parut normal sa fie trecuta.
Toate sporurile prevazute in CIM se trec in Revisal. Primele nu reprezinta sporuri si nu cred ca le-ati prevazut in CIM. Daca valoarea sporurilor difera de la o luna la alta, ele se vor completa lunar in Revisal, prin alegere din lista predefinita a aplicatiei.



#129 mihai62s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 September 2011 - 10:13 AM

Buna ziua
cine i-mi poate spune cum transmit o desfacere de contract. Se salveaza din nou toti salariatii?



#130 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 September 2011 - 10:21 AM

Vezi postareaHANDA76, la 31 August 2011 - 11:22 AM, a spus:

Eu trebuie sa actualizez programul de la versiunea 2.1.0
insa primesc mesajul:
run time error: 339
msmask32.ocx missing or invalid

ma poate ajuta cineva?
Multumesc
specifica sistemul de operare windows ....



#131 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 September 2011 - 11:20 AM

Vezi postareadoiny, la 29 August 2011 - 07:36 PM, a spus:

Am o mare problema....

Parola in vechiul program e ok, se logheaza.
Aceeasi parola in noul program nu vrea sub nici o forma.
M-am gandit sa ma duc la ITM sa le cer alta oarola si sa si intreb ce se intampla....de ce aceasta problema??
Poate trebuie sa seteze ei ceva... sa actualizeze firma in baza de date...

Si eu am aceasta problema la o firma. Le-am trimis un mail si am primit urmatorul raspuns:

'Solicitarea dumneavoastra a fost inregistrata cu numarul din data de .
Vom efectua verificarile necesare rezolvarii si vom reveni cu un raspuns in cel mai scurt timp'



#132 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 01 September 2011 - 12:03 PM

Vezi postareaadymaia, la 31 August 2011 - 12:04 PM, a spus:

Buna ziua! Tot incerc de zor sa preiau date in Revisal-ul nou si imi apare eroarea "versiune DB gasita/asteptata: 206/240" si nu reusesc sa depasesc momentul. Oare imi puteti spune mai pe larg cum ati procedat dvs? Si eu am instalat toate patch-urile gasite pe inspectia muncii, Si am incercat sa preiau in programul nou fisierul cu extensia mdb din C:Program Files/ Revisal vechi. Astept cu mult interes raspunsul dvs. Mii de multumiri!


Imi pare rau, am intrat ieri, dar nu am vazut intrebarea ta. Eu am fost nevoita sa solicit baza de date de la ITM. Odata cu baza de date am primit si urmatoarele instructiuni, pe care le-am urmat ca atare:

"Pentru a folosi in bune conditii baza primita va rugam sa respectati urmatorii pasi:

1. Descarcati si instalati de pe www.inspectiamuncii.ro aplicatia Revisal - versiunea v 2.0.6 si patch-ul de actualizare a codurilor Caen : Patch ReviSal.KB.206.003

2. In locatia unde se instaleaza aplicatia se creaza un fisier Acces cu denumirea Revisal206.mdb. Copiati fisierul cu acelasi nume din arhiva primita si inlocuiti-l pe cel creat de aplicatia Revisal

3. Rulati aplicatia si verificati corectitudinea datelor primite

4. Instalati cele trei patchuri de actualizare COR in ordinea Patch ReviSal.KB.206.004 , Patch ReviSal.KB.206.005 si Patch Revisal.KB.206.006 (Atentie: Dupa instalarea Patch ReviSal.KB.206.004 s-ar putea sa fie nevoie de actualizarea manuala a codurilor COR.

Efectuati aceasta actualizare si abia apoi continuati cu instalarea Patch ReviSal.KB.206.005. In mod asemenator, dupa instalarea patch-ului Patch ReviSal.KB.206.005 este posibil sa fie necesara actualizarea manuala a codurilor COR. Dupa efectuarea acesteia puteti continua cu Patch Revisal.KB.206.006 si Revisal.KB.206.007".


Cam asta e.

Iti sugerezi sa iti salvezi baza de date undeva, adica fisierul cu denumirea Revisal206.mdb. Apoi dezinstalezi tot se inseamna Revisal, si o iei de la capat.
Dupa ce urmezi toti pasii de mai sus (fac precizarea ca nu am avut nevoie sa fac ceva manual), iti copii din nou baza de date si o importi in noua aplicatie Revisal. Sper sa te ajute raspunsul meu.

PS Practic, la punctul 2 folosesti baza de date pe care ai salvat-o in prealabil, da? Eu am primit baza de date de la ei, tu o ai pe-a ta salvata inainte.



#133 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 01 September 2011 - 02:23 PM

E o idee foarte buna sa trimit mail cu aceasta problema de logare,
puteti sa-mi spuneti si mie mailul
pe care a-ti trimis?

Multumesc mult.



#134 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 01 September 2011 - 09:07 PM

Adresa de e-mail pusa la dispozitie este suportregistru@inspectiamuncii.ro
Pentru reconfirmarea parolei mergi la sediul ITM cu depunerea pe CD a noii versiuni a aplicatiei Revisal.



#135 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 September 2011 - 11:48 AM

Eu am trimis la Suport.Registru@teamnet.ro



#136 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 02 September 2011 - 03:02 PM

buna ziua,am o problema in noul revisaldupa ce preluam firma din vechiul revisal si actualizam salariatii apare <<data la care se produc efectele>.Ce data trebuie trecuta aici? data ultimei actualizari a salariului(contract , act aditional sau data de 01.08.2011. va multumesc.



#137 danaedanae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 05 September 2011 - 06:23 AM

am trimis cu adresa la itm si dupa depunere tot nu pot intra on line sa vad registrul. ce stiti?



#138 Gheorghe Stanoiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 September 2011 - 11:07 AM

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:
Am reusit sa preiau baza de date din vechea versiune in cea noua, cu contractele de munca active la 01.08.2011. Problema este ca in orice meniu (tab) al programului m-as duce, nu pot sa efectuez nicio modificare la contracte (imi apare eroarea: "Invalid cast; (check your mapping for property type mismatches;setter of Castle.Proxies.ContractProxy), nu pot sa vizualizez rapoartele( de exemplu, la Rapoarte-Contracte per salariat imi apare eroarea: Could not execute query[SQL: SQL not available] ) si dupa toate aceste erori, mi se inchide automat programul. Astfel, nu pot sa operez nimic in acest program...
V-ati mai intalnit cu asemenea erori? Aveti idee ce pot face pentru a le inlatura?
Va multumesc pentru orice fel de ajutor!



#139 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 September 2011 - 01:08 PM

Vezi postareaGheorghe Stanoiu, la 05 September 2011 - 11:07 AM, a spus:

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:
1. ce sistem de operare ai ? (primul lucru pe care ar trebui sa-l specificati cand aveti erori de instalare - rulare a unui program )
2. ai instalat Microsoft .NET Framework 3.5 SP1 ? ( te uiti in control panel - add remove programs)



#140 Gheorghe Stanoiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 05 September 2011 - 01:32 PM

Sistemul de operare este Windows XP Professional Versiunea 2002, Service Pack 3 iar Microsoft .NET Framework 3.5 SP1 este instalat.
La versiunea de test nu am intampinat aceste erori, versiune pe care am dezinstalat-o inainte de instalarea versiunii oficiale.
Recent am observat ca nici Generarea Registrului nu functioneaza aparanad una dintre erorile de mai sus: Could not execute query[SQL: SQL not available]
Am trimis un email cu aceste probleme si la suportregistru@inspectiamuncii.ro dar nu stiu cand imi vor raspunde si daca vor avea solutii...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL