Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declar lunar sau trimestrial ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


declar lunar sau trimestrial ?


127 replies to this topic

#121 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 October 2011 - 02:45 PM

Cand s-au depus actele pentru certificatul de tva s-a depus si Declaratia 010
si acolo specifica ,tva trimestrial, sau lunar, in principiu daca nu a avut peste 100.000 euro cifra de afaceri anul trecut ar trebui sa se declare trimestrial.



#122 cristeae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 26 October 2011 - 01:18 PM

Buna ziua,va rog un raspuns, am inteles ca cei care indeplinesc conditiile de trecere la depunerea trimestriala a D 112 nu mai trebuie sa depune nimic pana la 30 oct.2011, trecerea se face in mod automat, cei care raman la depunere lunara trebuie sa depuna 010 sau numai cei care au indeplinit conditiile de depunere trimestriala si au optat pt.depunere lunara depun 010, va rog daca cineva poate face o sinteza cine - ce - depune la 30.10.2011 ? Multumesc pentru raspuns.




#123 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 October 2011 - 12:47 PM

societatle infintate in 2011 care au pana la 2 salariati depun decalaratie 010 pana la 30.10.2011 , dar nu a aparut declaratia asa ca asteptam
am fost la sect 3 si nici ei nu stiu nimic de declaratia noua
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#124 qflov

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 16 November 2011 - 05:53 PM

Persoanele juridice cu cifra de afacere mai mica de 100 000 euro si cu numarul de angajati de 3 depun declaratia 112 lunar sau trimestrial ?



#125 Maria Ghmb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 November 2011 - 04:47 PM

Vezi postareaqflov, la 16 November 2011 - 05:53 PM, a spus:

Persoanele juridice cu cifra de afacere mai mica de 100 000 euro si cu numarul de angajati de 3 depun declaratia 112 lunar sau trimestrial ?

buna,

potrivit OG 30/2011, daca te afli in situatia descrisa de tine, poti opta pentru depunerea ei lunara SAU trimestriala. OG 30/2011 zice ca
pentru depunerea lunara trebuia sa depui o declaratie de mentiuni la ANAF pana la sfarsitul lunii octombrie. primul termen de depunere a D112 ar fi fost data de 25 ianuarie 2012.

daca preferi sa depui D112 lunar, trebuie sa depui la ANAF o declaratie privind optinunea pana la 31 ianuarie 2012, mai zice OG 30/2011

eu am optat pentru prima varianta. nu stiu ce se intampla daca nu ti-ai exprimat optiunea.

toate cele bune!



#126 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 November 2011 - 09:59 PM

verifica vectorul fiscal pe pagina anaf, in dosarul fiscal, si depui asa cum te-au inregistrat ei daca nu ai depus decl pana in 31 oct



#127 VVictoria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 08 December 2011 - 12:50 AM

Sunt micro nou infiintata in 30august2011.Am depus in septembrie declaratia 100 pe 0 cum mi-a zis si la ghiseu cand am fost sa depun 010,dar 112,pt nou infiintata ramane trimestrial cate 3 declaratii cu fiecare luna din trim,dar in cazul plecarii (doar?nu si alta modificare?) la unu din angajati trebuie depus in cadrul trimestrului cu cu 25 a lunii urmatoare modificarii?Daca se intampla in luna a2a a trim,declar la termen trimestrial...si plata pana la urma e trimestriala infiferent de fluctuatia din timpul trim? @-) Sunt stresata la culme cu treaba asta...M-am speriat la culme ca ar fi trebuit chiar daca sunt in vector la trim sa depun 112 lunar...



#128 VVictoria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 December 2011 - 02:33 PM

Pt micro nou infiintata in 2011 D112 se face lunar...acum am venit de la adm.sect.6 :( Mi-a zis sa o depun la registratura impreuna cu un memoriu.Are cineva idee cum trebuie sa arate acesta?O prezentare mai detaliata a situatiei in scris sau mai trebuie ceva mentionat?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL