Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
OMFP 2604/03.10.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


OMFP 2604/03.10.2011


12 replies to this topic

#1 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 07 October 2011 - 10:23 AM

Avem si procedura pt aplicarea art XI din OG30/2011( privind anularea penalitatilor ) :

OMFP 2604/3.10.2011 :smile:

Fisiere atasate





#2 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 11 October 2011 - 02:25 PM

La articolul 4 zice ca facilitatile nu se acorda pentru obligatiile fiscale stinse prin poprire. Daca nu platesti obligatia, intr-o luna deja ai contul poprit...deci in fond pentru ce se aplica facilitatile? Imi dau facilitati daca eu le virez din contul poprit? ....sau NU imi dau facilitati daca imi trag ei din cont...Stii cumva cum se face totusi? Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de ionutro: 11 October 2011 - 02:32 PM




#3 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 October 2011 - 04:12 PM

la o intrunire astazi 11.10.2011 , tinuta la Cluj la care au participat pe langa ministrul finantelor , secretari de stat MFP si directori din ANAF , reprezentanti ai mediului de afaceri ( mari contribuabili si mijlocii ) cineva ( nu eu :tongue: )a pus chiar o astfel de intrebare ministrului .

"Ce vor face cei care vor sa faca plata voluntara a datoriilor pt a beneficia de facilitatile Ord.2604 , insa au conturile blocate avand in vedere ca mai mult de 85-90 % din cei ce ar putea beneficia de facilitatile oferite se afla intr-o astfel de situatie ?"

la care ministrul a zis ca intr-adevar e o problema in cazul acela si ca se vor gandi la o solutie pt a putea si acestia sa beneficieze de aceste facilitati de anulare a penalitatilor .

Sa speram ca asa va fi . :angry:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 11 October 2011 - 04:15 PM




#4 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 11 October 2011 - 04:58 PM

M-am bucurat prea devreme...Trebuie sa se gandeasca la o solutie..... :laugh: e simplu, sa scoata paragraful legat de poprire din OG, nu?...dar probabil ca nu vor lucrul asta (de aceea "trebuie sa se gandeasca la o solutie"). Sper sa gaseasca solutia inainte de 31.12.2011



#5 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 October 2011 - 05:08 PM

aia ar fi culmea culmilor sa vina prin 5 ianuarie si sa zica voiosi , precum Arhimede cand a zis Evrika! , ca au gasit solutia !! :laugh: :laugh: ( dar cum termenul de plata era pana la 31.12.2011 ne pare rau ...si PA ! ) :smile:



#6 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 11 October 2011 - 05:22 PM

Ar putea sa vina in 5 ianuarie...ca mai exista posibilitatea cealalta cu 50% pana la 30.06.2012. Oricum, stii care e faza? Azi am primit de la Administratia financiara o scrisoare prin care ma instiinteaza de existenta facilitatilor din art IX din ord 30/2011 si imi zice ca daca vreau sa beneficiez de aceste facilitati sa transmit intentia de plata si un grafic de plata bla bla bla... ceea ce ma face sa ma gandesc, eu, firma cu cont poprit, ca ordinul e valabil si pentru mine. Sau MFP nu stie care-i dreapta si care-i stanga.



#7 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 11 October 2011 - 05:47 PM

deja ai primit notificarea prevazuta in Ordin ? ce repede lipesc plicurile astia de la ANAF :laugh:

eu cred ca trimit notificarile astea la toti care au in fisa penalitati si debite restante la 31.08.2011 ....nu mai stau sa vada care au blocate conturile . Asta se va vedea doar cand va incerca omu' sa plateasca restantele si nu va avea cum :angry:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 11 October 2011 - 05:57 PM




#8 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 13 October 2011 - 02:32 PM

Stai sa vezi. Am fost azi la ghiseu sa intreb cum sta treaba cu poprirea. Si mi s-a zis ca daca platesc cash ma incadrez, daca platesc prin banca , nu ma mai incadrez la facilitati...ridicol.Plus ca in fisa de calcul estimativa pe care mi-a dat-o imi iese ca imi scuteste (ca fapt divers)10 lei penalitati de la somaj pe cand eu am 200 de lei penalitati la somaj...nu mai inteleg nimic



#9 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 October 2011 - 09:00 AM

In perioada 01.01.2006-30.06.2010 am avut majorari de intarziere.
Fiscul le-a stins din sumele achitate de firma pentru obligatiile fiscale principale, acestea din urma ramanand partial nestinse.
Pentru aceste majorari stinse se aplica reducerea de 50% ?



#10 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 17 October 2011 - 01:33 PM

maria, poti merge la ghiseu la finante sa ceri o situatie conforma cu OG. Ei trebuie sa iti fac un calcul provizoriu.



#11 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 17 October 2011 - 02:12 PM

Am realizat ca nu te prea ajuta nici aceasta masura. Suna bine dar de fapt taie pe toate partile. In primul rand sunt scutite penalitatile si majorarile aferente debitului neplatit, deci nu si cele aferente debitului platit la 01.10.2011 pe care inca le ai in sold. Apoi, sunt scutite doar 50% din aceste majorari pana la 30.06.2011 ca apoi s-a trecut la sistemul cu penalitati.Deci intr-un final....te ajuta prea putin pentru efortul pe care trebuie sa il faci pentru a plati totul.



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 October 2011 - 08:40 PM

Potrivit precizarilor, pentru obligatiile fiscale restante la 31 august 2011, se anuleaza sau se reduc penalitatile de intarziere astfel:
a) penalitatile de intarziere se anuleaza daca obligatiile principale si dobanzile aferente acestora se sting prin plata voluntara sau compensare pana la 31 decembrie 2011;
b) penalitatile de intarziere se reduc cu 50% daca obligatiile principale si dobanzile aferente acestora se sting prin plata voluntara sau compensare pana la 30 iunie 2012.
Penalitatile de intarziere la care se face referire mai sus reprezinta sanctiunea pentru plata cu intarziere a obligatiilor fiscale, respectiv suma datorata pentru neachitarea la scadenta a obligatiilor fiscale principale, prevazuta la art. 120.1 din Codul de Procedura Fiscala (CPF).
Art. 120^1 Penalitati de intarziere
(1) Plata cu intarziere a obligatiilor fiscale se sanctioneaza cu o penalitate de intarziere datorata pentru neachitarea la scadenta a obligatiilor fiscale principale.
(2) Nivelul penalitatii de intarziere se stabileste astfel:
a) daca stingerea se realizeaza in primele 30 de zile de la scadenta, nu se datoreaza si nu se calculeaza penalitati de intarziere pentru obligatiile fiscale principale stinse;
b) daca stingerea se realizeaza in urmatoarele 60 de zile, nivelul penalitatii de intarziere este de 5% din obligatiile fiscale principale stinse;
c) dupa implinirea termenului prevazut la lit. b), nivelul penalitatii de intarziere este de 15% din obligatiile fiscale principale ramase nestinse.
(3) Penalitatea de intarziere nu inlatura obligatia de plata a dobanzilor



#13 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 08 November 2011 - 04:58 PM

Din cate stiu era vorba sa se revina asupra ordinului pentru a permite si celor cu conturile poprite sa se foloseasca de aceste facilitati. Ati mai auzit ceva noutati? Pentru ca din ordin reiese ca daca pui bani in contul poprit si apoi platesti datoriile nu beneficiezi de facilitati...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL