Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie mijloace fixe

2 replies to this topic

#1 papusik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 November 2011 - 08:17 AM

buna dimineata,
am si eu o mare problema...am inregistrat obiecte date prin concesiune in contul 205-6811 si le-am facut amortizare totala insa am gresit deoarce acestea trebuia sa le inregistreez ca ob de inventar. acum nu stiu cum sa fac sa le scot ca sunt amortizate total ...va rog din suflet sa ma ajutati !



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 November 2011 - 08:55 AM

Fie că sunt concesiuni propriu zise date spre folosinţă, exploatare altora(205), fie că sunt imobilizări corporale (21X) date în concesiune, fie că sunt obiecte de inventar date în concesiune , toate trebuia amortizate, respectiv trecute pe costuri.
Fie pe loc, sau în proporţie de câte 50% la început şi 50% la sfărşitul concesiunii obiectelor de inventar (603 = 303, fie pe măsura amortizării lor 6811=2805 sau 281x.
Deci nu văd eroarea, gafa ce ar putea fi sancţionată fie şi contravenţional.
Dar pentru că ziceţi că sunt DATE în concesiune, înseamnă că aţi facturat şi aţi încasat REDEVENŢELE cuvenite, stabilite prin contractul de concesiune, şi acoperitoare pentru cheltuielile, costurile dvs.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 09 November 2011 - 08:57 AM




#3 papusik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 November 2011 - 09:32 AM

DE FAPT ELE NU ERAU MIJLOACE FIZE ERAU OBIECTE DE INVENTAR IAR EU LE-AM INREGISTRAT GRESIT
SI AS VREA SA IMI INDREPT GRESEALA CA SA NU FIE O PROBLEMA....IN CONTRACTUL DE CONCESIUNE ESTE SPECIFICAT REDEVENTA ZERO SUNT DATE CU TITLU GRATUIT.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL