Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
e-Fantezie cu bani europeni - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


e-Fantezie cu bani europeni


3 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2011 - 11:55 PM

Atunci cand nu stii sa cheltuiesti banii pe care ii castigi, nu ar trebui sa cheltuiesti bani pe care ii primesti de-a gata. Cam asta ar fi morala de la finalul povestilor cu ministere si cu fonduri europene. Pe la inceputul lui septembrie erau asteptati primii cursanti sa se formeze folosind platforma de formare online e-Academie. Cei 1.4 milioane de euro cheltuiti de Ministerul Comunicatiilor pe aplicatia e-Academie urmau sa fie utili celor 66000 de cursanti preconizati anual.

Articol de : Oana Damian

Citeste tot articolul
conta_ro



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2011 - 09:06 AM

Iat[




#3 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2011 - 10:28 AM

Iată modelul clasic de a (s)mulge banii europei nu doar aparent ci chiar efectiv şi pe just temei!
Că doar Europa este convinsă de aplicanţii români că pe la noi "copii tâmpiţi" şi funcţionari angajaţi pe pile şi pe relaţii de rubedenie, sunt cu sutele de mii! De către sau cel puţin cu corcursul celor care au deja 20 de ani vechime pe post în instituţiile unde au fost găsiţi poate chiar de evenimentele din decembrie 1989, şi care, conservatori sadea în comportament, nu s-au mai putut dezlipi de acele instituţii.Până azi! Sau eventual cel mult, s-au lăsat rotiţi, pe orizontală sau pe verticală, dar rămânând tot timpul " în lumea lor".
Chiar dacă din când în când au fost angajaţi şi noii lor colegi, pentru a înlocui pe cei pensionaţi sau ... În care scop când era suficient angajarea unei singure persoane, dar deseori, primul angajat demonstra că pentru a putea lucra "eficient", rodnic, mai are nevoie de 4-5 noi colaboratori dacă nu şi de nişte birouri noi!Dar tot poporul şi guvernaţii lor şi-au dat seama că de la an la an, coeficientul de inteligenţă a funcţionarilor publici ori nepublici, a învăţătorilor şi profesorilor, a personului sanitar sau a celor din armată, jandarmerie şi poliţie etc. scade,vertiginos atât în privinţa cunoştinţelor lor profesionale cât şi/sau despre lume ori societate ... şi a ajuns la nivelul memoriei exprimabil simplu ...vax!
Adică sub fundul broaştelor , dacă mai reuşesc chiar să le mai recunoască şi pe acestea.Privind de jos în sus!
Deci potrivit unui asemenea nivel de competenţă al funcţionarilor publici şi ai celorlaţi bugetari ai ţării , nişte cursuri de formare "fără scoatere din producţie" la locul de muncă, în faţa calculatorului , chiar că este o realizare europeană.
Zic în faţa calculatorului, dar nu, nu al celui propriu,cumpărat cu 1000 de euro, ci în faţa celui aflat în instituţie, că acasă îl are pe acela care a fost casat de instituţie acum 2-3 ani.(Sau cumva i-au încurcat şi a rămas la birou monitorul nou LCD, cu calculatorul vechi, iar acasă pe un alt birou al său, se află calculatorul cel nou cu monitorul vechi?!
Dar de ce vă miraţi ?!
Şi acest amănunt, fapt, întâmplare a fost şi este acceptat şi nicidecum nu doar tolerat. Chiar este promovat pentru că pe funcţionarii noştrii mai degrabă copiii şi nepoţii îi învaţă cum să folosească calculatorului!
Internetul.
Google .
Messengerul.
Ş.a.m.d.
Nu, nu jocuri.
Şi nici, nici, nici!
Dar microsoft - office-ul, da!
Deci conform acestui program de facilitare a procedeului e-learning pe teme de e-Guvernare efectuat de sau prin e-Academie toţi funcţionarii statului , adică cei 1.200.000 parcă, remunerate lună de lună pe ştatele de plată ale armatei,ale jandarmeriei şi ale poliţiei tradiţionale şi naţionale ori şi ale celei locale. Cum fie şi pe cei din sănătate, respectiv din invăţământul de stat şi din cultură, ori din închisori şi , bine-nţeles chiar şi din administraţia locală, municipală, ori şi judeţeană, şi din administraţia centrală de la guvern ori ministere sau de la Agenţiile şi Oficiile sau Autorităţile Naţionalei ş.a.m.d. vor fi REINSTRUITE ANUAL în loturi de câte 60000 pe an, deci în 20 de ani chiar toţi cei 1.200.000 de persoane odată sigur vor putea beneficia de foloasele acelor bani oferiţi nouă de Europa.
Sună bine. Prezentarea. Dar depinde de fapt cine de la Ministerul Comunicaţiilor cum şi la ce va folosi concret banii obţinuţi. Cât despre în folosul cui, este simplu: al celora care au scris proiectul şi răspunde pentru realizarea lui. Condiţia europei?! O listă cu 60000 nume, prenume, anual, care au accesat prin internet e-Academia şi au descărcat lecţiile, temele scrise şi răsplătite cu drepturi de autor din acest program generos, şi cei care au şi completat inclusiv formularul de testare! Ca să se vadă că nu au fost înscrişi pe degeaba! Nu?
Deci chiar de ce cred unii că noi românii nu ştim să gestionăm nişte bugete în care alocaţiile vin de la alţii iar noi doar trebuie să ştim să le şi cheltuim, consumăm. Toţi banii. Avem şi metode brevetate. A la Nicolaiciuc! Sau a la Loteria Naţională. Dar iată că acum aplicată deja peste tot!
La noi de orice preţ întrebi, primeşti drept nu un răspuns ci nişte întrebări: Cine întreabă? Cine va fi achizitorul ? Ce lor vă-ntresează ? Comisionul dvs.dacă ne-nţelegem unde doriţi să vă virăm ?
În contul fiicelor dvs. ? La Strassburg ? La Viena? Sau la Cucuiete?
Deci ... să vină banii Europei!



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 16 November 2011 - 12:16 PM

Un adagio de loc de prisos ori fără importanţă!
Mai nou sunt o persoană foarte importantă.
Primesc invitaţii aproape de 2 ori pe lună.
Să mă duc în diverse localuri ori chiar restaurante.
Pentru că poate că am diabet, pentru că poate că sunt hipertensiv, sau poate că încă nu am descoperit cât de benefice pot fi nişte lenjerii din lână australiană sau nu am aflat de multe alte produse care pentru mine ar fi indispensabile!... Sau, etc.etc.etc.
Şi toate mi se oferă la un preţ rezonabil: Doar 20% din acel preţ de piaţă enunţat de domnul sau doamna care se-nvârte printre noi ca un titirez! Dovedindu-ne că de când se ocupă de aceste produse chiar că nu mai suferă de nimic!
Deci prin bunăvoinţa dumneaei că mă cunoaşte şi că m-a invitat, pot cumpăra nişte substanţe în flacoane la doar 200-400 lei în loc să dau pe ele 1000 sau chiar 1500 lei, care ar fi preţul lor "real".
Dar la care preţ desigur nu se vând nici pe reţete nici la liber nici măcar în farmacii! de ce aşa ieftin ?!
Păi pentru că diferenţa suportă Europa!
Eu doar trebuie să mă trec întrun registru sau pe o listă şi să comand nişte produse la un preţ ... bagatel, şi dacă nu sunt servit pe loc, în şapte zile , zice-se că primesc coletul comandat acasă!
Şi pentru că banii Europei chiar că sunt număraţi şi trebuie chibzuiţi, doar cei care aţi cumpărat câte ceva, sunteţi invitaţi să rămâneţi pe loc, pentru a servi o cină frugală, modestă dar sănătoasă, biztos, oferită cu amabilitate de gazdele dvs!
Şi dacă vreţi nu apă de la robinet ci chiar o sticlă de apă plată sau minerală, le puteţi comanda şi plăti ... la bar.Dvs.
Probabil că nu sunt cheltuieli eligibile ?!
Aiurea.
Sunt.
Gazda dvs. este-n schimb un zgârcit cum rar aţi mai putut cunoaşte!
Aşa că... onoraţi-le invitaţiile ei şi ale altora asemenea ei, şi camandaţi-vă, cumpăraţi-vă toate produsele, "la preţ redus" şi pe care doar aşa pe mâna reprezentanţilor firmelor în cauză, cu finanţări de la Europa aprobate, le puteţi obţine!

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 16 November 2011 - 12:22 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL