Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuiala cu benzina - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuiala cu benzina


2 replies to this topic

#1 Ciprian-

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 November 2011 - 10:13 AM

Buna ziua,

Imi cer scuze daca am postat gresit, dar mi s-a parut cel mai relevant topic.

Intrebarea mea are legatura cu cheltuiala cu benzina (combustibilul):

In ce situatii este deductibila ?

Din cate stiam, daca persoana care foloseste in interes de serviciu masina are functie in vanzari, atunci este cheltuiala deductibila, dar nu sunt sigur cu privire la acest aspect.

Alte situatii mai sunt ?

Va multumesc.

O zi frumoasa !



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 November 2011 - 12:49 PM

Vezi aici : http://www.conta.ro/...uctibil__st__48 si mai sunt si alte discutii pe Forum.

Dana




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 November 2011 - 07:41 PM

„Firmele vor avea din nou posibilitatea, începând cu anul viitor, să deducă sumele cheltuite pe carburant la mașinile folosite în transportul de persoane, cu maximum nouă locuri, și TVA aferentă achiziției de autoturisme, după interdicția aplicată în intervalul 2009-2011, dar numai în limita a 50%.
Plafonul de deducere de 50% din total va fi aplicat și pentru taxa pe valoarea adăugată aferentă combustibilului achiziționat pentru aceste mașini, conform unui document guvernamental.”
Sursa:Mediafax
Firmele pot deduce din nou TVA la achiziția de mașini și cheltuieli pe carburant, dar limitat la 50%
http://www.mediafax....-la-50-8965192/






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL