Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decl. 300 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Decl. 300 / topic 2012


40 replies to this topic

#21 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 April 2012 - 10:40 PM

@andur:
nu-i baga in seama, sunt prescrise
@adrian david
nu poti fi platitor tva lunar sau trimestrial dupa cum ai tu chef!



#22 Adrian David

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 April 2012 - 10:56 PM

nu este vorba de chef dar sunt intr-o mare incurcatura si trebuie sa rezolv problema ca m-am saturat de somatiile anafului si trebuie sa fac o regularizare la tva ca sa mi se retraga dobanzile din tva negativ ce il am inainte de 30 iunie ca sa fie cu reducere , maine fiind ultima zi lucratoare a bugetarilor trebuie sa devin cu decont lunar chair daca trebuie sa fiu asa pana la sfarsitul anului. inafara de 010 mai trebuie si alte declaratii?
Multumesc




#23 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 26 April 2012 - 11:13 PM

fa si tu o achizitie intracomunitara de bunuri de 10 eur si vei trece la lunar in mod corect (inregistreaza-te intai in roi)



#24 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 May 2012 - 07:38 AM

Buna ziua!
Am emis in luna aprilie o factura (invoice) catre o soc din Suedia, comision pentru promovarea produselor acesteia in Romania.
Din cate stiu factura trebuie raportata prin D300 si D390.
Pana acum am avut numai achizitii intracomunitare si nu-mi este f. clar la ce randuri trebuie raportata aceasta factura in Decontul de TVA.
Va raman indatorata pentru ajutor!



#25 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2012 - 09:46 AM

Va rog, astept un raspuns de la cineva!



#26 melina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 08 May 2012 - 12:22 PM

Buna ziua,
La achizitionare auto din tara (cu plata integrala ), am dreptul sa deduc 50% din valoarea TVA.
Problema mea este ca in decontul de TVA daca inregistrez baza de calcul imi preia automat si TVA-ul integral.
Unde in decont ar trebui sa inregistrez diferenta de 50% din TVA pe care eu nu o deduc?
Multumesc anticipat.



#27 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 08 May 2012 - 12:50 PM

La rd. 22 preiei factura in totalitate.
La rd. 28 treci doar suma pe care o deduci (50%)



#28 melina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 08 May 2012 - 02:42 PM

Multumesc frumos.

Multumesc frumos.



#29 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2012 - 03:36 PM

Cand am transmis declaratia 300 pentru luna martie am completat gresit luna (02 in loc de 03) si nu am fost atenta ca pe recipisa scria ca mai fusese depusa una (am zis ca o fi o eroare la ei). Uitandu-ma atent acum am vazut ca era vorba de declaratia lui februarie. Ce mai pot face acum? Declaratia 394 a fost completata corect pentru luna martie.
Am depus deja declaratiile lunii aprilie, fara probleme de validare.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#30 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 18 May 2012 - 09:48 AM

Va rog, am urmatoarea situatie:o livrare intracomunitara, una extracomunitara(import) si in decont le trece la rindul 14 pe ambele (lucrez in Saga).
Am sunat la finante si nu au stiut ce sa-mi zica.Poate ma ajutati careva , care ati mai avut o situatie asemanatoare.Pentru livrarea intracomunitara am depus 390.Pentru import am facut factura fara TVA.
Rindul 14 nu stiu daca este corect pentru ambele sau trebuia livrarea intracomunitara la rindul 1 ?
Multumesc.



#31 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 May 2012 - 02:11 PM

Vezi postareafboji, la 17 May 2012 - 03:36 PM, a spus:

Cand am transmis declaratia 300 pentru luna martie am completat gresit luna (02 in loc de 03) si nu am fost atenta ca pe recipisa scria ca mai fusese depusa una (am zis ca o fi o eroare la ei). Uitandu-ma atent acum am vazut ca era vorba de declaratia lui februarie. Ce mai pot face acum? Declaratia 394 a fost completata corect pentru luna martie.
Am depus deja declaratiile lunii aprilie, fara probleme de validare.
O solutie ar fi sa contactezi inspectorul care se ocupa de societatea ta- sa arati situatia de fapt, poate iti sugereaza vre-o solutie, mai ales daca ai avut TVA de plata si l-ai achitat-poate scapi doar cu un „avertisment”; oricum trebuie sa depui cat mai repede Decontul, in situatia in care ai mesaj de situatie nevalidata, ar trebui sa poti depune dosar pentru corectarea erorilor materiale.
Codul de procedura fiscala
Art. 83 Depunerea declaratiilor fiscale
3) Data depunerii declaratiei fiscale este data inregistrarii acesteia la organul fiscal sau data depunerii la posta, dupa caz. In situatia in care declaratia fiscala se depune prin mijloace electronice de transmitere la distanta, data depunerii declaratiei este data inregistrarii acesteia pe pagina de internet a organului fiscal, astfel cum rezulta din mesajul electronic de confirmare transmis ca urmare a primirii declaratiei.
(3^1) Data depunerii declaratiilor prin mijloace electronice de transmitere la distanta pe portalul e-Romania este data inregistrarii acestora pe portal, astfel cum rezulta din mesajul electronic transmis de sistemul de tranzactionare a informatiilor, cu conditia validarii continutului declaratiilor.
Legenda mesaje de raspuns la depunerea Declaratiilor online:
http://www.anaf.ro/p...eredecl/Legenda
· Informatii dupa prelucrare: Declaratia nu a fost prelucrata. A mai fost depusa o declaratie pentru aceeasi perioada. Nu se accepta depunerea mai multor deconturi de tva pentru aceeasi perioada de raportare.



#32 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 14 June 2012 - 09:34 AM

Buna, am si eu 2 probleme de care nu sunt sigura si as vrea sa ma ajutati .
1. Am primit o factura din Romania cu tva din aprilie 2012 dupa data de 25 mai. (de fapt s-a ratacit pe undeva iar apoi le-am primit prin posta inca o data la cerere).
Mentionez si faptul ca in fiecare luna avem rambursare de tva si avem control 1 data pe an si de aceea e f.important sa nu gresesc.
Rezolvare: factura o inregistrez in aprilie- la decontul 300 pe luna mai trec suma la regularizari - fac declarativa la 394. E corect sau nu ? Pentru decl.394 rectificativa se primeste amenda?
2. Am primit o factura din Romania cu tva din decembrie 2011.
Rezolvare: Factura o inregistrez acum cu 1174, fac decl.rectificativa la 394, cu declaratia 300 cum fac? recalculez 101 si depun rectificativa?

Va multumesc mult de tot



#33 morali

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 August 2012 - 11:30 AM

UN SC REALIZEAZA, ANUL ACEASTA, ACTIVITATI EXCLUSIV CARE DETERMINA TRECEREA PE CHELTUIELI A TVA - UL IN CONDITIILE ART 147 COD FISCAL, IN ANII PRECEDENTI SC A AVUT SI ACTIVITATI CU DREPT DE DUCERE MOTIV PENTRU CARE ARE TVA DE RECUPERAT DE LA STAT LA 12.2011


IN LUNA 03 IN DECLARATIA 300 S-A UITAT SA SE FACA ACEST LUCRU LA RADUL 26 AL DECLARATIEI, DOAR IN DECLARATIE - IN CONTABILITATE S-A FACUT ACEST LUCRU, ADICA TVA SPECIFIC PERIOADEI SA SE TRECA PE CHELTUIELI SI NU SA FIE INGLOBAT IN SUMA CETREBUIE RECUPERATA DE LA STAT ACESTA GRESEALA S-A OBSERVAT DUPA DEPUNEREA IN LUNA 06 2012 CA URMARE A FAPTULUI CA SUMA DECLARATA CA TREBUIE CA STATUL SA O RETURNEZE ESTE ESTE MAI MICA DECAT IN 03 (IN 03 A CRESCUT CU TVA DE RECUPERAT, IN 06 S-A COMPLETAT CORECTSI CA URMARE ESTE MAI MICA DECAT 03

INTREBARE

CARE DIN DECLARATII TREBUIE CORECTATA PE LUNA 03 SAU PE LUNA 06

MULTUMESC



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2012 - 11:42 AM

@morali :

cu acest post ai incalcat 2 reguli de postare :
- ai scris text integral cu majuscule
- ai deschis topic nou despre o pbl. priv. decont tva 300 cand exista deja un topic dedicat acestei decl.

te rog sa citesti regulamentul si sa-l respecti, in caz contra nu vei mai putea activa aici.

considera acestea drept un avertisment public ! :sad:

topic marcat pt unire !

edit : topice unite !



#35 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 23 August 2012 - 07:07 AM

Societatea trimite salariati pt o saptamana in Italia. Inainte de plecare inchiriaza un apartament de la o firma de pe un site care se ocupa de asa ceva ( nu stiu daca e bine sa dau nume) dar cred ca se poate asimila unei agentii de turism. Firma inchiriaza in Italia apartamente de vacanta dar are sediul in Marea Britanie. Eu am trimis toate datele firmei noastre, le-am dat codul de TVA( suntem inscrisi in ROI)iar ei imi trimit o factura numai cu numele firmei noastre si adresa. La datele firmei lor( firma din Marea Britanie) imi scrie numele companiei, nr. companie, total cost: 1000euro. In urma unor discutii prin mail m-i s-a comunicat ca nu sunt platitori de TVA. Unde inregistrez in decontul de TVA factura? e ok la rd 26? Va multumesc!



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2012 - 12:42 PM

@Ramona,

daca intrebi ceva punctual in leg. cu decontul de tva, de ce nu scrii la topicul special deschis pt decont, aflat la capitolul de declaratii ?? :sad:

posturi mutate !



#37 Bajinaru Ramona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 23 August 2012 - 03:20 PM

Imi cer scuze Otilia. Din intamplare am gasit acel topic si am crezut ca e ok sa postez acolo.Aveam o nelamurire cu acea factura. Nu eram sigura daca trebuie prinsa in decl 390 ( dar fiind o factura de cazare de la un neplatitor de TVA din Anglia am citit in codul fiscal si m-am dumirit ) Sper ca nu gresesc cand spun ca nu are treaba cu 390. Si da intrebarea mea era legata de decontul de TVA ( daca e ok rd 26).

Aceasta postare a fost editata de Bajinaru Ramona: 23 August 2012 - 03:21 PM




#38 andy.m.i.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 September 2012 - 09:22 AM

Buna ziua! Am o mare rugaminte la dvs. Am facut un transport de marfa in Romania pentru o firma din Germania. Am facut factura in euro fara tva dar acum nu stiu unde sa prind in decl.300 aceasta prestare de servicii. firma din Germania este valida in scopuri de tva. Va rog daca ma puteti ajuta. Multumesc anticipat!



#39 mdima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 November 2012 - 09:03 PM

buna seara,
am si eu o problema:
1.achizitii intracomunitare de bunuri le declar la rd 5 si rd 18
2. achizitii intracomunitare de servicii le declar la rd 7.1 si 20.1
3. import de servicii (achizitii extracomunitare) cum le declar? stiu ca se face tot taxare inversa 4426=4427, dar unde le declar in 300?
va multumesc!



#40 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 20 November 2012 - 10:34 AM

1. A.I.Bunuri la 5 si la 18 (Eventual la 5.1 si la 18.1)
2. A.I.Servicii la 7 si la 20 (Eventual la 7.1 si la 20.1)
3. Import servicii la 7 si la 20






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL