Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Voluntariat ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Voluntariat ONG

2 replies to this topic

#1 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 23 February 2012 - 12:55 AM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea dilema: un ONG prin care ajuta copii defavorizati. Momentan incaseza donatii de la diverse persoane fizice si juridice prin deplasarea cu chitantierul fie la domiciliu PF fie la sediul PJ. Cativa colegi de facultate s-a oferit sa ajute la strangere de fonduri pentru un copil bolnav. Pentru aceasta activitate nu doresc sa fie angajati si nici vreo recompensa materiala. Totusi nu pot sa-i trimit pe strada sa colecteze donatii de la cetateni fara o forma legala in ONG. M-am gandit sa le fac contract de voluntariat. E legal? Ce obligatii de inregistrare/fiscala am pentru acest contract? Ma puteti ajuta cu un model de contract de voluntariat?
Va multumesc!



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 March 2012 - 06:57 PM

Vezi postareaenya71, la 23 February 2012 - 12:55 AM, a spus:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea dilema: un ONG prin care ajuta copii defavorizati. Momentan incaseza donatii de la diverse persoane fizice si juridice prin deplasarea cu chitantierul fie la domiciliu PF fie la sediul PJ. Cativa colegi de facultate s-a oferit sa ajute la strangere de fonduri pentru un copil bolnav. Pentru aceasta activitate nu doresc sa fie angajati si nici vreo recompensa materiala. Totusi nu pot sa-i trimit pe strada sa colecteze donatii de la cetateni fara o forma legala in ONG. M-am gandit sa le fac contract de voluntariat. E legal? Ce obligatii de inregistrare/fiscala am pentru acest contract? Ma puteti ajuta cu un model de contract de voluntariat?
Va multumesc!
Faceti contracte de voluntariat si legitimatii la fiecare persoana. Contractul de voluntariat se face in dublu exemplar, unul la voluntar si altul la sediul asociatiei. Nu mai trebuie sa-l depuneti sau sa-l declarati nicaieri. Legea nr. 195/2001- Legea voluntariatului
Model de contract la adresa http://www.contabili...acte&Itemid=183




#3 prodestine2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 March 2012 - 09:19 AM

Vezi postareaGEORGE NEAGU, la 05 March 2012 - 06:57 PM, a spus:

Vezi postareaenya71, la 23 February 2012 - 12:55 AM, a spus:

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea dilema: un ONG prin care ajuta copii defavorizati. Momentan incaseza donatii de la diverse persoane fizice si juridice prin deplasarea cu chitantierul fie la domiciliu PF fie la sediul PJ. Cativa colegi de facultate s-a oferit sa ajute la strangere de fonduri pentru un copil bolnav. Pentru aceasta activitate nu doresc sa fie angajati si nici vreo recompensa materiala. Totusi nu pot sa-i trimit pe strada sa colecteze donatii de la cetateni fara o forma legala in ONG. M-am gandit sa le fac contract de voluntariat.Va multumesc!
Faceti contracte de voluntariat si legitimatii la fiecare persoana. Contractul de voluntariat se face in dublu exemplar, unul la voluntar si altul la sediul asociatiei. Nu mai trebuie sa-l depuneti sau sa-l declarati nicaieri. Legea nr. 195/2001- Legea voluntariatului
Model de contract la adresa
Pentru voluntarii care colecteaza donatii mergand "din casa in casa" in localitati, din/alte judet/e durata fiind uneori peste 12 ore se pot deconta:
- cheltuieli de deplasare (unii mergand cu masina proprie, altii cu masina ONG - care consuma motorina)
- o masa rece (sandwich, suc, o cafea) si care ar fi documentele justificative ?
Delegatii (decont de cheltuieli) nu pot sa primeasca nefiind angajati.
Au legitimatie si delegatie de voluntar in ONG
Multumesc anticipat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL