Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate A.F. / I.F. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate A.F. / I.F.


5 replies to this topic

#1 ysa_conta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 May 2012 - 06:33 PM

buna ziua.vreau sa imi deschid un magazin mixt la tara ca asociatie familiala si as vrea sa stiu dupa infiintare ce declaratii trebuie sa depun si la ce acte trebuie sa tin evidenta.va multumesc



#2 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 11 May 2012 - 02:01 PM

Dupa infiintare se depune declaratiei 220 privind venitrile si cheltuielile estimate in termen de 15 zile, dupa care fiscul transmite decizia de plati anticipate si termenele de plata.
De asemenea se depun declaratii de asigurare la Casa de Sanatate si Casa de Pensii dupa primirea deciziei de impunere transmisa de fisc
Contributia de sanatate se stabileste prin aplicarea cotei de 5,5% la venitul net. Se calculeaza in raport de venitul net, dar baza de calcul nu poate fi mai mica decat salariul minim lunar pe economie - 700 lei daca nu se mai realizeaza alte venituri pt care se plateste aceasta contributie.
CAS pentru pensie se datoreaza daca se realizeaza venituri mai mari de 8468 lei/an, venitul minim pentru asigurare este de 741 lei/luna, iar contributia minima este de 232 lei/luna.
Intreprinderea Familiala in sistem real conduce contabilitatea in partida simpla. Pt aceasta se procura registrele prevazute de Ord MFP nr 1040/2004: Registrul-jurnal de incasari si plati (14-1-1/b ) si Registrul-inventar (14-1-2/a) necesare pentru conducerea contabilitatii in partida simpla care se inregistreaza la fisc dupa numerotarea si snuruirea acestora. Registrele se procura din comert de la formulare tipizate.
Tot in Ordinul MFP nr. 1040/2004 se prevad documentele utilizate si modul de conducere a contabilitatii.
Se mai procura:
- de la DGFP Registrul unic de control in care se consemneaza de organele de control toate verificarile efectuate asupra I.F.;
- Registru inventar (cod 14-1-2) pentru inregistraea rezultatelor inventarierii anuale (sunt discutii ca trebuie sau nu trebuie acest registru);
Se conduc Jurnalele de vanzari si cumparari pt intocmirea Declaratiei 392 si urmarirea cifrei de afaceri (pt plafonul de 35.000 Euro).
Jurnalele Vanzari si Cumparari sunt obilgatorii pentru toate persoanele impozabile si neimpozabile pentru operatiunile efectuate in desfasurarea activitatilor economice.
Jurnalele Vanzari si Cumparari nu sunt formulare tipizate stabilite de MFP. Fiecare persoană poate să își stabilească modelul acestor documente. Modelele orientative ale jurnalelor și registrelor care trebuie întocmite conform art. 156 din Codul fiscal sunt propuse în anexele nr. 1-4 ale OMEF nr. 1372/2008.
Aceste documente prevăzute se pot întocmi manual sau prin utilizarea sistemului informatic, după caz.
- i.F. poate utiliza formularele comune pt economie in functie de specificul activitatiii
- Registrul-jurnal de incasari si plati (14-1-1/b ) poate fi intocmit electronic, dar totalurile lunare se inregistreaza in formularul tipizat.




#3 cristinutz83

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 June 2014 - 10:55 PM

Buna seara, sunt I.F vanzare legume si fructe in piete in sistem real mi-am cumparat registrul unic de control ,registru de incasari si plati si registru inventar dar cei de la Administratia Financiara mi-au zis ca imi trebuie N.I.R si registru de casa,ma poate ajuta cineva???
Mi-am luat si borderou de achizitie pt ca vreau sa cumpar de la producatori dar pe net scrie ca trebuie intocmit in 2 exemplare,ce scriu in borderoul de achizitii se mai inregistreaza si in alt registru??
Va multumesc anticipat!!!



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 June 2014 - 10:58 AM

Va trebuie nir pe care-l completati la fiecare factura de achizitie marfa si borderou.
Borderoul circula:
– la gestiune, pentru semnarea de primire a bunurilor si intocmirea Notei de receptie si constatare de diferente (ambele exemplare), dupa caz;

– la compartimentul financiar-contabil (exemplarul 1);

– ramane in carnet (exemplarul 2).

Va completati un registru de gestiune zilnic cu intrarile de marfa din nir, iesirile de marfa cu valoarea vanzarilor(incasarile) dar si cu marfa deteriorata din procesele verbale. Totalul zilnic din acest registru trebuie sa fie egal cu valoarea marfii din stoc.




#5 ioana bog

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 03 March 2015 - 11:14 AM

Buna ziua,
Sunt un nou membru. Am deschis un magazin cu produse naturiste si incerc sa aflu cateva raspunsuri concrete privind contabilitatea IF in partida simpla - sistem real:
1. In registrul jurnal de incasari si plati trec la prima pozitie cheltuielile de constituire ale IF: factura-chitanta, factura fiscala-chitanta si chitanta - toate platite la ONRC. Este corect asa?
Tot in acest registru trec la plati factura pentru casa de marcat, apoi facturile pentru marfa achizitionata cu tot cu TVA. Este bine?
2. In registrul inventar voi trece numai casa de marcat sau si marfa cumparata pentru vanzare?
3. Raportul de inchidere zilnica se face chiar daca nu ai avut incasari in ziua respectiva?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.



#6 Jozsa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sfantu Gheorghe

Postat 17 March 2015 - 05:53 PM

3. Raportul se face la sfarsitul fiecarei zile, indiferent daca au fost sau nu incasari.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL