Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CIM cu timp partial o ora se poate? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

CIM cu timp partial o ora se poate?

3 replies to this topic

#1 Lucia2

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 20 May 2012 - 06:55 PM

Buna
CIM-ul cu timp partial de o ora este acceptat? Conform carui act normativ? Nu am sesizat nimic in mod expres in noul cod al muncii. E adevarat nu mai este mentionata nici unde durata minima a fractiunii de norma dar...concret din experienta voi ce stiti?

Multumesc anticipat



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 May 2012 - 06:30 PM

s-a mai discutat despre asta, Lucia ! :sad:
trebuie sa folosesti fct de cautare inainte de a posta, este obligatoriu cf regulamentului !!
nerespectarea regulamentului poate duce la sanctiuni, printre care suspendarea dreptului de a posta.

de obicei, nu raspund la mesaje care-s in afara regulilor de fct a forumului, daaaar ... printr-o exceptie (fiindca am dreptul :smile: ) iti spun asa :
stim sigur (nu doar din experienta, ci si din Codul Muncii - unde nu exista nici o limitare) ca este posibil si o ora pe luna (calendaristica, nu astrul ceresc :biggrin2:), nu doar pe zi !

numai bine !




#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 28 May 2012 - 01:41 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 23 May 2012 - 06:30 PM, a spus:

iti spun asa :
stim sigur (nu doar din experienta, ci si din Codul Muncii - unde nu exista nici o limitare) ca este posibil si o ora pe luna (calendaristica), nu doar pe zi !

numai bine !

Asa este din punct de vedee al ITM-ului (codului muncii)!
As fi curios cum raportati in declaratia unica acea 1 zi / luna. (din cate stiu programul partial minim in DU este 1 ora nu fractiuni de ore adica P1 pina la P7). Nu ma refer la zile lucrate ci la tipul ctr.munca din pct de vedere al timpului de lucru.
:blink:



#4 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2012 - 05:24 AM

Simplu de satisfacut curiozitatea:
3. Tip contract de muncă dpdv timp de lucru N-normă întreagă
4. Ore normă zilnică contract 8
5. Ore lucrate efectiv în lună 1
7. Total zile lucrate 1

Aceasta postare a fost editata de letalica: 29 May 2012 - 05:24 AM

letalica






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL