Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Anularea inregistrarii in scopuri de TVA - topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Anularea inregistrarii in scopuri de TVA - topic 2013


52 replies to this topic

#41 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2013 - 11:52 AM

Vezi postareamgabi, la 16 May 2013 - 11:32 AM, a spus:

Am gasit doar ca trebuie sa virez taxa colectata (daca am colectat ceva, logic ca virez!), dar nu vad unde scrie ca am obligatia sa colectez tva. Imi scapa un paragraf pe undeva ...

raspunsul este in chiar in intrebare ... :smile:
dupa anularea inreg. in scopuri de tva, colectarea se refera la emiterea fact. cu tva (colectat) in timp ce tva-ul din docum. de intrare purtatoare de tva nu se poate deduce !
fireste ca tot tva-ul colectat se va vira la stat in timp ce tva-ul ce ar fi fost de dedus va intra in costuri.



#42 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 May 2013 - 12:38 PM

Deci, daca am aflat ca este anulat TVA-ul, fac facturi fara tva, scriu neplatitor pe ele si este OK.

Daca insa nu am stiut si am facut (de aiurea pe spatele clientilor!) facturi cu tva in continuare, atunci tot ce am colectat dau la stat (bineinteles fara sa am drept de deducere pt.ceva)

Inteleg bine? Pentru ca in acest caz nu voi colecta tva pana la lichidare ci doar pana ma trezeste cineva la realitate si-mi arata ca nu mai sunt platitor de tva.
Pe mine asta m-a derutat, mai auzisem ceva asemanator si nu intelegeam de ce.




#43 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2013 - 02:20 PM

nu ... :sad:
asa eram si eu la inceput, cand ma chinuiam sa inteleg logica lucrurilor sau, macar, sa inteleg cum fct. ele chiar in lipsa unei logici normale (din pct. meu de vedere)... :blink:

daca ai aflat ca ti s-a anulat inreg. tva, faci factura tot cu tva !! acest tva il colectezi (evident) si il virezi la stat pe tot fiindca tva-ul de pe docum. de intrare purtatoare de tva nu il mai poti deduce.

cu alte cuvinte, daca ti s-a anulat inreg. tva nu esti nici cal nici magar, ci "struto-camila" - ca sa zic asa ... adica nu esti nici platitor, nici neplatitor ! esti o combinatie ciudata (ca sa ma exprim elegant :angry2: ) de contribuabil tva :wacko: (hhh ?? ), in sensul ca te comporti si ca un neplatitor (nu mai ai dreptul sa deduci nici un tva) si ca un platitor (esti OBLIGAT sa emiti fact. cu tva si sa colectezi acest tva).

pt a nu mai fi platitor de tva (daca asta se doreste) trebuie sa te faci platitor la loc si apoi sa ceri a fi neplatitor.
pt a fi platitor cum ai fost, in termen de 180 zile de la comunicarea anularii trebuie facute toate formalitatile de revenire.
daca nu faci nimic dupa anularea asta, ramai "struto-camila" pana la lichidare !

acum e mai clar ? :smile:



#44 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 May 2013 - 06:24 PM

Eu nu inteleg asta din texte.

Anularea inregistrarii tva se face la cerere sau din oficiu.

Anularea din oficiu nu este anulare iar cea la cerere este anulare ???
Am luat-o razna?

Bun, face factura cu tva , dar cel care cumpara de la el plateste de fapt tva-ul si nu-l deduce!!! Pt. ca furnizorul lui nu are de fapt RO !!
Adica ala corect este bun de plata (mai exista undeva aberatia asta?)

Repet, unde dumnezeu scrie ca trebuie sa facturez in continuare cu tva, ca simt ca-mi fierb creierii si explodez.
Imi consuma rezerva de "sanatate mintala" pe 25 de ani inainte.

Ajutoooor !!!



#45 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 17 May 2013 - 07:22 PM

Are Lexiroxi o argumentatie aici: http://www.conta.ro/...latitor-de-tva/



#46 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 21 May 2013 - 08:06 PM

mgabi, analizeaza cu atentie linkurile postate la acest topic si identifica situatia in care se incadreaza anularea inregistrarii in scopuri de TVA ptr. societatea respectiva; inteleg ca te afli in situatia prevazuta la art. 153 alin.(9) lit.c)
pana la reinregistrarea in scopuri de TVA prevazuta pentru acest caz-inregistrarea la cerere, daca societatea desfasoara operatiuni impozabile in perioada in care nu are cod valabil de TVA este obligata la plata TVA colectata, pentru care se completeaza D311 - asadar Facturile emise aferente operatiunilor impozabile vor fi intocmite cu TVA
ART. 153
(9^1)
d) ...........Persoanele impozabile aflate in situatiile prevazute de prezentul alineat nu pot aplica prevederile referitoare la plafonul de scutire pentru mici intreprinderi prevazut la art. 152 pana la data inregistrarii in scopuri de TVA, fiind obligate sa aplice prevederile art. 11 alin. (1^1) si (1^3).

Art. 11
(1^3) Contribuabilii carora li s-a anulat inregistrarea in scopuri de TVA conform prevederilor art. 153 alin. (9) lit. b)—e) nu beneficiaza de dreptul de deducere a taxei pe valoarea adaugata aferente achizitiilor efectuate in perioada respectiva, dar sunt supusi obligatiei de plata a TVA colectate, in conformitate cu prevederile titlului VI, aferenta operatiunilor impozabile desfasurate in perioada respectiva.

ART. 156^3 Decontul special de taxa si alte declaratii
(10) Persoanele impozabile al caror cod de inregistrare in scopuri de TVA a fost anulat potrivit prevederilor art. 153 alin. (9) lit. a) - e) trebuie sa depuna o declaratie privind taxa colectata care trebuie platita, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care a intervenit exigibilitatea taxei pentru livrari de bunuri/prestari de servicii efectuate si/sau pentru achizitii de bunuri si/sau servicii pentru care sunt persoane obligate la plata taxei, a caror exigibilitate de taxa intervine in perioada in care persoana impozabila nu are un cod valabil de TVA, respectiv:
a) taxa colectata care trebuie platita in conformitate cu prevederile art. 11 alin. (1^1) si (1^3) pentru livrari de bunuri/prestari de servicii efectuate si/sau pentru achizitii de bunuri si/sau servicii pentru care sunt persoane obligate la plata taxei, efectuate in perioada in care persoana impozabila nu are un cod valabil de TVA;



#47 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 May 2013 - 04:51 PM

Nu ma aflu personal in situatiile acestea,insa am cunostinte care au trecut ca prin urechile acului prin asemenea situatii si nu mi s-a parut tocmai in regula sa "amendezi" pe cei corecti pentru ceea ce fac altii.
Si nici sa colectezi daca nu esti inregistrat ca platitor de tva.

Nu este normal (in normalitatea pe care o inteleg eu!) sa plateasca clientul pentru ca furnizorul lui s-a trezit cu tva-ul anulat din cauza unui asociat din cei 6-7. Nici ca ceilalti asociati sa-si piarda afacerea in care au investit din aceasta cauza.

Toate aceste aberatii s-au dat ca sa ii oblige pe cei care lucreaza corect sa faca politie si sa traga ponoasele (pierderi adica) de pe urma celor incorecti ... pentru ca statul este INCAPABIL sa-si faca treaba pentru care percepe taxe.

Este ABERANT!!!
Daca doreau sa blocheze pe cei cu probleme era suficient sa le limiteze (doar lor! individual) dreptul de deducere a TVA-ului (ca o pro-rata impusa), cu 10,50, ... pana la 100% din deductibil in functie de situatie, gravitate sau recidiva. Fara sa anuleze inregistrarea de TVA si fara sa-i afecteze pe ceilalti din lantul "trofic".
Si in oglinda, sa le dea un bonus 10,50% ... etc celor care au fost la zi cu taxele si n-au avut probleme in ultimii 3 ani (de ex.)

Ma doare faptul ca cei care sunt in tema nu striga, nu zic nimic, se comporta de parca totul ar fi fain-frumos, inghit fara sa comenteze orice "emanatie" de-a "incoronatilor".

Na , ca m-am racorit putintel ...



#48 mara2_0

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 July 2013 - 01:30 PM

mi-a fost anulat RO cu art. 153 alin 9 lit. e.
ce pot face?
mai pot recupera RO sa redevin platitor de TVA?
ce solutii as putea sa aleg avand in vedere ca am facut 2 achizitionari nestiind ca am devenit neplatitor de TVA-se poate sa nu platesc TVA-ul aferent celor 2 achizitii?
va multumesc



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2013 - 06:19 PM

primul lucru pe care il poti face este sa citesti acest topic !!

s-au discutat multe despre anularea inreg. TVA , vei gasi chiar si solutii la speta ta ! :smile:



#50 mara2_0

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 July 2013 - 12:26 PM

cat de draguta sunteti...
eu cam stiu ce am de facut insa spram sa gasesc daca se poate o alta solutie...
ca de citit am citit...nu am postat doar ca sa ma aflu in treaba



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2013 - 03:17 PM

nu fi ironica fiindca nu ai dreptate !! nu ai spus absolut nimic legat de faptul ca ai fi citit topicul si ca solutiile nu te satisfac / vrei alte solutii posibile, ci ai intrebat pur si simplu ceea ce s-a mai discutat !

admitand ca l-ai citit (... te cred pe cuvant ... :unsure2: ), de unde vroiai sa stiu asta, daca n-o mentionezi ?
trebuia sa spui ceva in sensul "am citit topicul, insa solutia ...(cutare) nu mi se potriveste fiindca ... si nici solutia ...(cutare) nu o pot aplica fiindca ... , ce as mai putea face ? " si atunci stiam ca ai respectat regulamentul/ ai citit inainte de a posta !
asa ca, mai bine exprima-te clar in toate aspectele si apoi comenteaza cand nu-ti place raspunsul primit ! :angry2:

in acest context, chiar am fost draguta ca nu ti-am sters mesajul si nu ti-am dat sanctiune pt nerespectarea regulamentului priv. postarea, dar nu-i tarziu nici acum, daca chiar o cauti !



#52 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 July 2013 - 09:01 PM

Proiect OG de modificare a Codului fiscal
http://discutii.mfin...OG_29072013.pdf

- se elimina prevederile referitoare la reinregistrarea in scopuri de TVA in termen de 180 de zile de la anularea codului de TVA in cazul persoanelor impozabile prevazute la art. 153 alin. (9) lit. e)
Art.153
9) Organele fiscale competente anuleaza inregistrarea unei persoane in scopuri de TVA, conform prezentului articol:
e) daca in deconturile de taxa depuse pentru 6 luni consecutive in cursul unui semestru calendaristic, in cazul persoanelor care au perioada fiscala luna calendaristica, si pentru doua perioade fiscale consecutive in cursul unui semestru calendaristic, in cazul persoanelor impozabile care au perioada fiscala trimestrul calendaristic, nu au fost evidentiate achizitii de bunuri/servicii si nici livrari de bunuri/prestari de servicii, realizate in cursul acestor perioade de raportare............
(9^1) Procedura de anulare a inregistrarii in scopuri de TVA este stabilita prin normele procedurale in vigoare. Dupa anularea inregistrarii in scopuri de TVA conform alin. (9) lit. a)—e), organele fiscale competente inregistreaza persoanele impozabile in scopuri de TVA astfel:
d) la solicitarea persoanei impozabile, in situatia prevazuta la alin. (9) lit. e), pe baza unei declaratii pe propria raspundere din care sa rezulte ca va desfasura activitati economice, inclusiv in cazul persoanelor impozabile a caror inregistrare in scopuri de TVA a fost anulata de catre organele fiscale competente incepand cu data de 1 august 2012 conform alin.(9) lit.e). Data inregistrarii in scopuri de TVA a persoanei impozabile este data comunicarii deciziei de inregistrare in scopuri de TVA.



#53 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 November 2013 - 10:06 PM

Inregistrarea la cerere in scopuri de TVA a persoanelor al caror cod de TVA a fost anulat
http://www.finanteva...ulat041113.html

Aplicarea procedurii
Procedura se aplica pentru inregistrarea in scopuri de TVA potrivit prevederilor art. 153 alin. (9^1) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare (Codul Fiscal), de catre organele fiscale competente, la solicitarea persoanelor impozabile carora le-a fost anulata inregistrarea in scopuri de TVA intrucat:
- asociatii/administratorii persoanei impozabile sau persoana impozabilă insasi au avut inscrise in cazierul fiscal fapte, in conditiile prevazute de art. 153 alin. (9) lit. c) din Codul Fiscal;
- nu au depus niciun decont de taxa, in conditiile prevazute de art. 153 alin. (9) lit. d) din Codul Fiscal;
- nu au evidentiat, in deconturile de taxa depuse, nicio operatiune realizata, in conditiile prevazute de art. 153 alin. (9) lit. e) din Codul Fiscal;

Persoanele impozabile care solicita inregistrarea in scopuri de TVA potrivit prevederilor art. 153 alin. (9^1) lit. b) - d) din Codul Fiscal, depun la organul fiscal competent formularul 099 „Cerere de inregistrare in scopuri de taxa pe valoarea a adaugata, potrivit art. 153 alin. (9^1) lit. b) - d) din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal”


Ajustarea TVA dedusa la iesirea din evidenta ca platitor de TVA la cerere
http://bv.finantepub...LA%20CERERE.pdf






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL