Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contabilitate birou executor judecatoresc - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contabilitate birou executor judecatoresc

1 reply to this topic

#1 florinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romania

Postat 20 July 2012 - 12:26 PM

Buna ziua,

Va rog sa-mi detaliati modul de organizare al evidentei contabile intr-un birou de executor judecatoresc - contabilitate in partida simpla. Ma intereseaza in principal aspecte legate de:
- contabilizarea cheltuielilor de executare - in cazul in care documentele justificative sunt emise pe numele biroului de executare , se vor inregistra in registrul de incasari si plati si sunt deductibile la calculul impozitului pe venit (cheltuiala se recupereaza prin facturare). Aceste cheltuieli le suporta fie creditorul fie debitorul.
- onorariul pentru executare . Creditorul plateste un avans care reprezinta o parte onorariu si o parte cheltuieli de executare. Daca executorul nu recupereaza debitul , creditorul este cel care suporta integral onorariul si cheltuielile de judecata ( se factureaza tot catre creditor ) .
Cum se procedeaza in cazul in care executorul recupereaza de la debitor intreaga suma ( debit +dobanda legala+onorariu+cheltuieli de judecata )? Storneaza factura de avans emisa catre creditor si refactureaza totul catre debitor in momentul in care a incasat suma in contul de consemnare , repartizand apoi aceasta suma catre creditor si contul lui curent ?
- sumele reprezentand creanta incasata in contul de consemnare in numele creditorului si celelalte accesorii , trebuie inregistrate in registrul sau de incasari si plati, urmand ca la calculul impozitului sa fie excluse? Daca le incaseaza in numerar trebuie sa elibereze chitanta?

Multumesc ,



#2 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 11 October 2012 - 11:29 AM

Buna ziua,

Spuneti-mi si mie cat de repede puteti, va rog mult, ca de ceva timp sunt nelamurita. In cazul unui birou de executor judecatoresc neplatitor de tva, cat am voie sa deduc din combustibil si achizitie de autoturism? 50% sau 100%? Daca 50%, cum am mai citit si inclin, restul de 50% il consider nedeductibil sau il ignor?

Va multumesc anticipat!







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL