Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diminuare salariu la revenirea din CIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diminuare salariu la revenirea din CIC


3 replies to this topic

#1 ANAIRDA1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 09 August 2012 - 02:09 PM

Buna ziua, am si eu o intrebare.
Tocmai m-am intors la lucru dupa concediul de crestere al copilului (o saptamana) si la firma unde lucrez s-au facut reduceri masive de salarii (criza economica). Este legal sa-mi micsoreze si mie salariul?
Multumesc pentru raspuns



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2012 - 03:24 PM

sa intelegem ca se doreste modificare salariului DUPA ce te-ai intors la serviciu ??

oricum, nici o clauza din CIM nu se poate modifica unilateral, ci doar cu acordul partilor, mai putin atunci cand modificarea apare ca urmare a unui act normativ (de ex. majorarea sal. min.pe economie, sau modif. nr. minim zile de CO prin hot. de guvern...)
mai mult, in timpul CIC ctr. de munca iti este suspendat, deci nu se pot face nici un fel de modificari.

sfatul meu : judeca lucrurile cu intelepciune fiindca daca au ajuns la aceasta solutie (taierea salariilor la multa lume) s-ar putea ca pbl. sa se puna in termeni de "ori accepti, ori pleci", insa faza cu plecatul e mai complicata daca tu refuzi sa-ti dai demisia fiindca vor fi nevoiti sa te dea afara ca sa "scape" de tine - ori asta nu-i asa de simplu.

:smile:




#3 ANAIRDA1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 August 2012 - 06:46 PM

Multumesc f. mult pentru raspuns. Firma la care lucrez are capital in totalitate grecesc si deocamdata nu mi-au spus nimic, dar colegilor mei le-a fost micsorat salariul in timp ce eu eram in concediu. Stiu de la o prietena ca timp de 6 luni nu ma pot da afara sau cam asa ceva si speram ca si la salariu sa nu poata umbla macar tot atat timp. Informatii despre acest lucru gasesc in codul muncii?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2012 - 01:03 PM

da, la capitolul de modificare a ctr individual de munca.
citeste despre elementele CIM / clauzele lui si cum se pot modifica acestea.
ce crezi ca nu ai inteles destul de bine, intreaba-ne ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL