Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
C.I.M. pentru șoferi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

C.I.M. pentru șoferi

2 replies to this topic

#1 kr13t14n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Petroșani

Postat 16 September 2012 - 07:15 PM

Bună ziua.
În urma unor probleme pe care le-am avut cu un angajator, de la care am și demisionat, m-am hotărât să-mi clarific câteva necunoscute legate de C.I.M., salarizare și timpul de muncă pentru un șofer.
Iată ce vreau eu să aflu:
1. Care este nivelul minim al salariului de încadrare (salariul brut ce trebuie trecut în C.I.M.) pentru ”șofer autocamion/mașină de mare tonaj” (C.O.R. 833201)?
2. Având în vedere că voi lucra exclusiv în U.E., ce trebuie trecut la ”locul muncii” (se poate trece Trafic rutier internațional)?
3. Care este nivelul minim al indemnizației de delegare zilnice (diurnei) pentru țările din U.E.?
4. Angajatorul este obligat să-mi acorde această diurnă?
5. Deși norma de muncă este de 8h/zi, în cazul șoferilor ea poate ajunge și la 15h/zi (10h de condus + 1h30' de pauză + 3h30' alte activități = 15h de program de muncă, restul de 9h fiind odihnă). Conform regulamentului 561 privind timpii de conducere și odihnă, este perfect legal, DAR ce trebuie trecut în C.I.M. la norma de muncă (rămâne 8h/zi, sau se trece ”Conform Regulamentului C.E. 561/2006”)?
6. În exemplul următor:
Salariu de încadrare brut: 1400 de lei;
Diurnă: 20lei/zi;(ori 30 de zile să zicem)
Total de încasat = 2000lei; Ce taxe vom plăti (atât eu cât și angajatorul) din suma asta? Din câte am înțeles eu, diurna o voi primi întreagă, iar din salariul de încadrare mi se vor opri contribuțiile și impozitul, e corect?
Nu în ultimul rând, orice sfat (sau pont) e bine venit, referitor la ce trebuie să am în vedere atunci când mă duc să semnez un C.I.M.
Vă mulțumesc pentru atenția dvs.



#2 kr13t14n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Petroșani

Postat 18 September 2012 - 09:15 PM

56 views, dar nici un răspuns...




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2012 - 09:47 AM

.. pt ca ai cerut multe informatii la un loc ... e nevoie de ceva mai mult timp pt a-ti gasi si oferi date corecte.

1. de pilda, pt salariul minim trebuie cautat si citit contractul colectiv de munca la nivel de ramura (daca exista) findca acolo s-ar putea sa existe alt sal. minim fata de cel uzual / dat prin ordonata de guvern si care e de 700 lei/lunar.
revenire : se pare ca nu exista CCMNR la transporturi, deci ia in consideratie nivelul de 700 lei

2. da, se poate trece - daca asta faci efectiv

3. diurna minima este 35 euro, iar cea maxim deductibila fiscal este 87,5 (adica 35 x 2,5)
cf. art. 21, punctul 3, litera b) din Legea 571/2003 (codul fiscal) sumele acordate ca diurna sunt deductibile fiscal in limita a de 2,5 ori diurna acordata la institutiile publice.
pt. institutiile publice, nivelul diurnelor pentru fiecare tara in care are loc deplasarea se gaseste in Hotararea 518 / 1995, anexa 1, iar pt. UE suma acordata este de 35 EURO.

4. da, este obligat sa-ti dea diurna minima daca ai stabilit prin contr. de munca sa primesti diurna in deplasari.
de asemenea, vezi daca exista contract colectiv de munca la nivel de unitate (se face pt. minim 21 salariati) fiindca si acolo ar putea fi specificata diurna.
cf art.2 din HG 1860/2006, pentru salariatii din cadrul companiilor nationale, societatilor comerciale si regiilor autonome la care drepturile salariale se acorda prin negociere, drepturile banesti pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii in cadrul localitatii, in interesul serviciului, se acorda in conditiile prevazute in contractele colective sau individuale de munca.

5. ........... eu zic 8 ore/zi, restul sunt ore suplimentare cf. regulamentului .... si se platesc in plus fata de sal. de incadrare (atentie : impozitarea orelor suplim. e la fel ca la un salariu brut)

6.. diurna ce se incadreaza cotele de mai sus (maxim 87,5 euro/zi) NU este impozabila !
pt restul sumei de 1400 salariu brut, vor fi urmat. taxe si impozite : http://www.conta.ro/...tor_salarii.php
- salariat : 386 lei
- angajator : 391 lei

deci, vezi tu ... nu-i chiar asa simplu ce ai cerut, deci trebuie sa ai rabdare sa-ti acorde cineva mai mult timp ... ca nu erau de scris doar 2 randuri.
.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL