Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA la incasare ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


TVA la incasare !


67 replies to this topic

#41 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 16 November 2012 - 06:02 PM

Nu am inteles ce se intampla daca o factura emisa in ianuarie 2013 (cu TVA la incasare, decont TVA lunar) este incasata in numerar in martie 2013. Clientul are contul blocat si numerarul este singura solutie. Nu vrea sa se complice cu depunerea banilor in contul meu bancar.
Care este luna exigibilitatii TVA aferente acestei facturi ?



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2012 - 09:28 PM

NU uitati de seminarul Conta.ro : TVA la incasare ! din 10 dec. 2012 !!

http://www.conta.ro/...986#entry250986




#43 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 November 2012 - 08:47 AM

in acest caz nu scrii pe fact tva la incasare si devine exigibila in luna ianuarie 2013 , mai rau este atunci cand nu stim in ce data sau cum se va incasa factura
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#44 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 November 2012 - 08:30 PM

Vezi postareacarolina3, la 16 November 2012 - 06:02 PM, a spus:

Nu am inteles ce se intampla daca o factura emisa in ianuarie 2013 (cu TVA la incasare, decont TVA lunar) este incasata in numerar in martie 2013. Clientul are contul blocat si numerarul este singura solutie. Nu vrea sa se complice cu depunerea banilor in contul meu bancar.
Care este luna exigibilitatii TVA aferente acestei facturi ?
Legea 208/2012 pentru aprobarea OG 15/2012 pentru modificarea si completarea Lg. 571/2003 privind Codul fiscal, publicata in MO 772/15.11.2012
ART. 134.2
(6)
d) in cazul livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii a caror contravaloare este incasata, partial sau total, cu numerar de catre persoana impozabila eligibila pentru aplicarea sistemului TVA la incasare de la beneficiari persoane juridice, persoane fizice inregistrate in scopuri de TVA, persoane fizice autorizate, liber-profesionisti si asocieri fara personalitate juridica. In cazul in care, ulterior emiterii facturii, se incaseaza in numerar o parte sau contravaloarea integrala a acesteia, pentru taxa aferenta acestor sume nu se aplica regulile de exigibilitate prevazute la alin. (1) si alin. (2) lit. a);

Operatiunea de incasare in numerar este exceptata de la sistemul „TVA la incasare” pentru persoanele impozabile eligibile pentru aplicarea acestui sistem, exigibilitatea taxei se aplica normal la data incasarii in numerar.
Pe Factura emisa in ianuarie se inscrie mentiunea „TVA la incasare”, iar exigibilitatea taxei aferente c/val. neincasate intervine in cea de-a 90 zi calendaristica de la emiterea facturii, sau in martie la incasarea in numerar, sau la data la care se fac incasari partiale in numerar- pana in termenul limita de 90 de zile calendaristice.

GHID privind aplicarea sistemului TVA la incasare
http://discutii.mfin...ncasare2012.pdf



#45 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 November 2012 - 07:07 PM

Nu toate Facturile se pot emite cu mentiunea „TVA la incasare”. Facturile emise, de exemplu,. pentru incasare in numerar
- a avansului facturat la data incasarii sau facturat ulterior,
- partial sau total, facturat la data incasarii,
nu vor avea aceasta mentiune- operatiune exclusa de la aplicarea TVA la incasare, iar exigibilitatea TVA intervine la data incasarii, in mod normal ca si pana acum;
“Totodata, in norme se prevede in mod expres ca persoanele obligate la aplicarea sistemului TVA la incasare trebuie sa inscrie in factura mentiunea “TVA la incasare” conform prevederilor art. 155 alin. (19) din Codul fiscal, pentru a permite beneficiarilor sa cunoasca faptul ca exigibilitatea taxei este amanata pana la data platii numai pentru operatiunile pe care nu trebuie sa le excluda de la aplicarea TVA la incasare prevazute la art. 134.2 alin. (6) din Codul fiscal.” - Ghid

Exista situatii in care mentiunea „TVA la incasare” se inscrie doar pe o anumita pozitie, pe un anumit rand in Factura emisa, iar pe alte pozitii – cele pentru care exigibilitatea TVA intervine la data emiterii- nu se inscrie mentiunea;
“Pentru eventualele diferente neachitate pana la data emiterii facturii, furnizorul/prestatorul aplica sistemul TVA la incasare si inscrie mentiunea prevazuta la art. 155 alin. (19) lit. p) din Codul fiscal, cu exceptia situatiei in care livrarea/prestarea se incadreaza in alta categorie exceptata prevazuta la art. 134.2 alin. (6) din Codul fiscal.
Exemplu:……………….
Factura in valoarea de 1000 lei plus 240 lei TVA, este emisa in data de 12 martie, data pana la
care societatea A a incasat deja 500 lei in numerar de la societatea B.
Pe factura emisa, societatea A va mentiona separat valoarea care a fost incasata in numerar si a TVA aferenta, respectiv 403 lei plus 97 lei TVA pentru care se aplica regimul normal de exigibilitate, si separat diferenta de 597 lei plus 143 lei TVA in dreptul careia se inscrie mentiunea „TVA la incasare”.” - Ghid

In general, mentiunea nu se inscrie pentru operatiunile exceptate de la sistemul TVA la incasare, pentru care se aplica regulile generale privind exigibilitatea TVA.
Norme CF
ART. 134^2
16^2. (3) Persoanele impozabile obligate la aplicarea sistemului TVA la incasare aplica sistemul TVA la incasare prevazut la art. 134^2 alin. (3) - (8) din Codul fiscal pentru toate operatiunile realizate, cu exceptia operatiunilor care nu au locul livrrii/prestrii in Romania conform prevederilor art. 132 si 133 din Codul fiscal, precum si a operatiunilor prevazute la art. 134^2 alin. (6) lit. a) - e) din Codul fiscal, pentru care se aplica regulile generale privind exigibilitatea TVA prevazute la art. 134^2 alin. (1) si (2) din Codul fiscal. Potrivit prevederilor art. 155 alin. (19) lit. p) din Codul fiscal, pe facturile emise de persoanele care aplica sistemul TVA la incasare este obligatorie mentiunea «TVA la incasare», cu exceptia operatiunilor pentru care persoanele respective au obligatia sa aplice regulile generale de exigibilitate prevazute la prima teza.



#46 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 November 2012 - 10:36 AM

În cazul încasării în numerar a contravalorii facturii, în sensul art. 1342 alin.
(6) lit. d)
din Codul fiscal, furnizorul/ prestatorul care este obligat la aplicarea
sistemului TVA la încasare, exclude de la aplicarea sistemului TVA la încasare
acele sume dintr-o factură care sunt încasate în numerar până în ziua emiterii
facturii, inclusiv
, de la beneficiari persoane juridice, persoane fizice înregistrate în
scopuri de TVA, persoane fizice autorizate, liber profesioniști și asocieri fără
personalitate juridică.

litera d) a alineatului (6) al articolului 1342 se modifică și va avea următorul cuprins:
„d) în cazul livrărilor de bunuri/prestărilor de servicii a căror contravaloare este încasată, parțial
sau total, cu numerar de către persoana impozabilă eligibilă pentru aplicarea sistemului TVA la
încasare de la beneficiari persoane juridice, persoane fizice înregistrate în scopuri de TVA,
persoane fizice autorizate, liber-profesioniști și asocieri fără personalitate juridică. În cazul în
care, ulterior emiterii facturii, se încasează în numerar o parte sau contravaloarea integrală a
acesteia, pentru taxa aferentă acestor sume nu se aplică regulile de exigibilitate prevăzute la
alin. (1) și alin. (2) lit. a);


Pentru eventualele diferențe neachitate până la data emiterii facturii,
furnizorul/prestatorul aplică sistemul TVA la încasare și înscrie mențiunea
prevăzută la art. 155 alin. (19) lit. p) din Codul fiscal
, cu excepția situației în care
livrarea/prestarea se încadrează în altă categorie exceptată prevăzută la art. 1342
alin. (6) din Codul fiscal.

înscrie în factură mențiunea “TVA la încasare” conform prevederilor art. 155 alin. (19) din Codul fiscal



#47 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2012 - 08:47 AM

Eu nu am avut timp inca sa-l iau la bani marunti dar va trebui sa o fac pentru ca ma duc in weekend la un seminar de la Camera Consultantilor Fiscali. Dar am citit ce ai scris tu Lexiroxi si ma intreb daca am inteles bine: daca am incasat numerar anterior emiterii facturii de vanzare (si pentru avans nu am taiat factura inteleg), eu pe factura nu mai scriu ce am vandut ci ce am incasat si ce mai am de incasat ? Pentru ca nu vad cum as sparge marfa si uneori chiar si serviciile astfel incat sa pic pe suma incasata la fix. Cred ca nu am inteles eu bine...
Oricum, va promit ca va spun tot ce aflu in weekend la seminar si pe 4 decembrie la cursul gratis de la MFP. Pana atunci, spor la spart creierii....
Eu pana una alta am votat petitia de abrogare :laugh: :biggrin:



#48 Silecv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 November 2012 - 09:52 AM

Deoarece am întâlnit pe diverse siteuri și forumuri diverse păreri, sunt confuz în privința încadrării (înregistrării) unei facturi aferente achiziției de mărfuri de la un furnizor care nu aplică sistemul TVA la încasare (clinetul aplicând sistemul TVA la încasare).

De exemplu :

4111 = % 12.400 lei
cl. 7 10.000 lei
4427 2.400 lei

5121 = 4111 12.400 lei

iar clientul :

% = 401 12.400 lei
cl. 3, cl. 6 10.000 lei
4428 2.400 lei

401 = 5121 12.400 lei
4426 = 4428 2.400 lei

Este corect ?

Mulțumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 December 2012 - 12:01 AM
eliminare reclama neautorizata !! avertisment !!




#49 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 28 November 2012 - 10:42 AM

Pe site-ul unei firme de contabilitate este publicata o versiune comentata a ghidului TVA la incasare.
Acolo am gasit urmatorul exemplu:

În aprilie 2013, entitatea X a emis o factură de 3.000 lei, plus TVA 24%. Având în vedere că furnizorul şi beneficiarul au
convenit ca decontarea să se facă în numerar in iunie 2013, entitatea X nu a mai scris pe factura emisă menţiunea „TVA la încasare”.

Eu nu am gasit in legislatie exprimarea "au convenit". Este corect exemplul lor ?



#50 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 November 2012 - 12:50 PM

Nu este corect, in opinia mea.
Si asta pentru ca tva-ul la incasare nu este optional ci obligatoriu.

Iar daca furnizorul are tva de recuperat si ii convine sa colecteze in aprilie, clientul poate ca are de plata si ii convine sa deduca.
Problema este ca teoretic clientul nu avea voie sa deduca daca s-ar fi procedat conform legii.



#51 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 November 2012 - 01:38 PM

Pentru a ma lamuri :

Emit o factura pe care scriu "TVA la incasare".
Clientul este persoana juridica, PFA, liber profesionist sau asociatie.

Daca la data emiterii facturii, clientul plateste cu numerar, partial sau integral, se aplica exigibilitatea Normala (adica la data facturii; Tva-ul facturat este chiar colectat) si practic nu mai trebuia inscrisa pe factura mentiunea "TVA la incasare".

Daca ulterior emiterii facturii, clientul (de mai sus) plateste cu numerar, tva-ul Neexigibil devine "colectat" pe masura ce se fac incasari (numerar sau prin virament, partiale sau integrale, pana in termenul de 90 zile).

Am inteles bine ?



#52 john_m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:contabilitate

Postat 04 December 2012 - 11:58 AM

Cum afecteaza sistemul de tva la incasare firmele care au cifra de afaceri peste 500.000 eur? Aceste firme au obligatia de a
amana deducerea tva de pe facturile primite de la firmele din sistemul TVAI pana la momentul plati sau nu?

Aceasta postare a fost editata de john_m: 04 December 2012 - 11:59 AM

www.traveluniqueplace.webs.com



#53 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 04 December 2012 - 12:02 PM

Raspunsul la problema numerarului incasat ulterior facturii: in suportul de curs pentru “Sesiunea de informare publică a contribuabililor pe tema aplicării sistemului TVA la încasare organizată de Ministerul Finanţelor Publice şi de direcţiile generale ale finanţelor publice din ANAF în cadrul a două zile de “porti deschise”":
EXEMPLU
•În cazul încasării în numerar a contravalorii facturii, furnizorul/ prestatorul care este obligat la aplicarea sistemului TVA la încasare, exclude de la aplicarea sistemului TVA la încasare acele sume dintr-o factură care sunt încasate în numerar până în ziua emiterii facturii, inclusiv, de la beneficiari persoane juridice, persoane fizice înregistrate în scopuri de TVA, persoane fizice autorizate, liber profesionişti şi asocieri fără personalitate juridică.
•Societatea A, care aplică sistemul TVA la încasare, livrează piese de schimb în valoare de 1000 lei către societatea B în data de 12 martie 2013. Factura în valoarea de 1000 lei plus 240 lei TVA, este emisă în data de 12 martie, dată până la care societatea A a încasat deja 500 lei în numerar de la societatea B.
•Pe factura emisă, societatea A va menţiona separat valoarea care a fost încasată în numerar şi a TVA aferentă, respectiv 403 lei plus 97 lei TVA pentru care se aplică regimul normal de exigibilitate, şi separat diferenţa de 597 lei plus 143 lei TVA în dreptul căreia se înscrie menţiunea „TVA la încasare”.
•Dacă în data de 20 aprilie 2013 societatea B va face o altă plată în numerar de 300 lei, la societatea A exigibilitatea TVA aferente acestei sume încasate în numerar, respectiv 58 lei, intervine la data de 20 aprilie 2013.
•La societatea B exigibilitatea taxei aferente acestei plăţi intervine de asemenea în data de 20 aprilie 2013, respectiv B va deduce TVA în sumă de 58 lei in decontul lunii aprilie 2013.



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2012 - 12:12 PM

multumim mult, Carolina ! :wub:



#55 raluca2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 04 December 2012 - 12:59 PM

Cele 90 de zile cum se calculeaza? In ord.15 spune ca se calculeaza conform codului de procedura civila, dar totusi precizeaza in a 90-a zi.
Codul de procedură civilă din 1 iulie 2010 – Republicare Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 485 din data de 15 iulie 2010
TITLUL V: Termenele procedurale
Art. 176: Calculul termenelor
(1)Termenele, în afară de cazul în care legea dispune altfel, se calculează după cum urmează:

2.când termenul se socoteşte pe zile, nu intră în calcul ziua de la care începe să curgă termenul, nici ziua când acesta se împlineşte;

(2)Când ultima zi a unui termen cade într-o zi nelucrătoare, termenul se prelungeşte până în prima zi lucrătoare care urmează.



#56 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 December 2012 - 03:44 PM

Vezi postareajohn_m, la 04 December 2012 - 11:58 AM, a spus:

Cum afecteaza sistemul de tva la incasare firmele care au cifra de afaceri peste 500.000 eur? Aceste firme au obligatia de a amana deducerea tva de pe facturile primite de la firmele din sistemul TVAI pana la momentul plati sau nu?
aceste firme au obligatia de a amana deducerea TVA de pe facturile primite de la firmele din sistemul TVA pana la momentul plati, dar daca fac afaceri cu firme care nu aplica TVA la incasare aplica sistemul normal in care exigibilitatea TVA-ului apare la momentul primirii/emiterii facturii-nu la plata acesteia.



#57 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 December 2012 - 10:24 PM

V-ati gandit cum calculam tva-ul exigibil la o plata partiala in cazul unei facturi complexe?
De ex: factura in care o parte este cu tva fara drept de deducere si o parte cu tva normal(neexigibil) ... plus o suma fara tva (penalizari de ex.) ?

Astia vad ca in norme,ghid,cursuri, simpozioane ... si alte intalni cu capele luminate nu discuta decat de "factura de 1000 lei baza cu 240 lei tva"
De parca in tara asta toate facturile sunt integral cu 24% (n-au auzit de regimuri de deducere, de cote distincte, de scutiri etc.) La ei facturile sunt uniforme: ori 24% ori 0% ori 9%. N-au vazut niciodata un dosar de cheltuieli ale unei firme medii.



#58 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 December 2012 - 12:15 PM

Vezi postareamgabi, la 05 December 2012 - 10:24 PM, a spus:

De ex: factura in care o parte este cu tva fara drept de deducere si o parte cu tva normal(neexigibil) ... plus o suma fara tva (penalizari de ex.) ?

un exemplu la ce am colorat eu acolo si implicatiile "sistemului tva la incasare" in acest caz.



#59 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2012 - 11:54 AM

Cateva exemple de "amestecaturi":

1.Factura de reparatie/revizii auto (50% deductibil) de 1000+tva.
50% tva nedeductibil (4426 si inchis imediat in 6xx) + 50% tva deductibil neexigibil (4428)
Platesc 700 de lei dupa 15 zile ... cat pun in 4428=4426 ???

2.Asociatii si alte organizatii/cluburi/fundatii care au si activitati economice sau firme care inchiriaza spatii, pe langa activitatea de baza.
Factura de utilitati se duce 40% pe economice (2 tel.cu drept de deducere) si 60% pe fara scop patrimonial (3 tel fara drep de deducere).
De ex. telefon:
Factura 1000lei+tva + 100lei penalizari (fara tva)
- 400lei+tva pe deductibile (si 4428)
- 600lei+tva pe nedeductibile (4426, apoi 626)
- 100 lei fara tva (fara 442x)
platesc 500 lei luna urmatoare, cat este exigibilul?

.....

Ca sa nu mai vorbim de depasirile de protocol / sau bauturile cumparate pe protocol(nedeductibile bineinteles) pe aceeasi factura cu restul.
si multe alte situatii (n-am dat nici un exemplu si cu cote diferite, dar pot sa apara)



#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2012 - 04:49 PM

Vezi postareacosmin0304, la 07 December 2012 - 01:59 PM, a spus:

sincer nu te inteleg
spui achizitie si dai inregistrare in corelatie cu 4427 ?

Vezi postareamgabi, la 07 December 2012 - 04:02 PM, a spus:

Scuze, am scris in graba aiurea .... trebuie 4426, bineinteles.

Otilia, esti tu draguta sa corectezi in post, eu nu pot corecta. In loc de 4427 trebuia 4426.

Asa cum am scris, chiar ca zapacesc lumea :)

rezolvat ! :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL