Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 097 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 097

notificare tva la incasare
8 replies to this topic

#1 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 04 October 2012 - 11:27 AM

Atasate

Fisiere atasate





#2 cristib

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:
  • Location:Arad

Postat 04 October 2012 - 12:49 PM

Formular editabil 097

Fisiere atasate





#3 Liliana Neagoe

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2013 - 01:50 PM

Buna ziua,
Nu sunt sigura ca postez unde trebuie insa am o intrebare: daca nu am depus vestita declaratie 097 privind sistemul de TVA la incasare, o mai pot depune acum sau cum as putea proceda?
Multumesc frumos,



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2013 - 02:45 PM

despre decl. vorbim la capitolul de declaratii.

mesaje mutate !


:smile: si raspunsul :
parerea mea este ca nu te mai incadrezi in conditiile de depunere a decl. 097 la 25.01.2013, dar poti incerca sa mergi cu ea, poate ai noroc si ti-o primeste - insa exista riscul sa te trezesti cu amenda, apoi !

extras din OPANAF 1529/2012


Formularul (097) “Notificare privind aplicarea sistemului TVA la încasare” se depune la organul fiscal competent, la termenele prevăzut de lege:

a) pentru intrarea în sistem;

până pe 25 octombrie 2012, inclusiv – persoanele impozabile care, în perioada 1 octombrie 2011 – 30 septembrie 2012, inclusiv, au realizat o cifră de afaceri care nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei,

până pe 25 ianuarie 2013, inclusiv – persoanele impozabile care se înregistrează în scopuri de TVA în perioada 1 octombrie 2012 – 31 decembrie 2012 şi care nu depăşesc plafonul de 2.250.000 lei în perioada în care au fost înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal,

până pe 25 ianuarie, inclusiv – persoanele impozabile care în anul precedent au realizat o cifră de afaceri care nu depăşeşte plafonul de 2.250.000 lei şi nu au aplicat sistemul TVA la încasare în anul precedent,

b) pentru ieşirea din sistem – până la data de 25 inclusiv a lunii următoare perioadei fiscale în care persoana impozabilă a depăşit plafonul,





#5 AlexInter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 February 2013 - 06:17 PM

O mica problema am si eu cu 097 si TVA la incasare.

Am o firma care a devenit platitoare de TVA la 31 octombrie 2012. In ianuarie am depus 097.
Problema e ca pe site-ul ANAF nu apare ca ar aplica regimul de TVA la incasare si nici declaratia 097 nu o mai gasesc.

Totusi, daca am uitat sa depun 097, firma de ce nu a fost inregistrata din oficiu ca platitor de TVA la incasare?



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2013 - 10:36 PM

Pentru ca ei inregistreaza din oficiu in functie de cifrele declarate la vanzari in deconturile 300.
... care la tine n-au existat pana in ianuarie , prima declaratie ai depus-o in ianuarie.

Cat despre informatiile din RTVAI , la ei, pana se actualizeaza baza de date ... iesi din sistem :))

PS. Cum adica n-o mai ai (declaratia), ai pierdut exemplarul stampilat de fisc?



#7 AlexInter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 09 February 2013 - 03:25 PM

Cam asa ceva. Mi-a spus ca in dosarele pe care i le-am dat nu mai este si nici pe la mine pe birou nu e.

De dus, tin minte ca am fost cu ea. Am dus in acelasi timp cu 094.



#8 AlexInter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 17 February 2013 - 09:50 AM

Am intrebat la AFP si mi-au spus ca "pentru firmele infiintate in 2012 nu au optiune in program, pentru a le face platitoare de tva la incasare".Genial.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2013 - 12:09 AM

Doamne, astia se plimba cu boii pe camp!
Cred ca mai multe ineptii decat cele de la ANAF in ultimele 2-3 luni n-au mai rasarit de multa vreme.

Astazi o cunostinta a fost sa depuna D097 pentru iesire din sistem , pentru ca a depasit plafonul in ianuarie 2013 ( a avut o factura mare in 30 ian. si gata 2,25 mil) si i-au spus ca nu pot inregistra , ca termenul era 25 ianuarie , a intarziat !!!

Pai cat de batut in cap poti sa fii ca sa nu iti dai seama ca nu poti sa declari pe 25 o situatie care se va produce in viitor (pe 30) ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL