Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incadrare mijloc fix - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Incadrare mijloc fix


64 replies to this topic

#21 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 21 December 2012 - 03:48 PM

Interesanta intrebarea.
Daca ideea ca cutia de portbagaj mobil poate fi un mijloc de transport dependent de altul, ar fi plauzibila pentru tine, atunci ce zici de codul 2.3.2.3. Alte mijloace de transport auto neregasite in cadrul clasei 2.3.2., amortizabil intre 4 si 8 ani?

Aceasta postare a fost editata de brenda_sv_ro: 21 December 2012 - 03:49 PM

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#22 adela31

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 21 December 2012 - 04:00 PM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la 21 December 2012 - 03:48 PM, a spus:

Interesanta intrebarea.
Daca ideea ca cutia de portbagaj mobil poate fi un mijloc de transport dependent de altul, ar fi plauzibila pentru tine, atunci ce zici de codul 2.3.2.3. Alte mijloace de transport auto neregasite in cadrul clasei 2.3.2., amortizabil intre 4 si 8 ani?
MERCI MULT




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 December 2012 - 04:03 PM

ce cauta acest topic la "regulament' ? :sad:

topic marcat pt mutare la "imobilizari"

later : topic mutat si marcat pt unire cu "incadrare mijloc fix"
@adela31 : te rog sa fii atenta unde postezi, in caz contrar iti vei pierde dreptul de a mai posta pe acest forum.



#24 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 23 April 2013 - 02:06 PM

Buna ziua,

Firma noastra s-a dotat cu o freza pentru curatat zapada. Stiti cumva la ce cod as putea sa o incadrez? Multumesc.



#25 alexflorin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 17 May 2013 - 04:30 PM

Buna ziua,
anul trecut am achizitionat utilaje ca: plug, remorca , tractor, etc la preturi sub valoarea de 1800 ron, pe care le-am inregistrat ca si obiecte de inventar fara sa ma gandesc prea mult ,datorita valorii.
Acum unele dintre aceste utilaje au nevoie de piese de schimb, pe care nu stiu cum sa le contabilizez, ce-i drept piesele de schimb au valoare chiar mai mare decat insusi utilajul.
Oare ar fi fost mai corect sa le incadrez ca mijloace fixe si acum sa le maresc valoarea cu valoarea pieselor de schimb necesare?
Mentionez ca la momentul achizitiei erau in stare de functionare.



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2013 - 06:17 PM

Dupa parerea mea, poti sa treci chelt. cu piesele de schimb la chelt. cu reparatii (ct. 611). :smile: sau la chelt. cu piesele de schimb (ct. 6024 direct sau in corespondenta cu ct. 3024)

oricum, L. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale si necorporale zice la art. 6 ca :
Nu sunt considerate mijloace fixe:
a) motoarele, aparatele si alte subansambluri ale mijloacelor fixe, procurate in scopul inlocuirii componentelor uzate cu ocazia reparatiilor de orice fel, care nu modifica parametrii tehnici initiali ai mijlocului fix;

deci tot nu ai fi putut mari val. utilajului chiar daca era mijl. fix, DACA piesele de schimb (oricat costau ele) nu ii modificau parametrii tehnici initiali

cf. art. 21 alin. (1) CF, cheltuielile cu piesele de schimb sunt deductibile la calculul impozitului pe profit, pt. ca utilajele pe care au fost montate sunt utilizate de catre firma pt. realizarea de activ. economice si venituri impozabile,



#27 busubianca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 June 2013 - 02:04 PM

Mă poate ajuta și pe mine cineva, referitor la încadrarea unui în clasa de mijloc fix a unui „ Stand frana cu tester amortizoare,, achizitionat de un service auto,
Nu știu pentru amortizare în ce clasa să-l încadrez.
Mulțumesc

Aceasta postare a fost editata de busubianca: 13 June 2013 - 02:05 PM




#28 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 June 2013 - 01:41 PM

Uita-te la clasa 2.2.1.
Eu pe acolo le-as pune.



#29 dexa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 02 September 2013 - 05:51 AM

buna ziua,
Am receptionat o investitie in panouri solare. Ma poate ajuta cineva cu incadrarea acesteia cu codul de clasificare?
Poate ati mai avut cazuri... Eu ma gandean sa o incadrez la generatoare de curent electric.
2.1.16.1.2.1.│ - generatoare de curent continuu, de curent alternativ; │ 12-18 │
│ │generatoare de frecvenţă │



#30 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 11 December 2013 - 09:35 PM

Va rog sa ma ajutati sa inregistrez o factura cu un tablou electric in valoare de 4500 lei.Eu am vrut sa il inregistrez ca mijloc fix dar nu il gasesc in catalogul mijloacelor fixe.
Ce acte in afara de NIR tb sa mai fac pt un mijloc fix?
Multumesc!



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 December 2013 - 05:39 PM

cu siguranta este un mijloc fix ! eu am gasit asta, daca panoul este pt transport energie electrica :

1.7. │ Construcţii pentru transportul energiei electrice. │ ││ ├────────────────────────────────────────────────────────
│1.7.1. │Reţele de alimentare, de iluminat şi linii de transport a energiei │ │
│ │electrice: │ │
│ ├─────────────────────────────────────────────────────┤
│1.7.1.1. │ - aeriene pe stâlpi din lemn. │ 9-15 │
│ ├─────────────────────────────────────────────────────┤
│1.7.1.2. │ - aeriene pe stâlpi metalici sau din beton armat. │ 32-48 │
│ ├─────────────────────────────────────────────────────┤
│1.7.1.3. │ - subterane. │ 12-18 │
├─────────────┼─────────────────────────────────┼───────────┤
│1.7.2. │Instalaţii electrice de forţă: │ │
│ ├─────────────────────────────────────────┼───────────┤
│1.7.2.1. │ - aeriene sau aparente. │ 9-15 │
│ ├────────────────────────────--────────────┼───────────┤
│1.7.2.2. │ - îngropate. │ 9-15 │
│ ├─────────────────────────────────────────┼───────────┤
│1.7.2.3. │ - în tub, canal sau tunel de protecţie. │ 24-36 │
├─────────────┼─────────────────────────────────┼───────────┤
│1.7.3. │Alte construcţii pentru transportul energiei electrice neregăsite │ 16-24 │
│ │în cadrul subgrupei 1.7. │ │
├─────────────┼────────────────────────────────┼───────────┤

daca panoul este pt masurarea energiei electrice, atunci mai bine te uiti la grupa 2.2.3.

In ceea ce priveste documentele, trebuie sa citesti OMFP 3512/2008
http://static.anaf.r...F_3512_2008.pdf
, unde vei gasi atat lista de mai jos, cat si modul de completare.

in fct. de necesitati (sit. concreta) pt mijl. fixe se intocmeste :

|____|_________________________________________________|__________|____________|

| | II. MIJLOACE FIXE | | |

|____|_________________________________________________|__________|____________|

| 6.| Registrul numerelor de inventar | 14-2-1 | |

|____|_________________________________________________|__________|____________|

| 7.| Fisa mijlocului fix | 14-2-2 | |

|____|_________________________________________________|__________|____________|

| 8.| Bon de miscare a mijloacelor fixe | 14-2-3A | |

|____|_________________________________________________|__________|____________|

| 9.| - Proces-verbal de scoatere din functiune a | | 14-2-3/aA |

| | mijloacelor fixe/de declasare a unor bunuri | | |

| | materiale | | |

|____|_________________________________________________|__________|____________|

| 10.| Proces-verbal de receptie | 14-2-5 | |

|____|_________________________________________________|__________|____________|

| 11.| - Proces-verbal de receptie provizorie | | 14-2-5/a |

|____|_________________________________________________|__________|____________|

| 12.| - Proces-verbal de punere în functiune | | 14-2-5/b |

|____|_________________________________________________|__________|____________|

| |



#32 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 December 2013 - 07:15 PM

Poate ca ar fi bine sa intrebati de unde l-ati cumparat caci tabloul electric face parte din instalatia electrica a constructiei alaturi de alte componente.
Poate ca e bine sa va ganditi sa-l incadrati la materiale consumabile.
Ar putea fi mijloc fix daca ar fi vorba de intreaga instalatie din care face parte si tabloul electric dar si alte componente.

Aceasta postare a fost editata de GEORGE NEAGU: 12 December 2013 - 07:24 PM




#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2013 - 12:34 PM

aveti dreptate cand spuneti ca incadrarea depinde si de alti factori, insa consumabil la 4.300 lei ... nu merge ...
costa cat sa poata fi incadrat la mijloc fix
in plus, e mentionat separat pe factura (adica facturat ca un produs individual), asa ca ar putea fi inreg. ca atare.

multumim pt opinie :smile:



#34 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 December 2013 - 02:11 PM

Din pacate, incepand cu http://www.conta.ro/...__fromsearch__1 incadrarea la modernizari de mijloace fixe va fi (aproape) obligatorie.
O analiza pe baza rationamentului profesional este necesara pentru incadrarea la consumuri ale perioadei sau la majorarea valorii mijlocului fix la care se refera. Iar criteriile de incadrare sunt restrictive, asa ca majoritatea consumurilor se va duce pe majorarea valorii mijlocului fix, nu pe cheltuieli.



#35 stela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:lugoj

Postat 15 December 2013 - 03:12 PM

As avea si eu nevoie de o opinie in vederea incadrarii intr-o grupa a unui cuptor de calcinare
folosit intr-un laborator de tehnica dentara.Multumesc



#36 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 03 January 2014 - 11:22 AM

Vezi postareaMIRELA-bc, la 07 September 2012 - 08:03 PM, a spus:

Cum se face intrarea in contabilitate a unui teren cu o cladire , care au aceeasi valoare si sunt specificati doar m2 aferenti???

Am si eu o situatie asemanatoare.Am si 3 evaluari facute pt banca, deoarece au fost achizitionate prin credit.Cladirea impreuna cu terenul au fost inregistrate cu suma totala din contract la cladiri si de atunci asa a ramas deoarece nu au fost puse in functiune. Intre timp s-au facut si modernizari si reparatii inregistrate in ct 2311. Acum eu tb sa o pun in functiune si sa inregistrez separat cladirea de teren.Ultima evaluare pt banca este din noiembrie.Pot sa folosesc datele din ea? Cum fac inregistrarea? ce fac cu sumele adunate in 2311 (banuiesc ca sumele din raportul de evaluare cuprind si aceste modernizari.
Nu stiu daca am fost f clara
Sper sa ma ajute cineva .Multumesc



#37 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 03 January 2014 - 04:14 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 December 2013 - 05:39 PM, a spus:

cu siguranta este un mijloc fix ! eu am gasit asta, daca panoul este pt transport energie electrica :

1.7. │ Construcţii pentru transportul energiei electrice. │ ││ ├────────────────────────────────────────────────────────
│1.7.1. │Reţele de alimentare, de iluminat şi linii de transport a energiei │ │
│ │electrice: │ │
│ ├─────────────────────────────────────────────────────┤
│1.7.1.1. │ - aeriene pe stâlpi din lemn. │ 9-15 │
│ ├─────────────────────────────────────────────────────┤
│1.7.1.2. │ - aeriene pe stâlpi metalici sau din beton armat. │ 32-48 │
│ ├─────────────────────────────────────────────────────┤
│1.7.1.3. │ - subterane. │ 12-18 │
├─────────────┼─────────────────────────────────┼───────────┤
│1.7.2. │Instalaţii electrice de forţă: │ │
│ ├─────────────────────────────────────────┼───────────┤
│1.7.2.1. │ - aeriene sau aparente. │ 9-15 │
│ ├────────────────────────────--────────────┼───────────┤
│1.7.2.2. │ - îngropate. │ 9-15 │
│ ├─────────────────────────────────────────┼───────────┤
│1.7.2.3. │ - în tub, canal sau tunel de protecţie. │ 24-36 │
├─────────────┼─────────────────────────────────┼───────────┤
│1.7.3. │Alte construcţii pentru transportul energiei electrice neregăsite │ 16-24 │
│ │în cadrul subgrupei 1.7. │ │
├─────────────┼────────────────────────────────┼───────────┤

daca panoul este pt masurarea energiei electrice, atunci mai bine te uiti la grupa 2.2.3.


Ca sa fiu sigura ca aleg bine :am un tablou electric general si unul de distributie .este corect codul 173?multumesc



#38 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 January 2014 - 04:32 PM

eu acolo l-as incadra :smile:



#39 crisma

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 April 2014 - 01:48 PM

Buna ziua,
De curand am preluat contabilitatea unei firme si am urmatoarea situatie: un gard cu valoare de peste 20.000 lei(din beton , cu fundatie) a fost incadrat in ct 2112 amenajari de teren. Este vreo problema daca il reincadrez ca si constructie ct 212 (el a fost declarat ca si constructie pt calculul de impozite si taxe locale si acum voi calcula si declara si 1.5% imp. ) sau sa il las asa cum este inregistrat. Nu stiu exact daca fac modificarea, trebuie sa fac vreo nota explicativa? Am mai cerut pareri si ele sunt impartite - asa ca efectiv nu stiu cum sa procedez. Daca imi puteti da un sfat...va multumesc f mult.



#40 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2014 - 04:40 PM

dupa parerea mea, daca a fost incadrat ca si contructie, e clar ca DLTI a considerat corecta aceasta incadrare si nu ca fiind o amenajare de teren (o imprejmuire teren)
prin urmare, eu as reincadra aceast gard in categoria constructii si astfel ar coincide inreg. contabile cu declaratia/impozitarea la fisc.

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL