Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Incadrare mijloc fix - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Incadrare mijloc fix


64 replies to this topic

#41 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 29 July 2014 - 12:04 PM

Buna ziua.
In ce grupa de amortizare sa incadrez un semafor?



#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2014 - 02:30 PM

dupa parerea mea - la cat am scotocit prin catalogul cu duratele normale de funct. mijl. fixe - cred ca semaforul merge incadrat aici :
│2.1.22.│ Maşini, utilaje şi instalaţii pentru transporturi si telecomunicaţii
│2.1.22.8.│Unelte,dispozitive şi instrumente pentru transporturi şi telecomunicaţii│3-5 ani│
sau
│2.1.22.9. │Alte maşini, utilaje şi instalaţii neregăsite în cadrul clasei 2.1.22. │ 8-12 │




#43 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 01 August 2014 - 11:52 AM

Multumesc pentru raspuns, am optat pentru " alte". Ce noroc pe noi sa existe aceasta varianta!



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2014 - 07:48 PM

zici tu ca rezista un semafor minim 8 ani ?? in ploaie, vant, viscol, s.a.m.d. ? :biggrin2:



#45 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 08 December 2014 - 09:08 AM

Va rog sa ma ajutati sa incadrez un dedurizator in Catalogul mijloacelor fixe.Are valoarea de 8150 lei.
Multuesc!



#46 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 December 2014 - 01:44 PM

am cautat si eu in catalog si singura pozitie pe care am gasit-o este asta, insa se refera la gospodaria comunala si spalatorii
nu exista cuvantul radacina "deduriza" - tor, - re, ...

2.1.24. | Masini, utilaje si instalatii pentru gospodaria comunala si | |
| | spalatorii.


2.1.24.4. |Utilaje si instalatii pentru alimentarea cu apa, pentru tratarea | 19-29 |
| |apelor de alimentare si epurarea apelor uzate, in afara de:



#47 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 15 December 2014 - 07:13 PM

Multumesc.As putea sa-l incadrez in alta parte decat la mijloace fixe?



#48 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2014 - 06:56 PM

la val. data, nu ai alta optiune cata vreme dedurizatorul nu este un mijl. in curs de executie (adica nefinalizat ca obiect in sine).



#49 akares59

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 05 February 2015 - 01:34 PM

Buna ziua.
Daca mai sunt pe aici...va spun. Eu nu am observat nici o modificare la semafoarele de langa institutia mea de peste 5 ani...dar ce stiu eu!



#50 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2015 - 01:44 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 02 August 2014 - 07:48 PM, a spus:

zici tu ca rezista un semafor minim 8 ani ?? in ploaie, vant, viscol, s.a.m.d. ? :biggrin2:

Vezi postareaakares59, la 05 February 2015 - 01:34 PM, a spus:

Daca mai sunt pe aici...va spun.

ms frumos :laugh: , sa dea D-zeu sa ne "vedem" sanatosi, voiosi si la punga grosi !



#51 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 18 January 2017 - 12:26 PM

Vezi postareaade31, la 23 April 2013 - 02:06 PM, a spus:

Buna ziua,

Firma noastra s-a dotat cu o freza pentru curatat zapada. Stiti cumva la ce cod as putea sa o incadrez? Multumesc.
As vrea si eu sa aflu raspunsul, am si eu aceeasi intrebare...
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#52 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2017 - 05:16 PM

s-a raspuns la intrebarea asta inca din 2010, dragule ! :smile:

Vezi postareamalis, la 14 December 2009 - 11:44 AM, a spus:

Imi puteti spune va rog in ce clasa a mijloacelor fixe se incadreaza un aparat de filtrat apa de impuritati-3.763 lei si o freza de zapada - 2.996 lei,nu am gasit unde sa le incadrez in nomenclator.Va multumesc.

Vezi postareaDoina P, la 02 January 2010 - 12:15 PM, a spus:

Pt. Malis:
- aparat de filtrat apa : 2.124.4 utilaje pt.tratarea apelor 19-29 ani sau 2.1.24.4.1 aparate se clorinare 5-9 ani
-freza : 2.124.2 masini ,utilaje de salubrizare 6-10 ani

codul corect este 2.1.24.2 (un punct lipseste din codul mentionat ... dar el se poate deduce daca ne uitam atent in catalog)

daca vrei sa fii f prudent, poti folosi si codul │2.1.24.7. │Alte maşini, utilaje şi instalaţii neregăsite în cadrul clasei 2.1.24.│12-18 ani │
clasa 2.1.24. │ Maşini, utilaje şi instalaţii pentru gospodăria comunală şi spălătorii. │



#53 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 19 January 2017 - 11:32 AM

Multumesc, Otilia. De ajutor ca de obicei.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2017 - 11:36 AM

Cu mare drag, tot ca de obicei ! :biggrin2:



#55 DanaPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 16 May 2017 - 05:23 PM

Sunt PFA traducator, neplătitor de TVA.
1. Daca imi cumpar un laptop de 2000 lei (cu tot cu TVA-ul aferent), este corect sa il trec direct in registrul de incasari si plati (si in registrul inventar), fara sa fie nevoie sa fac amortizare (urmand sa declar suma la anul in Declaratia 200 drept cheltuiala deductibila = 2000 lei, cu tot cu TVA)? Nu mai este nevoie sa tin alte registre/fișe?
2. Apoi vreau sa cumpar niste software tot sub 2500 lei, si pe acela il trec doar in RJIP si registrul inventar?

Vă mulțumesc.



#56 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2017 - 04:03 PM

Bunul cu val < 2.500 lei este considerat obiect de inventar, iar costul cu achizitia lui este inregistrat si deductibil la momentul platii

BAZA LEGALA : Incadrarea in categoria materialelor de natura ob de inventar se face prin neindeplinirea cumulativa a conditiilor pt a fi mijloc fix.

- Legea 15/1994, actualizata :
art. 3............
Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizează ca atare şi îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului. Această valoare poate fi actualizată anual, în funcţie de indicele de inflaţie;
b) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.

- CF 2017 :
ART. 28 - Amortizarea fiscală
......
(2) Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporală care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) este deținut și utilizat în producția, livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terților sau în scopuri administrative;
b) are o valoare fiscală egală sau mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, la data intrării în patrimoniul contribuabilului;
c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
_____________________________________________________

ART. 68 - Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activități independente, determinat în sistem real, pe baza datelor din contabilitate
...................
(4) Condițiile generale pe care trebuie să le îndeplinească cheltuielile efectuate în scopul desfășurării activității independente, pentru a putea fi deduse, în funcție de natura acestora, sunt:
a) să fie efectuate în cadrul activităților independente, justificate prin documente;
b) să fie cuprinse în cheltuielile exercițiului financiar al anului în cursul căruia au fost plătite;
.......
d) să respecte regulile privind amortizarea, prevăzute în titlul II, după caz;
.........
j) să fie efectuate în scopul desfășurării activității și reglementate prin acte normative în vigoare;



#57 Flavia88

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 July 2017 - 02:41 PM

Buna! Ma puteti ajuta si pe mine cu o info :)? Am construit o parcare in curtea sediului firmei....poate fii considerata constructie speciala? Si daca da, la ce cod de clasificare poate fii incadrata?

Multumesc!



#58 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2017 - 05:11 PM

se considera amenajare teren, vezi si aici : http://www.conta.ro/...__fromsearch__1

dupa parerea mea, se poate incadra astfel :

1.5. Constructii pentru afaceri, comert, depozitare
1.5.14. Alte constructii pentru afaceri, comert, depozitare neregasite in cadrul subgrupei 1.5. 16 – 24

sau

1.10. Alte constructii neregasite in cadrul subgrupei 1. 24 – 36



#59 ofeliamoisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 August 2017 - 01:45 PM

buna ziua. unde as putea incadra o autorulota achizitionata in scopul desfasurarii de activitati de inchiriere? pentru turism?
oare merge 2.1.23.6.?

multumesc



#60 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2017 - 03:19 PM

Ce spui tu este pt -------- 2.1. Echipamente tehnologice (masini, utilaje si instalatii de lucru -
Iti trebuie un mijloc de transport, adica grupa
2.3. Mijloace de transport -
2.3.2. Mijloace de transport auto -
2.3.2.1. Mijloace de transport pentru persoane -
daaar ....... eu nu am vazut sa se potriveasca ceva de la 2.3.2.1. ....

Ma gandesc ca mai degraba s-ar potrivi aici :
2.3.2.3. Alte mijloace de transport auto neregasite in cadrul clasei 2.3.2. _____ 4 - 8






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL