Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA achizitie din Romania cu vanzare extracomunitar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA achizitie din Romania cu vanzare extracomunitar


7 replies to this topic

#1 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 December 2012 - 05:27 PM

Caz: Bunuri achizitionate de catre A (o societate comerciala din Romania, inregistrata in scopuri de TVA) de la o alta societate romaneasca B (tot inregistrata in scopuri de TVA) cu vanzare catre C (societate din afara UE).

As vrea sa ma lamuresc cu TVA-ul, pentru ca am gasit tot felul de situatii, iar daca compar cu situatia altor tari membre UE, la noi e putin diferit ...

Intrebari:
1. Societatea B trebuie sa factureze bunurile catre A cu TVA sau fara TVA, tinand cont ca bunurile se afla in Romania insa sunt destinate exportului ? Stiu ca intre doua societati din Romania facturarea ar trebui sa fie cu TVA, insa am vazut pe unele facturi, din Italia de exemplu, ca doua societati din Italia isi facturau bunurile fara TVA cu conditia ca acestea sa fie destinate exportului extracomunitar (in baza unei Conventii UE). Se aplica si la noi un astfel de caz?
2. Exista posibilitatea facturarii catre o societate din Romania fara TVA cu mentiunea "bunuri destinate exportului"?

In ceea ce priveste exportul, e sigur ca A va factura catre C fara TVA, intrucat este o livrare extracomunitara.

As vrea doar sa stiu daca exista o posibilitate pentru achizitia fara TVA a acestor bunuri din Romania.

Va multumesc mult!



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 December 2012 - 06:33 PM

1. Nu
2. Nu

Verifica totusi in modificarile recente legate de TVA , din codul fiscal, daca a aparut aceasta optiune.




#3 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 December 2012 - 06:56 PM

Am incercat sa incadrez operatiunea la cele scutite din interiorul tarii, insa nu imi este foarte clar articolul 141 alin. (2) lit. g. din Codul Fiscal:


ART. 141 Scutiri pentru operațiuni din interiorul țării
(2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:

g) livrările de bunuri care au fost afectate unei activități scutite, în temeiul prezentului articol, dacă taxa aferentă bunurilor respective nu a fost dedusă, precum și livrările de bunuri a căror achiziție a făcut obiectul excluderii dreptului de deducere conform art. 145 alin. (5) lit. b) sau al limitării totale a dreptului de deducere conform art. 145^1.

Nu am gasit norme pentru acest articol. S-ar putea incadra aici o eventuala facturare fara TVA a unor produse care initial au fost achizitionate intracomunitar ?



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 December 2012 - 10:56 AM

Atentie, nu faceti confuzie de termeni.

O livrare in UE nu este scutita, este cu TVA, doar ca in cazul in care beneficiarul figureaza ca platitor TVA , se factureaza cu taxa inversa.

Daca vinzi unui neplatitor in UE, atunci facturezi cu TVA.



#5 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 December 2012 - 11:07 AM

In concluzie, o achizitie de bunuri in Romania nu poate fi in nici un caz fara TVA, nici macar atunci cand aceleasi bunuri vor fi revandute fara TVA ?



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 December 2012 - 11:32 AM

Pui problema putin invers ... nu beneficiarul determina modul de facturare (cu/fara TVA) ci furnizorul, pentru ca acesta intocmeste factura, pentru produsele/serviciile lui.

Furnizorul (B in cazul tau) , nu are cum sa factureze fara TVA, el desfasoara o activitate obisnuita economica, pe teritoriul tarii, taxabila.



#7 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 December 2012 - 12:03 PM

Va multumesc tare mult pentru raspunsuri!



#8 maria p.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 31 January 2013 - 02:15 PM

Buna ziua.

Ce se intampla cu tva-ul in urmatorul caz:

O firma din Romania achizitioneaza marfa din Italia si apoi o vinde catre o firma din Republica Moldova.
Livrarea bunurilor se face direct din Italia in Rep.Moldova.

Factura de achizitie marfa UE se emite fara TVA (taxare inversa).
Factura de vanzare non UE se emite cu TVA sau fara?


Multumesc,
Maria






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL