Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reintoarcere din cic-solutie pt. angajat si angajator - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reintoarcere din cic-solutie pt. angajat si angajator


4 replies to this topic

#1 Roxaelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 07 January 2013 - 01:24 PM

Buna,

M-am intors din cic pe 20.12.2012, pe acelasi post cu acelasi salariu pe cartea de munca, numai ca nu-si respecta fisa postului si nu imi dau de lucru, mi-au explicat ca nu au de munca.
Eu vreau sa le propun sa stau acasa si sa ma plateasca , se poate face un acord in sensul asta intre mine ca si angajat si angajator?
Ma gandeam ca pentru o perioada de 2, 3 luni pana imi gasesc un alt job si sa mi se diminueze putin salariul.

Multumesc,

Astept un raspunsm



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2013 - 04:03 PM

la cat drag de munca exista in tara asta, ce vrei tu este visul multor salariati : sa stea acasa (fara sa lucreze) si sa fie platiti, chiar daca e vb de numai cateva luni ! :laugh: :laugh:

am recitit baza legala priv. concedierea pers. care revin din CIC si daca ai nascut pana la 31.12.2010 - cum reiese din calc. (revenire in 20.12.2012) - ar trebui sa ii multumesti angajatorului ca nu te da afara prin desfiintarea postului, cf. Codul muncii, art. 65(1), nicidecum sa te gandesti cum sa faci sa te plateasca degeaba si fara sa depui macar efortul minimal de a te duce la serviciu si a incerca acolo sa te faci utila cumva, pt salariul pe care il primesti. :sad:

nascand inainte de 31.12.2010 beneficiezi de drepturile date de OUG 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea 7/2007 - acte normative in care nu exista interdictia desfacerii CIM pentru o anumita perioada dupa revenirea din CIC, pentru motive ce nu tin de persoana salariatului.
cf. art. 65(2) din Codul muncii, desfiintarea locului de munca trebuie sa fie efectiva si sa aiba o cauza reala si serioasa, iar sarcina dovedirii acestor imprejurari revine angajatorului.

salariatii concediati in temeiul art. 65 din Codul muncii, republicat, au dreptul la o perioada de preaviz ce nu poate fi mai mica de 20 de zile lucratoare; prin urmare, persoana poate fi concediata dupa acordarea efectiva a preavizului. :sad:




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 08 January 2013 - 03:19 AM

ar putea exista o intelegere a partilor, somajul tehnic, compania nu are ce sa ii dea de lucru, iar angajatul sta acasa la dispozitia angajatorului si primeste 75% salariu.
Oltilia, perfect de acord cu tine!!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2013 - 12:27 PM

Mihaela :smile: , tu ai perfecta dreptate, insa o reducere de 25 % din salariu nu e deloc "putin", iar d-na accepta doar "sa mi se diminueze putin salariul" ... de aceea n-am dat ca solutie somajul tehnic.
desigur ca daca ea isi reevalueaza dorintele, somajul tehnic poate fi rezolvarea - asta cu conditia esentiala si deloc usoara ca angajatorul sa accepte sa plateasca pe cineva degeaba (chiar daca e vb doar de cateva sute de lei lunar, nu zic de mai mult) in loc sa reduca postul pur si simplu (fiindca tot nu-i mai este de trebuinta, iar legea ii permite asta) si sa-si fol. banii, astfel economisiti, pt alte chelt.

de regula, somajul tehnic se acorda atunci cand angajatorul considera ca sunt sanse mari sa aiba ce sa dea de lucru in viitorul apropiat, motiv pt care este mai avantajos sa-si pastreze personalul pt acea per. scurta de timp in loc sa concedieze lumea pt ca , ulterior (intr-un timp relativ scurt), sa trebuiasca sa faca angajari din nou.

ce vreau sa spun este ca acordarea somajului tehnic se prefera de catre firme in anumite conditii de cost si desfasurare a activitatii, evaluate pt o per. anume de timp si nu intotdeauna este rentabil pt un angajator sa trimita personalul in somaj tehnic, ci mai degraba sa-l concedieze atunci cand derularea afacerii o impune.
de aceea, parerea mea este ca salariatul trebuie sa isi evalueze situatia cu onestitate si inteligenta atunci cand se gandeste sa se duca la patron cu anumite propuneri priv. activ. si salarizarea sa in firma fiindca asta s-ar putea sa fie exact picatura care umple paharul ... :sad: mai ales in vremurile astea de criza nenorocita !



#5 ANAIRDA1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 February 2013 - 04:37 PM

Buna ziua, stiu ca femeile care au nascut dupa 1 ian 2011 sunt protejate de art 25 al OUG 111/2010. Intrebare: ce protectie au femeile care au nascut inainte de 1 ian 2011 ( OUG148/2005 nu interzice concediere femeilor care reincep lucrul la terminarea ccc)? Multumesc pentru raspunsuri.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL