Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit 3% microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


calcul impozit 3% microintreprindere


44 replies to this topic

#41 nirolf69

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 April 2014 - 10:07 AM

Deci calculul il fac lunar si daca am diferenta cu plus (factura cu valoare mai mare si chitanta cu valoare mai mica din cauuza cursului din data platii ) platesc 3% la trimestru iar daca plata din chitanta e mai mare fata de valoare facturata nu platesc impozit 3% .
Cred ca am inteles corect
Rog corectati daca nu e asa. Sunt contabil incepator.

Ideea unei regularizari mi-a venit in cazul in care la final de an apare diferente din zecilama in soldul cont

Aceasta postare a fost editata de nirolf69: 06 April 2014 - 10:10 AM




#42 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 April 2014 - 12:30 PM

Baza impozabila trimestriala nu cuprinde veniturile din diferente de curs valutar, cu exceptia trim. IV – in cazul diferentei favorabile calculata cf. pct. 14
Norme metodologice
ART. 112^7
14. Baza impozabila asupra careia se aplica cota de 3% este reprezentata de totalul veniturilor trimestriale care sunt inregistrate in creditul conturilor din clasa a 7-a «Conturi de venituri», din care:
a) se scad urmatoarele categorii de venituri:
- veniturile din diferente de curs valutar;
b) si se adauga urmatoarele categorii de venituri:
- in trimestrul IV, diferenta favorabila dintre veniturile din diferente de curs valutar/veniturile financiare inregistrate ca urmare a decontarii creantelor si datoriilor in lei in functie de un curs valutar diferit de cel la care au fost inregistrate initial si cheltuielile din diferente de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, inregistrate cumulat de la inceputul anului.




#43 picutex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 18 June 2014 - 10:27 AM

Am si eu o problema - contul 609 intra sau nu la calculul inpozitului pe venitul microintreprimderilor?



#44 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 June 2014 - 10:41 AM

Reducerile comerciale primite si inregistrate in contul 609 au corespondent contul 401 si nu au treaba cu veniturile care intra in baza de calcul a impozitului pe microintreprindere.



#45 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 June 2014 - 03:08 PM

Pentru stabilirea impozitului pe veniturile microintreprinderilor, incepand din anul 2014:
Reducerile comerciale primite acordate ulterior facturarii-contul 609, se adauga la baza impozabila - cf art. 112^7 alin. ( 1^1) lit. a) CF si
Reducerile comerciale acordate ulterior facturarii-contul 709 se scad din baza impoazabila - cf art. 112^7 alin. ( 1) lit. j) CF
Norme Codul fiscal
ART. 112^7
14. Baza impozabila asupra careia se aplica cota de 3% este reprezentata de totalul veniturilor trimestriale care sunt inregistrate in creditul conturilor din clasa a 7-a «Conturi de venituri», din care:
a) se scad urmatoarele categorii de venituri:
- valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturarii;
b) si se adauga urmatoarele categorii de venituri:
- valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturarii;






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL