Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
discount la vanzarea cu amanuntul - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


discount la vanzarea cu amanuntul


5 replies to this topic

#1 Nou2013

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 February 2013 - 06:12 PM

buna seara,
tin evidenta cu amanuntul global valoric, pe raportul de gestiune la iesiri imi scrie:
bonuri fiscale 1141.01 lei
discounturi 31.28 lei

cum pot intregitra eu aceste discounturi?
va rog ajutati-ma



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2013 - 12:28 AM

Discounturile acordate la produse in momentul vanzarii "reduc pretul" de vanzare conf. O.3055
Eu inregistrez direct valoarea redusa (adica pretul final/valoarea finala) si nu operez separat discount-ul.

Asta ar fi cea mai simpla metoda.




#3 Nou2013

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 February 2013 - 06:04 PM

cred ca aici este o problema pt ca bonul se taie corect, cu discountul acordat adica daca un produs costa 15 lei la vanzare ea taie bon cu discountul de exemplu il scoate cu 13 lei dar pe raportul de gestiune la iesiri mai apare discount 2 lei, si nu stiu cum sa-l inregistrez.ce sa fac?



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2013 - 08:03 PM

Discontul reprezinta o reducere comerciala - in cazul in care nu ai facut un PV de reducere a preturilor, in raport iti apar la pretul fara reducere si discountul evidentiat separat

607 = 371 valoarea la cost a marfurilor vandute 15 lei
607 = 371 - valoarea discount acordat -2 lei
se reduce valoarea de vanzare la valoarea bonului 13 lei



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 February 2013 - 09:05 PM

Se subantelege din cele aratate ca trebuie sa modifici valorile conturilor 371 si 378- cu valoarea discontului- si sa descarcarci gestiunea global valorica
Ordinul 3055/2009 pentru aprobarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene
160.
(8) În comerţul cu amănuntul poate fi utilizată metoda preţului cu amănuntul, pentru a determina costul stocurilor de articole numeroase şi cu mişcare rapidă, care au marje similare şi pentru care nu este practic să se folosească altă metodă.
În această situaţie, costul bunurilor vândute se calculează prin deducerea valorii marjei brute din preţul de vânzare al stocurilor. Orice modificare a preţului de vânzare presupune recalcularea marjei brute.



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2013 - 11:45 PM

Exact cum iti spunea si Lexi, un discount este o reducere de pret, ca si cum ai face un inventar si ai reduce pretul de raft cu x lei la 3 sortimente.

Eu zic cam asa:
Inregistrezi reducerea de pret (discountul) cu minus:

daca ai un discount de 10lei+tva=12.4 lei

371 = 378 cu -10 lei
371=4428 cu -2.4 lei

iar vanzarea direct la pretul redus.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL