Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Intreprinderea Individuala la inceput - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Intreprinderea Individuala la inceput

1 reply to this topic

#1 DenisaEelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 May 2013 - 09:36 AM

Buna ziua.
Incepand cu data de 26.04.2013 am devenit II, cod caen principal 0113. Pe 09.05.2013 am mers la finante unde al depus declaratiile 220 si 070. Cand am completat declaratia 070 am optat pentru perioada fiscala trimestriala incepand cu data de 01.06.2013. Doamana de la ghiseu mi-a spus ca ma va suna sa merg la finante iar sa ridic nu-stiu-ce-act in legatura cu optiunea de platitor de TVA. Intrebarea mea este incepand cu ce data depun declaratia 300? Dar declaratia 394? Ambele trebuie depuse indiferent daca am activitate sau nu? La sfarsit de an ce declaratii si in ce data trebuie depuse?
Trebuie sa ma inregistrez, si daca da, unde?, pentru a platii contributiile obligatorii sau voi primii acasa plicuri infirmative?
Ce alte demersuri mai am de facut, acum, la inceput, pentru a fi in regula din punct de vedere fiscal?
Am accesat si un fond nerambursabil, un proiect FEARD. Cum voi inregistra banii primiti? Acum imi vor da la inceput 60% din valoarea proiectului pe care sa-i cheltuielsc conform angajamentului. Voi inregistra banii primiti si apoi cheltuielile facute din ei?
Va multumesc.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 May 2013 - 10:05 AM

Mama,mama ... la cate intrebari sunt, si cu fonduri nerambursabile, te sfatuiesc sa iei legatura cu un contabil (bun!).
Pentru ca vor vana nereguluile.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL