Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Centru copiere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Centru copiere

5 replies to this topic

#1 marona21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 10 June 2013 - 10:37 PM

Buna seara,

Am si eu o intrebare in legatura cu activitatea desfasurata intr-un centru de copiere (xerox, print, dar si productie de tipizate..etc): se poate sa inregistrez productia de tipizate ca produs finit (si apoi marfa in magazin propriu) si comenzile de xerox, print, ce vin de la clientii directi, sa le inregistrez ca servicii? Sau trebuie sa o iau cu toata activitatea pe o singura cale?!

Multumesc!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 June 2013 - 03:31 PM

Sigur ca poti inregitra diferit, eu chiar te sfatuiesc sa nu le amesteci.

Fiecare activitate se inregistreaza dupa specific.
Poti avea toate tipurile de activitati in aceeasi "balanta"




#3 marona21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 June 2013 - 08:34 PM

si retetarul este obligatoriu? sau este de-ajuns raportul de productie?



#4 marona21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 23 June 2013 - 09:40 PM

SI daca totusi comanda vine de la un client direct, dar pentru a o onora trebuie realizate mai multe etape (printare, capsare, brosare, etc), poate fi catalogat drept serviciu sau se realizaeaza produsul finit si se vinde direct fara a mai fi trecut drept marfa?! Probabil intrebarile mele suna aiurea, dar sunt pusa in situatia asta la locul de munca si nu am nici un fel de sustinere.

Multumesc!



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 24 June 2013 - 11:14 AM

Poti proceda cum vrei, depinde si de modul in care facturezi clientului. Oricum tu stii cel mai bine specificul activitatii in ansamblul ei.
In orice caz ar fi bine sa iti stabilesti un mod de lucru si mergi pe el.
Personal as merge pe productie la printuri (rezulta un alt produs, cu totul diferit de "intrari" mai ales daca presupune si un proces de creatie)

PS:Nu exista retetar in activitatea pe care o faceti voi, fiecare comanda are specificul ei si nu are "reteta" general valabila.
In loc de retetar poti face deviz.



#6 marona21

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 June 2013 - 01:01 PM

Si ar fi productie pentru orice foaie printata de pe stick?!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL