Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ONG - contributii sociale pt. conventii civile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ONG - contributii sociale pt. conventii civile

11 replies to this topic

#1 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 10 October 2013 - 07:56 AM

Intreb si eu, la o asociatie, ce are ca obiect de activitate invatamant, pe langa profesorii angajati cu contract de munca, am si cativa care colaboreaza cu noi, cate 12 sapatmani, 3 sau 15 saptamani. Au cate o ora , maxim patru pe sapatamana. Pentru acestia am incheiat contracte civile, la care virez CAS (daca este singurul venit), CASS si imopozit. Este bine? Va multumesc!



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 October 2013 - 11:12 AM

Da. Pentru activitati ocazionale puteti incheia cu respectivele persoane contracte de prestari servicii/conventii.




#3 claudiola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 December 2013 - 11:52 AM

Buna ziua,

O asociatie nou infiintata care are in statut ca si obiectiv "sprijinirea copiilor dotati in vederea efectuarii si finalizarii studiilor, prin burse, premii si alte stimulente, in funcie de fondurile disponibile", doreste sa organizeze meditatii pentru copii de clasa a 12 in vederea pregatirii acestora pentru examenul de bacalaureat. Profesorii care vor preda vor fi angajati in baza conventiilor civile, si vor fi remunerati din donatiile primite de asociatie. Spuneti-mi va rog, cum se va proceda, ce trebuie intocmit in acest caz. Sunt suficiente doar conventiile civile?

Multumesc!



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 December 2013 - 06:17 PM

Pentru acest fel de activitati ocazionale puteti incheia astfel de contracte civile de prestari servicii pentru care retineti impozitul pe venit (16%), contributia la sanatate (5,5%) (fara contributia la pensie pentru ca presupun ca profesorii au in alta parte un contract de munca valabil), depuneti declaratia 112 pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care faceri plata catre prestatori si platiti la aceleasi termene.
Nu uitati ca in anul urmator se depuneti declaratia 205 cu numele, cnp-ul si sumele platite ca impozit pe venitul din contracte civile/conventii la fiecare.
Sa aveti grija ca aceste activitati sunt considerate activitati economice. Pe langa cheltuielile cu platile nete catre profesori, impozitul si contributiile sociale (ce decurg din contractele civile/conventii) e posibil sa mai aveti si alte cheltuieli cu organizarea acestor ore de pregatire pentru elevi. Deci veti completa in declaratia 101 si o veti depune la inceputul anului urmator pana pe 25 februarie.

Aceasta postare a fost editata de GEORGE NEAGU: 03 December 2013 - 06:23 PM




#5 claudiola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 December 2013 - 11:04 AM

Multumesc mult pentru raspuns!



#6 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 05 December 2013 - 04:22 PM

De ce activitatile de meditatii organizate de catre ONG sunt considerate activitati econmice?



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 07 December 2013 - 10:04 AM

Probabil a presupus ca sunt cu plata.
Daca sunt efectuate fara plata (deci nu presteaza servicii) , ci sunt actiuni umanitare ... atunci nu sunt economice.

Atentie, profit se calculeaza doar la sfarsit de an si se depune D100, nu D101 !
Si asta doar daca depasiti in an plafonul (parca 10000 euro)
Un ONG nu este platitor de impozit pe profit daca desfasoara act. economice si are venituri sub plafonul anual.



#8 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 December 2013 - 01:23 PM

Din codul fiscal: ART. 15 Scutiri
(1) Sunt scutiţi de la plata impozitului pe profit următorii contribuabili:
(3) Organizaţiile nonprofit, organizaţiile sindicale şi organizaţiile patronale sunt scutite de la plata impozitului pe profit şi pentru veniturile din activităţi economice realizate până la nivelul echivalentului în lei a 15.000 euro, într-un an fiscal, dar nu mai mult de 10% din veniturile totale scutite de la plata impozitului pe profit, prevăzută la alin. (2). Organizaţiile prevăzute în prezentul alineat datorează impozit pe profit pentru partea din profitul impozabil ce corespunde veniturilor, altele decât cele prevăzute la alin. (2) sau în prezentul alineat, impozit calculat prin aplicarea cotei prevăzute la art. 17 alin. (1) sau art. 18, după caz.
In og 26 din 2000 privind asociatii si fundatiile se spune ca "Asociatiile, fundatiile si federatiile pot desfasura orice alte activitati economice directe, daca acestea au caracter accesoriu si sunt in stransa legatura cu scopul principal al persoanei juridice."

Chiar daca nu se percepe o anumita taxa de participare la respectivele meditatii tot aolo se incadreaza.Dar cautati sa puneti si o taxa caci e bine sa se dezvolte si ong-ul.
Nu se mai depune declaratia 100 pentru ca prin acea declaratia 100 se declara de fapt niste plati anticipate in timpul anului pentru impozitul pe profit. Pentru ong-uri termenul de plata la impozitul pe profit e anul calendaristic, se depune direct declaratia 101 pana la 25 februarie 2014 si tot pana atunci e si termen de plata a impozitului daca e cazul.



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 December 2013 - 04:37 PM

Da , ai dreptate cu 101, se depune doar D101. Nu stiu ce-oi fi avut in cap cand am scris prostia aia.

Cat despre activitate economice .... meditatiile eu le consider tot un sprijin acordat copiilor.
Acum depinde ce este scris in statut. Daca ti se pare interpretabil, atunci mai bine pui la activitati economice!
Oricum daca nu depasiti plafonul, nu sunteti platitori de impozit pe profit, chiar daca desfasurati si activitati economice.

Problema este ca daca nu percepeti taxa pe meditatii, va fi dificil sa stabiliti venitul din activitati economice (ar intra platile catre profesori, sala de curs, chelt.fixe ... etc).



#10 h.andy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 09 December 2013 - 10:04 AM

Nu percepeti taxa pe meditatii ci doar donatii pentru sprijinirea activitatii desfasurate de ONG



#11 claudiola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 December 2013 - 08:36 AM

Acum imi este si mai clar. Multumesc! Totusi mai am o intrebare: organizatia trebuie sa intocmeasca un proiect in acest sens?



#12 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 December 2013 - 09:51 AM

Nu e nevoie de proiect in sensul celora pe care le intocmiti cand solicitati o finantare. Pentru aceasta activitate e bine sa va detaliati pasii de urmat si sa va intocmiti un buget de venituri si cheltuieli care sa fie discutat in comitetul director al ong.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL