Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Conventie civila pt. economisti ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Conventie civila pt. economisti ?


22 replies to this topic

#1 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 29 November 2013 - 03:07 PM

Conventia civila e o varianta viabila pentru un absolvent de studii superioare economice care vrea sa tina contabilitatea la o firma mica(Ca<35 000 eur)?
Am inteles la un moment dat ca se foloseste conventia civila numai pentru servicii temporare.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 December 2013 - 02:47 PM

da, este viabila, dar numai daca se opteaza pt sistemul simplificat !!!
scrie in L. 82/1991 actualizata - legea contabilitatii, parca art. 10 (daca nu ma insel).

edit : am gasit si nu m-am inselat, e vb de art. 10, alin.3^1

(3^1) În cazul persoanelor prevăzute la art. 5 alin. (1^1), contabilitatea poate fi organizată şi condusă potrivit prevederilor alin. (2) şi (3) sau pe bază de contracte/convenţii civile încheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare, situaţie în care răspunderea pentru conducerea contabilităţii revine acestor persoane fizice.


art. 5, alin. 1^1 :

(1^1) Persoanele care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat cifra de afaceri netă sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi totalul activelor sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finanţelor publice.





#3 adriana2012

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 December 2013 - 04:07 PM

Am si eu o nelamurire.Eu am CIM partial ca si contabil (am studii superioare in contabilitate absolvire)care s-a infiintat in decembrie dar am aflat ca are sediu fara activitate si 10 puncte de lucru care isi desfasoara activit .de baza,ce fac in cazul asta?ca nu am cum sa desfasor activitatea la sediu,eu pot sa tin contabilitatea acasa? sa imi schimb la contractul de munca locul de dasfasurare adresa mea de acasa ?sau trebuie sa fac conventie civila cu ei si sa tin acasa contabilitatea?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 December 2013 - 07:11 PM

din pacate, nu exista posibilitatea lucrului la domiciliu pt economistii NEmembrii CECCAR !! :sad: heheeee.... ce bine ar fi fost !! membrii CECCAR isi pot face PFA sau SRL si astfel pot lucra acasa.

Adriana, :smile: ca sa lucrezi acasa exista o singura posibilitate perfect legala : conventia civila - cu conditia cifrei de afaceri anuala < 35.000 euro (echivalent) !!! am dat baza legala in postul anterior.
..... ar mai fi o posibilitate, dar e putin pe langa litera stricta a legii si nu te pot sfatui sa o aplici; ea nu tine de vreo evaziune fiscala sau ceva de genul asta, Doamne fereste, ci mai degraba de prezenta la locul de munca.



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 December 2013 - 03:02 PM

Dar un CIM cu munca la domiciliu ... nu se poate?



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2013 - 01:50 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 15 December 2013 - 07:11 PM, a spus:

din pacate, nu exista posibilitatea lucrului la domiciliu pt economistii NEmembrii CECCAR !! :sad: heheeee.... ce bine ar fi fost !!
tocmai am zis ca nu ... si crede-ma ca sunt direct interesata, asa ca am tot scotocit legislatia si am vb la ITM pe tema asta (ultima oara, acum vreo 2 ani), doar-doar oi gasi vreo portita, dar nu am gasit .... :sad:
daca cineva gaseste una sa "stea in picioare", ii sunt recunoscatoare !!



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 December 2013 - 08:34 PM

Dar de ce nu se poate? Care lege interzice?

Faci contract prin care administratorul se obliga sa aduca si sa preia actele de la tine, stabilesti un program de lucru, o metoda de comunicare ... etc.


PS: Nu-i inteleg pe astia care fac legile, de ce dumnezeu ingradesc CIM-urile la domiciliu ... te pun sa faci atatea hartii incat mai bine te lipsesti si lucrezi/angajezi la negru :angry2:



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2013 - 11:38 AM

exista numai anumite meserii pt care se poate face CIM cu munca domiciliu.
am mai discutat despre asta pe forum, acum vreo niste ani... o sa caut acel topic si iti las link aici - in el sunt toate explicatiile gasite la acea vreme. :smile:

zau ca am scotocit mult pt a gasi o solutie la pbl. asta fiindca pt. mine era perfect sa pot face CIM cu munca domiciliu pt conta !! probabil ca nu numai pt mine era solutia ideala, ci si pt multi alti colegi... :biggrin:



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 December 2013 - 12:11 PM

nu am gasit rapid discutia aceea si nici n-o mai caut - mai bine expun argumentatia fiindca merge mai repede !! :smile:

e adevarat ca in Codul muncii nu se face o enumerare a categoriilor de activitati ce se pot desfasura la domiciliu, insa art. 109 lit. c) spune ca CIM la domiciliu va cuprinde in mod obligatoriu clauza privind obligatia angajatorului de a asigura transportul la si de la domiciliul salariatului, dupa caz, al materiilor prime si materialelor pe care le utilizeaza in activitate, precum si al produselor finite pe care le realizeaza.
de aici, ne dam seama ca activitatile ce se vor desfasura prin acest tip de CIM se refera, mai degraba, la activitati mestesugaresti.

in ceea ce priv. activitatea contabila, trebuie avute in vedere alin. (2) si (3) ale art. 10 din L.82/1991 (legea contabilitatii) fiindca pers. juridice au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea financiara, potrivit acestei legi.
- cf. art. 10 alin. (2), contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
- cf. art. 10, alin. (3), contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

prin urmare, din specificul contractului de munca la domiciliu (art. 108 si 109 din Codul muncii) si din modul de organizare si conducere a activitatii contabile in cadrul unei firme reiese ca daca organizarea si conducerea contabilitatii este realizata cf. art. 10 alin. (2), compartimentul de contabilitate nu poate fi organizat la domiciliul contabilului salariat.

in concluzie, cu Codul muncii poate-poate ne-am mai descurca, dar NU si cu legea contabilitatii si nici cu CECCAR. :sad:



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 December 2013 - 10:21 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 19 December 2013 - 12:11 PM, a spus:

- cf. art. 10 alin. (2), contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.

in concluzie, cu Codul muncii poate-poate ne-am mai descurca, dar NU si cu legea contabilitatii si nici cu CECCAR. :sad:

La asta ma refeream: "contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte"
Daca este "de regula", atunci nu este "obligatoriu", deci partea cu compartimentele cade (poti presupune ca nu exista, pentru ca nu este obligatoriu sa ai compartimente distincte, este doar indicat ). Ramane doar partea cu studiile.
Partea cu CECAR-ul ... nu exista, astia n-au ce cauta in relatia angajator/economist angajat !

PS: Munca la domiciliu se practica pe scara larga de ex. in cazul programatorilor si nu este deloc "mestesugareasca", nu primesc materii prime si nici nu vine nimeni sa ridice produsul finit (se livreaza si "mat.prime" si "prod.finite" prin internet)
Este chiar mai putin mestesugareasca decat cea a unui contabil, care primeste un teanc de acte, le prelucreaza si da inapoi un alt teanc de acte impreuna cu primele.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 19 December 2013 - 10:29 PM




#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 December 2013 - 12:55 PM

nu cred ca ex. cu programatorii e cel mai sugestiv fiindca ei lucreaza mai putin cu CIM si mai mult cu PFA-uri ... + ca ei nu au o lege care le organizeaza munca - asa cum avem noi, contabilii ! cel putin, eu nu stiu sa fie vreo una speciala pt. IT-isti...
CECCAR-ul are ce cauta in relatia cu cei ce practica meseria de contabil si asta din cauza legii contabilitatii care il baga in "carti" ...
formularea cu "de regula" din alin. (2) este pt. a avea sens alin (3) fiindca in lipsa lui acel "de regula" organizarea contabilitatii nu s-ar mai putea face si cf. alin. (3) - cu membrii CECCAR ... ci numai cf. alin (2).

pe scurt, cf. L82/1991, organizarea contabilitatii are 3 var. :
* intern :
- cu CIM, in compartiment propriu de conta, cf. art. 10, alin. 2
* externalizat.
- cu PFA sau firme de conta = pers. autorizate membre CECCAR, cf. art. 10, alin. 3
- cu ctr, de colaborare/prestari servicii - economisti, pt firme cu CA< 35.000 euro

dar de ce nu vb tu la ITM, sa vezi daca iti accepta un contract cu munca la domiciliu pt un contabil (economist) ?? :huh: ca e usor sa contrazici pe cineva in teorie, dar in practica lucrurile nu mai sunt la fel de simple.
iti respect punctul de vedere, evident, insa ce te faci la un control ITM ?? te duci cu ei in instanta si te rupi de nervi prin tribunale doar pt. ca vrei neaparat sa dai bazei legale o interpretare convenabila (ca sa zic asa) ??
tu chiar crezi ca daca se putea lucra pe un asemenea CIM, economistii nu ar fi folosit aceasta portita pana acum, trebuia sa venim noi - in dec. 2013 - sa intoarcem lucrurile dupa ani si ani de zile, in conditiile aceleasi legislatii ??



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 December 2013 - 01:22 PM

de acord cu Otilia sau PFA economist
http://www.conta.ro/...102#entry250102



#13 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 30 January 2014 - 06:09 PM

Ce presupune sistemul simplificat de contabilitate ?



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2014 - 05:26 PM

reglementarile se gasesc in OMFP 2239/2011 :smile:
pe scurt, firmele care in exercitiul financiar precedent au inregistrat cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei a 35.000 euro (c.v euro la 31.12.an precedent) si totalul activelor sub echivalentul in lei a sumei de mai sus, pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate.
persoanele care au optat pentru aplicarea acestui sistem simplificat de conta utilizeaza planul de conturi simplificat si tratamentele contabile prevazute de reglementarile contabile simplificate.
de asemena, vor intocmi situatii financiare anuale simplificate compuse doar din bilant + cont de profit si pierdere (simplificate si ele).



#15 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2014 - 05:33 PM

PS: Pot utiliza planul de conturi standard ... dar restul (reglementari, bilant ..) doar simplificat.



#16 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 07 April 2014 - 12:35 PM

Dar pro bono se pot presta servicii de contabilitate simplificata pt o firma cu ca<35 000 eur, de un absolvent de studii economice, persoana fizica? daca administratorul este un prieten si nu vreau sa ii cer bani,adica ii fac bilantul si il semnez si alte 2 declaratii si registrele si tot si le face singur doar ca are nevoie de numele meu pe bilant ce pot incheia cu el pentru a fi totul legal?




#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2014 - 01:22 PM

parerea mea este ca NU ! subiectul s-a mai discutat, aici : http://www.conta.ro/...029#entry254029
vezi de la postul 23 la 26 (intrebarea e cu tema similara celei pe care ai pus-o tu).

vezi si aici : http://www.conta.ro/...ura-declaratii/



#18 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 07 April 2014 - 01:44 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 02 December 2013 - 02:47 PM, a spus:

da, este viabila, dar numai daca se opteaza pt sistemul simplificat !!!
scrie in L. 82/1991 actualizata - legea contabilitatii, parca art. 10 (daca nu ma insel).

edit : am gasit si nu m-am inselat, e vb de art. 10, alin.3^1

(3^1) În cazul persoanelor prevăzute la art. 5 alin. (1^1), contabilitatea poate fi organizată şi condusă potrivit prevederilor alin. (2) şi (3) sau pe bază de contracte/convenţii civile încheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare, situaţie în care răspunderea pentru conducerea contabilităţii revine acestor persoane fizice.


art. 5, alin. 1^1 :

(1^1) Persoanele care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat cifra de afaceri netă sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi totalul activelor sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finanţelor publice.


Mai e valabil? N-am gasit articolul respectiv pe http://static.anaf.r...abilitatii.htm.



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2014 - 01:50 PM

mai este ! da un google dupa "legea contabilitatii actualizata" :smile:

ART. 5

(1) Persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) - (4) au obligatia sa conduca contabilitatea in partida dubla si sa intocmeasca situatii financiare anuale, potrivit reglementarilor contabile aplicabile. Subunitatile deschise in Romania de societati rezidente in state apartinand Spatiului Economic European au obligatia sa organizeze si sa conduca contabilitatea proprie, potrivit prezentei legi, fara a intocmi situatii financiare anuale pentru propria activitate.
(1^1) Persoanele care in exercitiul financiar precedent au inregistrat cifra de afaceri neta sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro si totalul activelor sub echivalentul in lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finantelor publice.
(1^2) Prin sistem simplificat de contabilitate se intelege un set de reguli de baza privind evaluarea, inregistrarea elementelor patrimoniale utilizand un plan de conturi simplificat si prezentarea acestora in situatiile financiare anuale ce cuprind bilant si cont de profit si pierdere simplificate, avand in vedere si prevederile comunitare in domeniu.

(1^3) incadrarea in criteriile prevazute la alin. (1^1) se efectueaza pe baza indicatorilor determinati din situatiile financiare anuale, respectiv a balantei de verificare, incheiate la finele exercitiului financiar precedent, utilizandu-se cursul de schimb valutar comunicat de Banca Nationala a Romaniei, valabil la data incheierii aceluiasi exercitiu financiar.
(1^4) Nivelul indicatorilor prevazuti la alin. (1^1) se poate modifica prin hotarare a Guvernului.
.............................

ART. 10

(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 alin. (1) - (4) revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii entitatii respective.

(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.
(3^1) in cazul persoanelor prevazute la art. 5 alin. (1^1), contabilitatea poate fi organizata si condusa potrivit prevederilor alin. (2) si (3) sau pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice superioare, situatie in care raspunderea pentru conducerea contabilitatii revine acestor persoane fizice.



#20 iuliapopescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 07 April 2014 - 02:03 PM

Daca firma nu are angajati si urmeaza sa incheiem o conventie civila(desi eu nu primesc bani pt servicile prestate), dar ca sa fie in legalitate, trebuie modificat in vreun fel vectorul fiscal?
Stiu ca se completeaza D112 si pt conventii civile.
Multumesc mult pt raspunsurile prompte!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL