Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
APTITUDINI - 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

APTITUDINI - 2014

33 replies to this topic

#21 Contahld

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 22 October 2014 - 04:25 PM

La noi cursurile de pregatire pentru examen incep pe la inceputul lunii noiembrie ( doua zile). La deontologie este foarte mult....eu una nu pot sa tocesc asa de mult. La audit nu am reusit sa parcurg mai nimic nici nu stiu din ce sa invat. Inca sunt blocata la Ias-uri mai ales la ias 12 si 18, fuziuni, fluxuri, tsig, caf. Incerc sa repet problemele in fiecare seara care sunt mai grele ca sa nu le uit sau sa le incurc. Bafta !



#22 elena.c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 October 2014 - 07:44 AM

Ciudat este ca, desi ghidul a aparut de anul trecut, in 2013 nu s-a dat nimic din el.Nici macar o problema.




#23 Tomaiaga

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 November 2014 - 05:39 PM

Buna! Sunt si noua pe acest grup, sunt stagiara in anul 3 la Maramures, si din pacate la noi nu se tin cursuri de pregatire pentru examenul de aptitudini de anul acesta. Daca ma puteti ajuta cu ceva materiale ce s-au predat la cursuri v-asi fi tare recunoscatoare! Din experienta celor care au dat examenul de aptitudini in 2013 subiectele au fost formulate doar din ce s-a predat la curs! Multumesc!!!!!



#24 simona-angelica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 November 2014 - 06:13 PM

buna sunt din constanta si eu dau examenul de aptitudini acum in noiembrie ai cumva subiectele din 2013 ?
te rog punele pe sait
mersi frumos



#25 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 05 November 2014 - 11:55 AM

Am atasat variantele de subiecte din 2013.



#26 Nicoleta_Z

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 05 November 2014 - 01:01 PM

Fisier atasat  V2013.pdf   3.17MB   313 downloads



#27 natalia18

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 November 2014 - 04:25 PM

Am fost la cursurile care s-au tinut acum,si la conta am facut doar probleme din ghid,iar daca va uitati bine ,pana acum in niciun an nu s-au dat probleme din ghid. Asa ca nu va bazati pe ce s-a facut la cursuri.



#28 lana81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 08 November 2014 - 02:33 PM

Aveti rezolvarile variantelor din 2013 ?
De la cursuri am primit materiale pentru audit, doctrina, expertiza, conta, le pot pune diseara pe forum daca aveti nevoie

Aceasta postare a fost editata de lana81: 08 November 2014 - 02:35 PM




#29 lana81

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 November 2014 - 01:02 PM

buna,
atasez materiale primite la curs, urmeaza sa pun si de la conta cu fuziuni si evenimente ulterioare bilantului, mai multe materiale sunt pe grup aptitudini 2010 pe yahoo(aici e spatiul limitat), revin din nou cu intrebarea daca are cineva rezolvarile pt variantele 2013, spor!

Fisiere atasate





#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2014 - 07:18 PM

va reamintesc, dragilor, sa aveti grija sa NU incalcati legea 8/2006 - a drepturilor de autor si conexe - prin materialele postate !



#31 Viorel Badescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 November 2014 - 12:27 PM

Salut,
Cei care ati sustinut examenul de aptitudini de anul acesta puteti sa postati ceva informatii legate de modul de desfasurare a examenului + eventual ceva subiecte?
Multumesc



#32 Prata

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 November 2014 - 04:19 PM

Buna,

Eu am sustinut examenul acesta si pot sa spun ca nu au fost deloc subiecte din ghid. S-au dat subiecte asemanatoare cu cele date in anii trecuti.

Aceasta postare a fost editata de Prata: 19 November 2014 - 04:26 PM




#33 mariamarinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:contabilitate, resurse umane, bijuterii handmade

Postat 21 November 2014 - 09:26 PM

Servus,
am dat si eu examenul la aptitudini anul acesta, nu a fost chiar foarte greu. Un subiect complex din IAS-uri, la varianta mea (2) a fost o combinatie din 4 IAS-uri, trebuiau explicate si diferentele dintre IAS-uri si OMFP 3055, apoi problema trebuia tratata si conform OMFP. Apoi un alt subiect complex la evaluare, am avut de calculat 9 sau 10 indicatori, subpunctele au fost de la a la j, construirea bilantului economic, financiar, calcul FR, NFR, TN, ANC, VSB,VSB redusa, VMC, calcul flux de CF viitoare, riscul de faliment.... nu mai stiu.
Se pune accent si pe teoria din OMFP, nu numai pe inregistrarea contabila, trebuie sa stii sa explici ce prevede OMFP in anumite situatii. Eu am avut o problema pe stocuri, cu folosirea intermediara a contului 327 - marfuri in curs de aprovizionare., la alta varianta am vazut ca era vorba despre o subventie.
Dar e foarte mult de scris, nici nu stiu cand au trecut cele 6 ore. Inainte de examen credeam ca au exagerat cu timpul, dar nu !
Eu am fost la cursul de pregatire de la finalul stagiului, ajuta foarte mult, ce nu intelegeam din IAS-uri, acolo am priceput.
Am invatat cu ghidul in fata, si cu subiectele de anii trecuti. Sunt si rezolvari gresite, asa ca nu va bazati numai pe ele.
Si luati-va concediu in ultima saptamana inainte de examen, nici nu stiti cat de mult conteaza.

Greselile apar din cauza emotiei si a stresului timpului, gandindu-ma acasa am constatat si singura ce greseli am facut, dar asta e !

O sa postez si din materialele ce le am eu, dupa ce trec si de examenul oral!



#34 anca_sys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 24 November 2014 - 11:18 AM

Si eu am dat examenul anul acesta si am avut tot varianta 2. Nu mi s-a parut grea, am inceput rezolvarile pe ciorne, relaxata ca aveam in fata 6 ore :))) pana m-am trezit ca mai aveam doar o ora jumatate si nu scrisesem nimic pe foile de examen.

N-am fost la cursuri (la Cluj nu s-au organizat) si nici nu mi-am luat concediu, desi cred ca m-ar fi ajutat. :rolleyes:

De invatat m-am apucat prin septembrie, teoria la doctrina, evaluare, expertiza, audit o stiam binisor deja dupa 3 ani de examene semestriale + cel de acces.

Am pierdut foarte mult timp cu fuziuni, consolidari si nu s-au dat deloc.

Primul subiect mi s-a parut atat de usor (cel cu ct 327) incat ma gandeam ca sigur imi scapa mie ceva. :)))

Aceasta postare a fost editata de anca_sys: 24 November 2014 - 11:22 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL