Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


examene ACCA - topic 2014

237 replies to this topic

#21 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 January 2014 - 01:30 PM

Va multumesc frumos ptr sprijin!



#22 Vasilelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2014 - 01:27 PM

Buna...si eu sunt pe dinafara,eu nu prea am inteles multe,mai tre sa ma documentez.am citit intrebarile si raspunsurile voastre...am mai cautat pe net.oricum sunt in faza de inceput...bine ca am descopetit acest forum,sper sa ma ajutati sa ma initiez in cursurile acestea.eu n am inteles unde se tin examenele si daca e un must sa ai master ca sa te apuci de astfel de cursuri?multumesc si sper sa am cu cine sa ma sfatuiesc pe acest forum




#23 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2014 - 01:34 PM

Vezi postareaVasilelena, la 30 January 2014 - 01:27 PM, a spus:

Buna...si eu sunt pe dinafara,eu nu prea am inteles multe,mai tre sa ma documentez.am citit intrebarile si raspunsurile voastre...am mai cautat pe net.oricum sunt in faza de inceput...bine ca am descopetit acest forum,sper sa ma ajutati sa ma initiez in cursurile acestea.eu n am inteles unde se tin examenele si daca e un must sa ai master ca sa te apuci de astfel de cursuri?multumesc si sper sa am cu cine sa ma sfatuiesc pe acest forum
buna! te inteleg ca si eu abia m-am inscris si la fel ca si tine habar nu aveam;nu-ti treb master,treb sa ai minim diploma de bac,nu treb sa ai nici macar studii pe conta,diferenta este ca in cazul asta nu o sa iti echivaleze niciun exam,adica le-ai da pe toate 14. Daca ai facultate pe conta e f posibil sa primesti cateva exceptari;eu spre ex am terminat MFC-CIG Spiru Haret si am primit 3 echivalari. Te inscrii pe site-ul lor,acolo la aplica online. Cand te hot sa te inscrii spune-mi si iti mai dau detalii,cred k eu sunt cea mai recent inscrisa la acca de pe acest forum.
Numai bine!



#24 Vasilelena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2014 - 04:31 PM

Buna .:) ma bucur ca mi a rasp cineva....si eu tot mfc-cig spiru haret am terminat....insa sunt 0,am terminat in 2010...insa licenta am sustinut o anul trecut....bine ca am terminat...ma batea gandul sa ma inscriu la master la audit,dar mi e ca iar nu invat nimik la spiru,pffff.pai si aici ma inscriu pe siteul lor oricand?ziceati ceva de promovarea unor examene,dar ca trebuie trimisa documentatia si tradusa...cum sa fac....tre sa merg undeva sa legalizez ceva?tu in ce domeniu lucrezi....eu mi am dorit mereu sa ajung contabil expert...insa n am gasitpe nimeni sa ma initieze ...in practica,ca teorie inveti naibii singur.acum as vrea sa ma axez pe audit....in sfarsit...vom vedea



#25 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2014 - 04:44 PM

Vezi postareaVasilelena, la 30 January 2014 - 04:31 PM, a spus:

Buna .:) ma bucur ca mi a rasp cineva....si eu tot mfc-cig spiru haret am terminat....insa sunt 0,am terminat in 2010...insa licenta am sustinut o anul trecut....bine ca am terminat...ma batea gandul sa ma inscriu la master la audit,dar mi e ca iar nu invat nimik la spiru,pffff.pai si aici ma inscriu pe siteul lor oricand?ziceati ceva de promovarea unor examene,dar ca trebuie trimisa documentatia si tradusa...cum sa fac....tre sa merg undeva sa legalizez ceva?tu in ce domeniu lucrezi....eu mi am dorit mereu sa ajung contabil expert...insa n am gasitpe nimeni sa ma initieze ...in practica,ca teorie inveti naibii singur.acum as vrea sa ma axez pe audit....in sfarsit...vom vedea
Uite mail-ul meu si vb ecaterina.gisca@gmail.com



#26 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 January 2014 - 10:10 PM

As mai avea o intrebare...din cate am sesizat eu din acest practice&revision kit subiectele ptr examen ar fii de acolo,nu?adica intrebarile care pica sunt cele de acolo,nimic altceva pe langa?este valabil la toate exam?practic daca inveti acele intrebari,gata examenul?



#27 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 January 2014 - 08:10 AM

Vezi postareamihaelaecaterina, la 30 January 2014 - 10:10 PM, a spus:

As mai avea o intrebare...din cate am sesizat eu din acest practice&revision kit subiectele ptr examen ar fii de acolo,nu?adica intrebarile care pica sunt cele de acolo,nimic altceva pe langa?este valabil la toate exam?practic daca inveti acele intrebari,gata examenul?

Nu stiu nimic despre F4, dar in cazul celorlalte examene ACCA te asigur ca nu e asa cum crezi tu :rolleyes: .
PR Kit contine (de regula) subiecte din anii anteriori, plus cateva dezvoltate de catre expertii BPP (alte culegeri nu am folosit). Aceste subiecte reprezinta modele, iti ofera o imagine vaga a ceea ce vei intalni la examen. Dar, niciodata ACCA nu va repeta subiectele in cadrul unui examen. In plus, oricat de usoare ar parea subiectele in culegere, ia in calcul faptul ca "in real life" trebuie sa raspunzi intr-un interval de timp extrem de scurt (teoretic ai la dispozitie 1.8 minute pentru fiecare punct oferit). Nu iti spun asta ca sa te sperii, ci pentru a evita sa ai un soc in momentul examenului. Mai cunosc exemple de studenti nou-inscrisi care isi inchipuiau ca, examenele ACCA sunt precum cele de la facultate...si nici nu concepeau ca le-ar putea promova la limita (50-52 puncte). Si cand a sosit rezultatul examenului...socul a fost mare...
Practice, practice, practice...asta-i solutia. Si, masoara-ti fortele doar cu un singur examen in prima sesiune.
Bineinteles, tu vei decide ce iti doresti. Eu doar imi permit sa iti ofer un sfat bazat pe experienta personala (pe care, la randul meu l-am ignorat cand m-am inscris in prima sesiune si rezultatul a fost pe masura).
Spor la invatat!



#28 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 January 2014 - 08:45 AM

Am inteles acum. Adevarul e ca ma miram si eu sa fie atat de simplu...In concluzie tre sa pun bine mana pe carte :)



#29 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2014 - 10:10 AM

A venit si mult asteptata zi a rezultatelor. Cum e? Ce rezultate ati primit?

Din pacate, eu am primit ceea ce presimteam...un mare Fail pentru F8.
Poate o sa fie mai bine in iunie, cand incerc sa dau si P1.

Sper ca aceasta zi sa fie una cat mai fericita pentru voi si chiar daca nu e, mai sunt sesiuni in care vom arata ca se poate:)

Numai bine va doresc!

Aceasta postare a fost editata de marcela100: 08 February 2014 - 10:11 AM




#30 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2014 - 10:19 AM

A sosit si ziua rezultatelor! Ca niciodata pana acum, emailul de informare mi-a intrat in Inbox in cursul noptii. Ei le trimit la ora 02.00 (0.00 ora Londrei), dar de regula primeam mesajul dupa-amiaza.
La 06.30 (cand am citit emailul) mi s-a confirmat ceea ce banuiam deja: trebuie sa repet P6. M-a mirat doar punctajul - mult mai mic decat ma asteptam - 41 puncte. Eu aveam o mica speranta ca l-as putea promova la limita, sau macar sa-l pic cu 49 (cum am patit cu P5 in vara).
Asta e...imi cumpar manualul nou la P6 (la fel va sfatui si pe voi daca sustineti examene pe fiscalitate sau IFRS), cel de P5 e ok (programa nu s-a schimbat pentru sesiunea asta, abia in decembrie o vor modifica)...si ma pun cu burta pe carte, sa repet ambele examene in vara. Anul asta vreau sa termin ACCA, no matter what! De aceea imi iau angajamentul asta oficial, sa ma ambitioneze de fiecare data cand il voi citi.
Voi ce vesti ati primit? Sper ca, mai bune decat ale mele.
Indiferent de rezultatele obtinute, felicitari tuturor si multa bafta in vara!

Vad ca, am scris mesajele in acelasi timp, Marcela.
Imi pare rau, speram ca, macar la voi sa fie bine.
Lasa, iti va fi mai usor in vara, fiindca deja cunosti materia la F8 (care se repeta si la P1).
In august vei afla ca, ai luat 2 examene :smile: (si eu la fel, sper).
Sa ai un weekend linistit!



#31 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2014 - 10:53 AM

luna_plina imi pare rau ca trebuie sa mai amani un pic trecerea la statutul de membru ACCA, dar cum ai spus si tu, la vara trebuie sa scapi de aceste ultime incercari si sa treci la nivelul urmator. Oricum, cunosti materia pentru ambele examene, ai nevoie doar de cat mai multa "practica" asa ca nu e o misiune imposibila :)

Tin sa o felicit si pe aceasta cale pe colega noastra de de forum, Mihaela (mi-a trimis mesaj pe telefon), care a reusit sa treaca toate cele 3 examene date in decembrie. E de admirat si merita un mare BRAVO. Poate intra sa scrie si ea cateva cuvinte, pentru ca e o performanta.

Si eu imi doresc ca toata lumea sa primeasca rezultate bune in august, dar pana atunci sa punem mana pe carte si sa nu incetam sa credem ca va sosi si ziua in care vom razbate.

Un week-end linistit va doresc!



#32 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2014 - 02:55 PM

Va admir fetelor ca aveti atata forta si ambitie, voi m-ati impulsionat si pe mine. Vara trecuta am luat examenele si am facut pe viteaza si la examenul din decembrie F3 am fost cam superficiala si uite ca l-am picat cu 48 offfffffff. Gata ma pun pe treaba si invat, invat, invat...... E cale tare lunga dar mai incerc. Felicitari celor care au reusit la examene si forta celor care au cazut.
As mai avea o intrebare- cu ce as putea sa combin F3 la vara?



#33 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 February 2014 - 04:38 PM

@marcela100 - Multumesc pentru gandurile bune

@luna-plina - sunt convinsa ca la urmatoarea sesiune vei reusi sa finalizezi aventura acca, mult succes in pregatire.

Surprinzator a fost si pentru mine ca am trecut cu bine toate examenele sustinute in decembrie: F5-69, F8-66 si F9-54. Nu sunt lamurita cu rezultatul obtinut la Fin mng, cand am iesit din sala de examen am fost ferm convinsa ca cel mai bun rezultat il voi avea la F9, chiar si dupa publicarea rezolvarilor si baremului de corectare am considerat ca cel mai bine m-am descurcat la acest examen. Dar socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ :).

Una peste alta, in concluzie, sunt foarte fericita ca am reusit sa trec la modulul profesional.

Pentru sesiunea de vara ma gandesc sa combin P1 cu P3, ar fi de preferat sa le iau in ordine si sa incerc P1 cu P2, dar am constatat ca nu-mi este foarte confortabil sa dau examene in zile consecutive.


Un sfarsit de saptamana placut tuturor si spor la treaba!



#34 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 08 February 2014 - 05:05 PM

Vezi postareapantim, la 08 February 2014 - 02:55 PM, a spus:

Va admir fetelor ca aveti atata forta si ambitie, voi m-ati impulsionat si pe mine. Vara trecuta am luat examenele si am facut pe viteaza si la examenul din decembrie F3 am fost cam superficiala si uite ca l-am picat cu 48 offfffffff. Gata ma pun pe treaba si invat, invat, invat...... E cale tare lunga dar mai incerc. Felicitari celor care au reusit la examene si forta celor care au cazut.
As mai avea o intrebare- cu ce as putea sa combin F3 la vara?


Daca as fi in locul tau eu m-as gandi sa nu aman pana in iunie examenul la F3, m-as inscrie la un provider/learning parner gen BPP pentru CBE- Computer Based Examination - cel mai tarziu in martie.14. Totodata, verifica si site.ul ACCA, din cate imi aduc aminte formatul examenelor F1-F3 se va modifica incepand cu 26 febr.14. Daca te simti confortabil cu tipul asta de examinare eu as astepta sa se introduca si F4 in CBE (probabil in toamna 2014) iar pentru iunie m-as inscrie/prezenta la F6 - UK Taxation.



#35 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2014 - 06:59 PM

Mva012, felicitari pentru rezultate! E mare lucru sa te pregatesti pentru 3 examene si sa le promovezi pe toate; mai ales cu punctaje de peste 60 :smile: .
Si prietena mea a luat F9 cu 50 de puncte in sesiunea asta, si se astepta la mult mai mult; e descurajant...
Pantim, imi pare rau ca nu ai promovat F3. Sa speram ca va fi mai bine data viitoare.
Spor la invatat tuturor pentru examenele urmatoare!



#36 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 February 2014 - 11:28 PM

Buna,

Felicitari tuturor celor care au promovat , ceilalti sa nu se descurajeze!
Ma alatur si eu celor putin surprinsi de rezultatele de la f9, l-am promovat cu 60 dar tot asa, aveam o impresie mult mai buna cand am iesit de la examen...lucru ce imi confirma inca o data ca nu poti estima niciodata corect la ACCA...subiectele par simple insa nu sunt chiar asa. Oricum sunt multumita, avand in vedere ca e ex caruia i-am acordat cel mai scurt timp de pregatire.

Felicitari mva012 pentru performanta! Ne inspiri si ne motivezi!

@luna_plina
@marcela 100
Nu va descurajati! Sunt examene dificile si sigur va veti descurca bine la a 2a incercare, dupa ce deja ati trecut prin materie.

Ma gandesc in vara sa dau f8, ca sa trec la etapa urmatoare...luna_plina am vazut sugestia ta de a il combina cu p1 insa mi-e teama ca nu o sa am suficient timp pentru studiu ...

Weekend placut tuturor!



#37 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2014 - 10:08 AM

Felicitari pentru F9, alexandra_stanca! Nu iti mai face griji in legatura cu punctajul, important e ca l-ai luat din prima :rolleyes: Daca alegi varianta F8-P1 inseamna ca ne vedem in sala de examen la ambele :biggrin2:

Pentru ca nu m-am apucat inca serios de invatat, dupa rezultatul de ieri, ma cam sperie gandul sa dau 2 examene...sper sa nu fac vreo nefacuta si sa le ratez pe amandoua :angry2:

Mai las sa treaca un timp in care sa ma acomodez cu realitatea si sa ma impac cu mine insami (sunt asa suparata, deoarece, a fost primul examen la care nu am avut timp sa abordez toate subpunctele intrebarilor - poate daca scriam macar o fraza la fiecare problema lasata in aer, reuseam sa adun si restul de puncte pana la 50). Acum ramane sa invat din greseli si sa fac tot posibilul sa nu le mai repet, dupa care, cu Dumnezeu inainte :smile:

@pantim - sunt de acord cu ce ti-a spus Mihaela (mva0123) legat de F3. Eu am dat F2 si F3 tip CBE si a fost mult mai bine, pentru ca afli rezultatul pe loc, plus ca il poti da oricand, nu trebuie sa astepti sesiunea de vara. In cazul asta, nu il mai combini cu nimic, il dai doar pe el. Multa bafta si spor la invatat!



#38 pantim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2014 - 10:33 AM

Multumesc fetelor. Problema este ca la noi in tara din cate stiu numai la Bucuresti se poate da CBE. Eu stau in zona Clujului asa ca nu am de ales.



#39 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2014 - 02:06 PM

Acum am inteles, pantim. Daca ti-ai facut calculele si te costa prea mult un drum dus-intors pana in Bucuresti, atunci mai bine astepti si il dai in sesiunea din iunie. Asa ai timp sa te pregatesti mai pe indelete si daca te simti pregatita, poti sa incerci sa dai 2 examene.

Ma abtin sa spun cu ce sa combini F3-ul, pentru ca, pana acum, nu am ales combinatii prea reusite pentru mine personal :biggrin2:

Spor in toate!



#40 mihaelaecaterina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Gender:Female

Postat 09 February 2014 - 05:42 PM

Salutare tuturor!felicitari pt rezultatele obtinute si multa bafta in continuare,iar pt cei care au picat,capul sus! Doresc sa vand practice&revision kit-ul ptr F4 varianta uk;daca este careva interesat sa de-a aceasta varianta in iunie si doreste PRK ma poate contacta ptr un pret mai avantajos.
Numai bine!






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL