Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examene ACCA - topic 2014 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


examene ACCA - topic 2014

237 replies to this topic

#41 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 February 2014 - 09:47 AM

Vezi postareamarcela100, la 09 February 2014 - 10:08 AM, a spus:

Felicitari pentru F9, alexandra_stanca! Nu iti mai face griji in legatura cu punctajul, important e ca l-ai luat din prima :rolleyes: Daca alegi varianta F8-P1 inseamna ca ne vedem in sala de examen la ambele :biggrin2:

Pentru ca nu m-am apucat inca serios de invatat, dupa rezultatul de ieri, ma cam sperie gandul sa dau 2 examene...sper sa nu fac vreo nefacuta si sa le ratez pe amandoua :angry2:

Mai las sa treaca un timp in care sa ma acomodez cu realitatea si sa ma impac cu mine insami (sunt asa suparata, deoarece, a fost primul examen la care nu am avut timp sa abordez toate subpunctele intrebarilor - poate daca scriam macar o fraza la fiecare problema lasata in aer, reuseam sa adun si restul de puncte pana la 50). Acum ramane sa invat din greseli si sa fac tot posibilul sa nu le mai repet, dupa care, cu Dumnezeu inainte :smile:

@pantim - sunt de acord cu ce ti-a spus Mihaela (mva0123) legat de F3. Eu am dat F2 si F3 tip CBE si a fost mult mai bine, pentru ca afli rezultatul pe loc, plus ca il poti da oricand, nu trebuie sa astepti sesiunea de vara. In cazul asta, nu il mai combini cu nimic, il dai doar pe el. Multa bafta si spor la invatat!

Buna Marcela,

Nu stiu daca e o consolare pentru tine dar am vazut ca pass rate la f8 a fost de doar 35%, cel mai scazut dintre toate examenele... ceea ce inseamna ca gradul de dificultate a subiectelor a fost destul de ridicat... asta ma face sa ma gandesc ca poate ar trebui sa ma inscriu doar pt f8, si sa ii acord o atentie mai mare decat celorlalte examene de pana acum....sper sa si reusesc.

Ma mai informez, probabil ca o sa achizitionez manualele online cum ne-a sfatuit luna_plina, am vazut ca este mult mai acceptabil pretul si in plus nu am o impresie prea buna in urma colaborarii cu bpp de la noi pt f6...singura problema ar fi rapiditatea de acomodare cu invatatul pe laptop/tableta...

@luna_plina: ti-a fost comod sa inveti pe e-books?



#42 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 February 2014 - 10:08 AM

Vezi postareaalexandra_stanca, la 10 February 2014 - 09:47 AM, a spus:

@luna_plina: ti-a fost comod sa inveti pe e-books?

Nu pot sa zic ca, e foarte usor, dar te obisnuiesti. Manualul+culegerea in format electronic costa aprox.30 GBP, in timp ce cartile ajung la peste 50 GBP. Optand pentru varianta electronica faci o economie de 20 GBP. Manualul e usor de studiat in formatul asta, la culegere e mai greu sa navighezi intre paginile cu probleme si cele cu rezolvari. Eu mi-am cumparat varianta 2014 pentru manualul electronic P6 UK (cel din 2013 nu mai e ok), insa culegerea cred ca o voi lua in format paper.
De ce nu incerci sa cumperi cartile de la cineva care a sustinut deja examenul? In Bucuresti sunt mult mai multi studenti ACCA decat in Iasi. Eu nu am avut de unde sa le iau, de aceea am optat pentru varianta electronica.




#43 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 February 2014 - 10:22 AM

Multumesc pentru raspuns.

Mi-ai dat o idee buna, acum mi-am amintit ca mva012 a luat f8. Pe altcineva in afara de voi de pe forum nu mai stiu care sa sustina examenele...am 2 colegi care au avut f-urile exceptate... si atat.

@mva012: esti interesata sa vinzi manualele de studiu pentru f8? daca da, gasesti in profilul meu adresa de email, sa discutam detaliile. Multumesc!



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2014 - 11:00 AM

dragilor, aveti in bara de sub sigla "conta.ro" 2 sectiuni : "Anticariat" si "Librarie", special create pt oferte/cereri publicatii/materiale de studiu. :smile: poate gasiti si acolo ce va intereaza !



#45 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2014 - 12:07 PM

@ alexandra_stanca : Am vazut si eu pass rate-ul pentru F8 si intr-adevar, e descurajator daca vrei sa mai dai ceva impreuna cu el. Zilele astea m-am mai gandit la o cauza a esecului meu. Materia, eu zic ca o stiam binisor si mi-am rupt mana in examen sa scriu cat mai mult, insa, cred ca exprimarea simplista, gramatica si lipsa "cuvintelor cheie" m-au tras in jos.

Pentru ca nu am cu cine conversa in engleza (nici scris, nici vorbit) trebuie sa fac ceva pentru a-mi imbunatati exprimarea in scris. Stiti cumva vreun site unde sa pot fi corectata si astfel sa vad unde gresesc? Sa fac un intreg curs de engleza pentru afaceri cred ca e costisitor si mi-ar lua din timpul pentru invatat, care oricum e limitat. Poate o sa apelez la un curs in ultima instanta, daca vad ca tot nu razbesc cu examenele astea cu 100% vorbarie.

Legat de manualele in format electronic o sa incerc si eu varianta asta cand voi trece la P2, insa, asa cum spunea luna_plina voi lua doar Study Text-ul. PRK-urile am obiceiul sa le cam "mazgalesc" cu tot felul de sublinieri si notite pe enuntul intrabarilor, asa cum fac si in examen :biggrin:

@luna_plina: Se poate incarca manualul si pe eBook Reader? Ce tip de fisier este?



#46 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 February 2014 - 12:26 PM

Marcela, permite-mi sa iti dau un sfat: nu iti arunca banii pe un curs de engleza. ACCA e cel mai bun curs de Business English :laugh: .
Sunt convinsa ca, stapanesti foarte bine materia de la F8. Tocmai de aceea, P1 ar aduce acea plusvaloare de care ai nevoie pentru a promova examenul. Am mai spus-o, mi-as fi dorit sa cunosc mai devreme conexiunile intre cele doua examene. P1 te ajuta sa intelegi mai bine F8, sa ai o viziune mai clara. E cel mai bun "curs", pentru a promova cu bine F8.
Examenele "cu 100% vorbarie" abia incep, stai sa vezi ce-i la optionale :wacko: . Pe mine m-a infuriat faptul ca, la P6 UK iti cereau sa regurgitezi teoria privind calcularea deducerilor fiscale pentru imobilizari corporale (capital allowances), in loc sa te puna sa le calculezi, tinand cont de conditiile prezentate in studiul de caz.
Intre timp, am mai aflat de cateva cazuri de studenti care au picat examenele sesiunea asta (fiind la a 2-a sau chiar a 3-a incercare), cu punctajele mai mici decat in sesiunile anterioare. Ceva nu e in regula cu modul de examinare si notare.
Din cate stiu, din decembrie 2014 se schimba structura de examinare, probabil o fi o explicatie in spatele numarului atat de mare de studenti picati.... Nu c-ar fi strugurii acrii, dar pana sa ajung la optionale, picasem un singur examen (F8), in rest le-am luat pe toate din prima.
Legat de manual: BPP iti trimite un link pentru descarcarea Adobe Digital Edition (ADE), dupa care incarci manualul in acel program, e ca o biblioteca electronica. Cred ca merge sa il descarci pe orice dispozitiv, atata timp cat e compatibil cu ADE. Eventual, suna la BPP Romania, poate te lamuresc ei.

Aceasta postare a fost editata de luna_plina: 10 February 2014 - 12:28 PM




#47 mva012

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 10 February 2014 - 01:24 PM

@alexandra

pot sa ti le imprumut



#48 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 February 2014 - 03:28 PM

luna_plina, multumesc mult pentru sfaturi si incurajari! :smile: O sa incerc sa dedic cat mai mult timp invatatului si mai ales "practicii" si sper sa imi imbunatatesc, pe parcurs, exprimarea si viteza de scris in engleza.

O sa-mi fie dor de examenele in care se punea accent pe calcule. :sad: Alea mi-au placut cel mai mult si le-am luat fara prea mare stres. De acum, se cam schimba foaia, din ce imi spui, asa ca trebuie sa ma schimb si eu :biggrin:

Nu am apucat sa citesc despre modificarile din decembrie 2014. Se ajusteaza materia sau vor fi mai putine subiecte in examen?

O zi minunata ca soarele de afara va doresc!



#49 ivascu_gaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 10 February 2014 - 05:19 PM

Buna ziua,
Imi cer scuze ca ma bag in plus in conversatia aceasta, dar din cate observ aveti o experienta in plus fata de mine, sunt nou in acest domeniu. Eu am facut Liceul Economic, am terminat Facultatea de Drept si mai nou m-am gandit sa ma intorc la pasiunea mea Contabilitatea si am ales un Master in Contabilitate sunt abia in primul an, m-am apucat sa citesc manuale de facultate ca sa imi reamintesc materia. Fiind noua sper sa nu fiu ridicola la intrebarile pe care le am, as dori sa fac un curs legat de IFR/IAS ( standardele internationale) este bun cursul facut la ACCA? Firmele din Romania stiu de ACCA, reprezinta un avantaj la CV? Va multumesc anticipat.



#50 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 February 2014 - 11:02 AM

Bine ai venit, ivascu_gaby!

Nu stiu ce ai aflat tu pana acum despre ACCA, dar daca ai timp, poti sa parcurgi si topicurile din anii trecuti unde sunt explicatii foarte bune date de colegi.

Pe scurt, toata povestea asta cu ACCA consta in 14 examene (care da, au ca subiect si IFRS/IAS, plus multe altele). Dupa cum vezi ca ne plangem unii dintre noi, examenele nu sunt tocmai usoare, asa ca trebuie sa te gandesti serios daca vrei sa "te inhami" in aventura asta.

Daca tu ai nevoie doar de un curs despre standarde, cred ca si cei de la BPP organizeaza asa ceva. E mult mai rapid si mai ieftin decat sa faci tot ACCA-ul, care dureaza ani si costa mult.

Firmele multinationale (si nu numai) pun pret pe ACCA, si da, ai un avantaj mare daca reusesti sa devii membru.

Cam asta este ideea de baza cu ACCA. Daca mai ai intrebari, te mai asteptam si daca eu nu am fost prea clara, poate iti raspund si colegele de forum.

O zi buna!



#51 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2014 - 10:00 AM

Vezi postareaivascu_gaby, la 10 February 2014 - 05:19 PM, a spus:

Firmele din Romania stiu de ACCA, reprezinta un avantaj la CV? Va multumesc anticipat.

Gaby, ACCA reprezinta un avantaj in ochii angajatorilor doar daca activezi in Bucuresti sau in orasele mari din vestul tarii. In orasul meu (Iasi), 90% dintre angajatori nu au auzit de ACCA (am tot fost intrebata ce-i aia "aca" :laugh: ), iar ceilalti 10% (care cunosc importanta acestei calificari profesionale) nu sunt dispusi sa tina cont de acest aspect cand vine vorba de angajari sau promovari. In cel mai bun caz, esti preferat altor candidati, dar ti se ofera acelasi salariu derizoriu, din care cu greu iti poti permite sa platesti toate costurile legate de ACCA. Si iti folosesti cunostintele obtinute in urma atator examene ACCA ca sa ii tii in spate pe altii, mai putin competenti, dar cu "pile".
Eu privesc ACCA ca pe o investitie in dezvoltarea personala si - in prezent- singura satisfactie de natura profesionala. Ma gandesc serios sa "migrez" in Bucuresti, unde sper ca situatia e diferita.
Apropos, adresez o rugaminte colegelor de forum din Bucuresti sau alte orase mari: imi puteti spune daca pentru firmele in care lucrati (sau de care aveti cunostinta) ACCA chiar conteaza? Si - daca nu indraznesc prea mult - la ce salariu poate spera un candidat cu aproape 10 ani de experienta si aflat in stadiul de finalizare a examenelor ACCA?
Multumesc anticipat pentru raspuns.



#52 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2014 - 10:54 AM

Vezi postarealuna_plina, la 12 February 2014 - 10:00 AM, a spus:

Vezi postareaivascu_gaby, la 10 February 2014 - 05:19 PM, a spus:

Firmele din Romania stiu de ACCA, reprezinta un avantaj la CV? Va multumesc anticipat.

Gaby, ACCA reprezinta un avantaj in ochii angajatorilor doar daca activezi in Bucuresti sau in orasele mari din vestul tarii. In orasul meu (Iasi), 90% dintre angajatori nu au auzit de ACCA (am tot fost intrebata ce-i aia "aca" :laugh: ), iar ceilalti 10% (care cunosc importanta acestei calificari profesionale) nu sunt dispusi sa tina cont de acest aspect cand vine vorba de angajari sau promovari. In cel mai bun caz, esti preferat altor candidati, dar ti se ofera acelasi salariu derizoriu, din care cu greu iti poti permite sa platesti toate costurile legate de ACCA. Si iti folosesti cunostintele obtinute in urma atator examene ACCA ca sa ii tii in spate pe altii, mai putin competenti, dar cu "pile".
Eu privesc ACCA ca pe o investitie in dezvoltarea personala si - in prezent- singura satisfactie de natura profesionala. Ma gandesc serios sa "migrez" in Bucuresti, unde sper ca situatia e diferita.
Apropos, adresez o rugaminte colegelor de forum din Bucuresti sau alte orase mari: imi puteti spune daca pentru firmele in care lucrati (sau de care aveti cunostinta) ACCA chiar conteaza? Si - daca nu indraznesc prea mult - la ce salariu poate spera un candidat cu aproape 10 ani de experienta si aflat in stadiul de finalizare a examenelor ACCA?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Am pus intrebarea mai departe, unei foste colege care a terminat acca cu ceva timp in urma...astept raspunsul si iti comunic.



#53 ivascu_gaby

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 12 February 2014 - 11:29 AM

Va multumesc , pentru informatii, cei drept in Romania cam asta este situatia, ori ai pile sa te angajezi la o firma mare ( multinationala) ori esti destept si cu mult noroc, de aceea m-am reprofilat , ca consilier juridic mori de foame plus nu te angajeaza nimeni, dispun momentan de timp pentru dezvoltare personala si bani.... doresc sa ma fac " pretioasa" pentru momentul cand va fi cazul sa ma angajez in Romania.
Daca nu am experienta (practica) in domeniul contabil, pot promova examenele ACCA? cum ma sfatuiti sa mai astept sa capat experienta si apoi sa incept cursurile ACCA?



#54 marcela100

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 86 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2014 - 11:43 AM

luna_plina, eu m-am aventurat in treaba asta cu ACCA-ul la indemnul sotului (pana sa-mi povesteasca el, nici eu nu auzisem de aceasta calificare, credeam ca CECCAR-ul e "the best"). El nu lucreaza in contabilitate, dar la firma unde este angajat (multinationala), mare parte din Team Leaderii de la departamentul Conta sunt studenti ACCA (o singura persoana a terminat si e membru), carora li se platesc cursuri, taxe, etc. (insa, chiar si asa, pica de multe ori, dar asta e alta poveste). Ei bine, salariile lor pleaca de la 5 000 lei, asa ca, din punctul meu de vedere merita efortul.

La fel si la locul meu de munca. Doar sefii au acces la cursuri platite, iar salariile sunt pe masura. In general, din ce am observat eu, in Bucuresti, multinationalele si firmele de audit apreciaza foarte mult ACCA-ul. Daca va uitati pe anunturi de job-uri, cam astfel de firme considera ACCA un plus (student sau membru).

Eu cred ca in timp, ACCA-ul va deveni mult mai cunoscut decat in prezent si cei care termina vor fi apreciati la adevarata valoare. Cum la noi lucrurile se misca mai incet, trebuie sa avem rabdare. :biggrin2:

Chiar va rog sa mai postati ce stiti din realitate legat de aprecierea ACCA in cadrul firmelor.



#55 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2014 - 12:04 PM

Marcela, mie nu mi-a platit nimeni vreo cheltuiala legata de ACCA, m-am descurcat cum am putut, uneori cu manuale vechi si facand naveta la Bucuresti ca sa nu platesc taxele locale pentru examinare (costa aproape cat examenul propriu-zis) si singurele examene picate vreodata au fost F8 si cele 2 optionale.
Cu siguranta, singura solutie pentru mine ramane mutarea in Bucuresti, nu mai pot "inghiti" situatia asta.
Multumesc pentru mesaje, Marcela si Alexandra :-)
Gaby, - din cate vad pe Opentuition - multi studenti (mai ales din Asia) se inscriu la ACCA, desi nu au experienta practica. Odata ce promovezi cele 14 examene devii afiliat. Calitatea de membru se obtine daca ai minim 3 ani experienta relevanta in domeniul financiar-contabil si indeplinesti anumite obiective profesionale.



#56 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2014 - 12:16 PM

Vezi postarealuna_plina, la 12 February 2014 - 10:00 AM, a spus:


Apropos, adresez o rugaminte colegelor de forum din Bucuresti sau alte orase mari: imi puteti spune daca pentru firmele in care lucrati (sau de care aveti cunostinta) ACCA chiar conteaza? Si - daca nu indraznesc prea mult - la ce salariu poate spera un candidat cu aproape 10 ani de experienta si aflat in stadiul de finalizare a examenelor ACCA?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

Revin cu info.

Parerea mea este ca daca termini ACCA si ramai in cadrul aceluiasi angajator, nu o sa vezi imbunatatiri salariale. Pe cand daca o data cu terminarea cursului, iti gasesti un nou job, ai avantajul de a putea negocia ceva in plus la salariu...asta mi-a confirmat si colega mea (a schimbat locul de munca dupa terminarea ACCA si a putut negocia mai bine). Dar... ce spun eu se aplica doar firmelor mari sau multinationale. Cele medii sau mici e posibil sa fie in aceeasi situatie cu angajatorii din orasele de provincie...sa nu stie ce inseamna. Tot colega mea (lucreaza intr-o multinationala) imi spune ca are colegi care nu au inceput cursurile sau le au in curs de finalizare, dar despre al caror salariu crede ca nu este foarte diferit... poate cu 200-300 in minus...

Insa, pentru a lucra in cadrul big 4 cred ca este aproape obligatoriu sa finalizezi aceste cursuri... deci nivelul concurentei creste si probabil se va ajunge in situatia in care va deveni practic obligatoriu sa il ai ca sa poti obtine un job bun... iar atunci nu va mai reprezenta un avantaj.

Din punctul meu de vedere, iau cursul tot ca pe o dezvoltare personala si sper sa imi foloseasca candva... insa mediul de lucru in cadrul big 4 mi se pare unul exploatator... si nu stiu daca as face fata, cu obligatii familiale, unui astfel de job...

Si inca ceva , inainte de 2009 la noi in firma se platea ACCA, de cand m-am apucat eu s-a intrerupt finantarea si cei care erau inscrisi si-au platit singuri, la fel si cei care s-au inscris din acel moment...deci nici companiile nu privesc in mod serios investitiile in personal, adica au pretentii dar daca se poate sa suporte angajatul costurile e perfect (si vorbesc aici de a 5-a companie de audit si consultanta...). Iarasi trebuie luat in calcul si costul deloc de neglijat al calitatii de membru (stiu ca taxele sunt foarte ridicate...)

Cu toate astea, eu sper sa fie si ceva avantaje...



#57 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2014 - 12:31 PM

Iti multumesc mult de tot pentru raspuns, Alexandra. Tot ceea ce ai spus este foarte adevarat, reflecta perfect realitatea din Romanica. Inteleg ca, nici in Bucuresti nu umbla cainii cu covrigi in coada... Vorba cantecului, "nu ne-am nascut in locul potrivit" :sad: .
Finalizarea studiilor ACCA e singura mea speranta pentru a obtine un job mai bun intr-un alt oras, sau poate alta tara. Voi trage tare cu invatatul, sa visez si noaptea materia la cele 2 examene si sper ca, sesiunea din iunie sa fie ultima.
La fel va doresc si voua, sa luati cu bine toate examenele si sa terminati cat mai repede ACCA. Si, mai ales, sa se merite pentru fiecare dintre voi. Dezvoltarea personala e importanta, dar daca nu sunt satisfacute nevoile de baza...e greu.



#58 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 12 February 2014 - 01:30 PM

Pentru majoritatea, examenele ACCA sunt calea spre un job mai bun. Foarte putini ar spune ca o fac pentru dezvoltarea lor personala. Sunt curioasa, daca indiferent de motivatie, pe cei care sunt deja membrii ACCA ii ajuta in aplicarea in practica a cunostintelor dobandite in urma examenului.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#59 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2014 - 01:37 PM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la 12 February 2014 - 01:30 PM, a spus:

Pentru majoritatea, examenele ACCA sunt calea spre un job mai bun. Foarte putini ar spune ca o fac pentru dezvoltarea lor personala. Sunt curioasa, daca indiferent de motivatie, pe cei care sunt deja membrii ACCA ii ajuta in aplicarea in practica a cunostintelor dobandite in urma examenului.

Eu nu sunt inca membru, dar pe mine ACCA m-a ajutat mult. Ce-i drept, nu la jobul actual...anterior, am lucrat intr-o multinationala si ACCA a facut diferenta. Din pacate, in zona mea sunt prea putine multinationale, astfel incat nu intotdeauna ai ocazia sa aplici ceea ce ai invatat.
In plus, accentul pe care ACCA il pune pe etica e doar o notiune abstracta pentru majoritatea angajatorilor si DERANJEAZA...ajungi in situatia in care, persoane complet invechite, limitate intelectual si fara cunostinte minime de specialitate sunt preferate si promovate, pe principiul ca nu deranjeaza; asa cum o faci tu, ala care munceste cu simt de raspundere si trage semnalul de alarma cand e nevoie.
Asta e, nu vreau sa spun mai multe...



#60 alexandra_stanca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 February 2014 - 02:06 PM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la 12 February 2014 - 01:30 PM, a spus:

Pentru majoritatea, examenele ACCA sunt calea spre un job mai bun. Foarte putini ar spune ca o fac pentru dezvoltarea lor personala. Sunt curioasa, daca indiferent de motivatie, pe cei care sunt deja membrii ACCA ii ajuta in aplicarea in practica a cunostintelor dobandite in urma examenului.

Luna_plina, m-ai starnit cu intrebarea ta si discutiile care se nasc... :biggrin:

Punctul meu de vedere este un pic diferit, nu stiu daca veti fi de acord cu el...eu cred ca daca spui ca examenele ACCA sunt "calea" catre un job mai bun trebuie sa ai in vedere o anumita pozitie clara la o anumita companie...altfel, tot ce poti face este sa speri ca in urma dobandirii calificarii iti vor fi recunoscute eforturile si vei fi apreciat la justa valoare...ceea ce e greu de crezut ca se intampla de la sine... De fapt toti studentii ACCA cred ca se bazeaza pe renumele asociatiei careia spera sa ii devina membrii pentru a avea o garantie privind un loc de munca mai bun, cu speranta asta ne inscriem in primul rand,nu? ...deci, cum spuneam, dezvoltarea personala poate duce si catre una profesionala, sau nu, in functie de norocul fiecaruia (si de personalitate etc)

Eu cel putin, dupa un examen, cand ma concentrez pe studiul pentru urmatorul, uit mare parte din notiunile studiate anterior....baza ramane, e adevarat, insa nu pot spune ca aplic practic cunostintele dobandite in urma examenelor, ca sa iti raspund la intrebare brenda_sv_ro. Cred ca scopul acestor examene este acela de a recunoaste, intr-o situatie practica cu care te intalnesti la locul de munca, ca ai putea aplica din cunostintele insusite la cutare examen, sa stii unde poti cauta raspunsurile... nu cred ca se asteapta cineva de la un student/membru ACCA sa aibe raspunsul in orice situatie in orice moment...dar poate ma insel...

Voi cum vedeti?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL