Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitate II - agentie imobiliara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitate II - agentie imobiliara

contabilitate agentie imobiliara ii
2 replies to this topic

#1 Aligru

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 February 2014 - 12:51 AM

Buna seara. Abia am descoperit acest forum si mi se pare de foarte mare ajutor, insa eu nu am gasit ceea ce cautam.
As avea cateva intrebari si vreau sa multumesc in avans celor care vor raspunde, deci : multumesc!
- Pentru II se poate sa mi tin contabilitatea singura? DIn cate stiu nu e este obligatoriu un contabil.
- Ce acte trebuie sa completez la fiecare tranzactie/lunar/anual? ( Eu cunosc doar registrele necesare unei afaceri comerciale: registru de casa, registru de gestiune zilnica, nir uri)
- Imi trebuie casa de marcat sau pot da chitante la fata locului? (multe tranzactii se finalizeaza pe "teren" si ma gandesc ca ar fi mai simplu cu un chitantier)
- Ce programe mi ar fi de ajutor in cazul de fata? Exceptie facand Excel ul
- Se poate sa trec achizitia mobilierului in jurnalul de cumparaturi chiar daca firma nu era inca deschisa cand am achizitionat mobila?

PS: Daca mi ati explica , asa, ca pentru prosti, ar fi perfect.:D



#2 larysap

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 08 May 2014 - 09:06 PM

buna!

Conform ordonantei de urgenta nr.44/2008 II nu are pers juridica, contabilitatea se tine in partida simpla.Doar daca aveti angajati trebuie sa faceti declaratii la ITM, CAS,CASS decl 100, 102, etc.Trebuie completate documentele enumerate de dvs.Casa de marcat este obligatorie :OUG nr. 28/1999 Art. 1. - (1) Operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Ca si program de contabilitate ai putea sa folosesti Ciel, au un produs cred ca simplu se numeste (este gratuit) si daca vei avea nevoie pe viitor poti trece la altul.
La data facturarii mobilierului, daca II nu exista, ma tem ca nu se poate inregistra retroactiv.

Sper ca ti-au fost de ajutor raspunsurile. :smile:




#3 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 09 May 2014 - 11:03 AM

Mobilierul il poti achizitiona acum cu borderou de achizitie de pe persoana fizica.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL