Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Taxa Radio-TV, pt. firme ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


Taxa Radio-TV, pt. firme ?

s.r.tv
101 replies to this topic

#81 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 February 2010 - 06:51 PM

www. e-juridic.ro
"Propunerea legislativa, a senatorului PDL Iulian Urban, pentru modificarea Legii 41/1994 privind organizarea si functionarea Societatii Romane de Radiodifuziune si Societatii Romane de Televiziune, care a fost respinsa de Camera Deputatilor si a primit raport de respingere din partea Comisiei pentru cultura, a fost, in cele din urma, retrimisa la comisia sesizata in fond care urmeaza sa intocmeasca un raport suplimentar.

Inintiativa legislativa propune scutirea de plata taxelor radio si tv pentru persoanele juridice care declara, pe propria raspundere, ca nu detin receptoare radio sau tv si are caracter organic.

In cadrul dezbaterilor senatorul PDL Orest Onofrei a afirmat ca, personal, a detinut o societate comerciala care se ocupa de animale "si animalele nu doreau televizor". "Si pentru ca nu doreau televizor nu aveau acel serviciu", a spus Onofrei, care a sustinut ca persoanele fizice nu trebuie sa fie obligate sa plateasca taxa radio-tv daca nu beneficiaza de aceste servicii.

In replica, senatorul PSD Ilie Sarbu a aratat, referitor la rolul radioului si televiziunii, ca productia de lapte poate sa creasca daca vacile asculta muzica de Mozart sau alti compozitori celebri."

fara cuvinte



#82 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 07:05 PM

:smile: Extraordinar !!! Cum ne fac astia de rasul lumii, mai avem putin si intram in Cartea recordurilor la PROSTIE.

Dana




#83 laurcont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 April 2010 - 06:52 PM

a citit cineva HG 977/2003? La articolul 8 unde sunt trecute sanctiunile, ar trebui sa fie prevazut cine are drept de constantare a contraventiei. Deasemenea, trebuia prevazuta in legea daca se aplica prevederile Ordonantei nr 2 din 2001 prinvind constatarea contraventiilor.

Aceasta postare a fost editata de laurcont: 12 April 2010 - 06:57 PM




#84 valeriaconstantin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 October 2010 - 09:41 PM

am citit replicile din forum si nu m-am lamurit
pana la urma, ati platit taxa sau nu?

eu am fost sunata ieri de firma de recuperare angajata de srr ca sa platesc pe aproape 2 ani, de la infiintare (ianuarie 2009) pana la final de 2010
s-au oferit sa-mi trimita e-mail care nu a ajuns inca, probabil ca la ei dureaza peste 2 zile expedierea cu posta electronica
:D

acum...
am cerut factura proforma, urmata de factura dupa ce fac plata
mi s-a spus ca ei nu emit proforme, ci instiintare de plata (ma rog, acelasi lucru, nu?), dar ca ulterior NU voi primi FACTURA

so
de ce nu trimit cu posta aceasta instiintare de plata???
de ce nu emit factura daca incaseaza bani???
de unde au datele de contact ale administratorului firmei??? (adica nr. de tel. mobil)
cum intru in contabilitate daca platesc???
de ce le-a luat aproape 2 ani???
cand anulam legea asta devianta??? - la sediul social platesc ca persoana fizica + nu folosesc receptoare radio sau tv

Aceasta postare a fost editata de valeriaconstantin: 26 October 2010 - 09:42 PM




#85 marian_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 28 October 2010 - 05:10 PM

pai cum sa faci plata? Doar daca vrei sa platesti din buzunarul tau. Legea pe care o trec ei acolo, 41/1994 spune ca persoanele fizice si juridice platesc taxa in calitate de beneficiari ai serviciilor. Nivelul taxelor se va stabili prin hotarare de guvern.
E clar ca hotararea de guvern se aplica beneficiarilor.
Esti beneficiar al acestui serviciu ? Exista un contract de prestari servicii incheiat intre SRR sau SRT si firma ta ? Daca da, platesti, ca ai incheiat contract. Daca nu, NU PLATESTI.
Apoi, codul fiscal spune ca, sunt cheltuieli deductibile numai cheltuielile facute in scopul obtinerii de venituri impozabile.
FACE FIRMA TA PROFIT FOLOSIND RADIOUL SAU TV ? MA REFER LA POSTURILE PUBLICE. Ca sunt si alte posturi ce pot fi ascultate sau vizionate.
MA COORDONEAZA PE MINE SRT SAU SRR IN PRIVINTA LA CE ASCULT SAU LA CE MA UIT ? poate or sa vrea sa mananc ce zic ei, sa beau ce zic ei, sau daca zic ei, eu o sa-mi pun latul de gat ???

Si inca ceva : ACEASTA ESTE O TAXA , NU UN IMPOZIT. Statul percepe taxe , in schimbul lor executand o contraprestatie.

MAI STUDIATI SI LEGILE , INAINTE DE A DA FUGA SI A ARUNCA BANII VOSTRI PE FEREASTRA.

DE ASTA EXISTA JURISTI, EXPERTI CONTABILI, ETC....

Si nu va mai luati dupa idioti de politicieni, ca a-ti vazut ca voteaza fara sa aibe habar ce anume.



#86 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 May 2011 - 11:03 AM

In Monitorul Oficial Partea I nr. 318/9.05.2011 a fost publicata Sentinta civila nr. 185 a Curtii de Apel Cluj avand ca obiect anulare acte emise de autoritatile de reglementare - Hotararea Guvernului nr. 977/2003 si Hotararea Guvernului nr. 978/2003 - rejudecare Dosar nr. 1.429/33/2009, cu privire la taxa pentru serviciul public de radiodifuziune si televiziune. Prin actele normative contestate s-a stabilit ca societatile comerciale cu sediul in Romania au obligatia de a plati pentru sediul social o taxa lunara pentru serviciul public de radiodifuziune si televiziune, indiferent daca sunt sau nu beneficiare ale unor astfel de servicii. Obligativitatea platii taxelor pentru serviciul public de radio si televiziune ar trebui instituita doar in sarcina persoanelor juridice care detin efectiv aparate radio sau TV, ceea ce de altfel rezulta si din prevederile art. 40 alin. (3) din Legea nr. 41/1994, precum si ale art. 40 alin. (2) din Legea finantelor publice (Legea nr. 500/2002).

Curtea de Apel Cluj a dispus anularea prevederilor cuprinse in art.3 alin.(2)din Hotararea Guvernului 977/22.08.2003 si a art.3 alin.(2)din Hotararea Guvernului 978/2003,hotararea devenind irevocabila, in urma respingerii recursului la ICCJ.



#87 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 May 2011 - 12:29 PM

In sfarsit o veste buna !!! Multumim, Lexiroxi :thumbup: !

Dana




#88 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2011 - 08:00 PM

Sa inteleg, ca nu or sa ne mai streseze cu plata acestei taxe aberante??
Dar, presupun ca trebuie sa completam ceva formulare in care sa declaram ca nu detinem... sau cum?

Multumim!



#89 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2011 - 10:08 AM

nu faci nimic daca nu te contacteaza ei :smile:
daca iti cer plata acestei taxe, atunci le raspunzi cu hotararea Curtii de Apel Cluj :sad:



#90 lore.oros

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 July 2011 - 09:37 AM

Buna,

am si eu o mare problema cu respectiva taxa .....am un teren la care am facut legaturile de curent , mi-a venit factura cu curent 0 lei si taxa radio tv 80 lei (mentionez ca nu stiu cand o sa existe ceva pe teren) ....am mers la electrica sa reclam taxa stiind de Hotararea Curtii de Apel Cluj si mi-au spus ca nu ei se ocupa si sa contactez societatea romana de radiodifuziune ...
Stie cineva care este procedura de a scapa de plata acetei taxa (80 lei -enorm de mare - avand in vedere ca un abonament de cablu sau telefon este de 10 Euro = 40 lei) ?



#91 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 July 2011 - 10:09 AM

Citeaza

Otilia Alupei:daca iti cer plata acestei taxe, atunci le raspunzi cu hotararea Curtii de Apel Cluj

Una dintre firmele mele (microintreprindere cnf. CF pana in 2009, pl.de imp. pe profit prin efectul legii in 2010 si revenire la micro. din 2011)a primit astazi o factura proforma de la Soc. de radiodifuziune pt. perioada 07.2009-06.2011, in valoare de 240 lei (10 lei x 24 luni). Cum este posibil in conditiile in care exista Deciziile Inaltei Curti de Casatie, care pt. microintrep. se aplica, din cate stiu eu, din 2009 iar pt. toate firmele din 2011???
Eu m-am blocat si nu stiu ce este de facut. A mai primit cineva asemenea facturi?
Ma gandesc ca nu ar fi potrivit sa incepem o "corespondenta" cu ei fara sa cunoastem dpdv juridic toate aspectele.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 29 July 2011 - 10:10 AM

Dana




#92 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 July 2011 - 08:19 PM

Vezi postareaDana42, la 29 July 2011 - 10:09 AM, a spus:

Citeaza

Otilia Alupei:daca iti cer plata acestei taxe, atunci le raspunzi cu hotararea Curtii de Apel Cluj
Una dintre firmele mele (microintreprindere cnf. CF pana in 2009, pl.de imp. pe profit prin efectul legii in 2010 si revenire la micro. din 2011)a primit astazi o factura proforma de la Soc. de radiodifuziune pt. perioada 07.2009-06.2011, in valoare de 240 lei (10 lei x 24 luni). Cum este posibil in conditiile in care exista Deciziile Inaltei Curti de Casatie, care pt. microintrep. se aplica, din cate stiu eu, din 2009 iar pt. toate firmele din 2011???
Eu m-am blocat si nu stiu ce este de facut. A mai primit cineva asemenea facturi?
Ma gandesc ca nu ar fi potrivit sa incepem o "corespondenta" cu ei fara sa cunoastem dpdv juridic toate aspectele.
Doar nu vrei sa platesti o Proforma, iar daca iti vine factura de curent platesti fara taxa.
Otilia are dreptate, nu faci nimic, nu au temei legal sa te de-a in judecata, iar daca o vor face vei castiga in instanta.



#93 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 July 2011 - 11:28 PM

sunt 1.incompetenti sau 2.cersetori
nu-i baga in seama



#94 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 30 July 2011 - 05:33 PM

Multumesc Lexiroxi si Mihaela!
Asa mi-am sfatuit si eu clientul: sa nu faca absolut nimic, am bolduit cuvintele "factura proforma" tocmai pentru ca aceasta factura nu este un doc. justificativ in contab., nici nu poate fi vorba de plata, dar ma gandeam ca exista ceva ce mie imi scapa din moment ce totusi se trimit asemenea facturi si am inceput sa am si eu indoieli in privinta sfaturilor mele date clientului .
Probabil ca ceea ce mi-a scapat a fost tupeul lor sau ceea ce a scris la pct. 1 si 2 Mihaela :sad: .
Am citat-o pe Otilia tocmai pt. ca am considerat ca are dreptate, dar cum samanta indoielii ca imi scapa ceva dpdv juridic era deja "sadita" :smile:, aveam nevoie de confirmari in plus de la minti mai luminate decat a mea.
:happy:

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 30 July 2011 - 05:35 PM

Dana




#95 florinp76

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 December 2011 - 07:31 PM

As avea si eu o intrebare,nimeni nu-mi poate raspunde:am o firma cu sediu social si punct de lucru separat.Recent am facut contract pe firma cu Enel la punctul de lucru si am primit,de atunci,factura de electricitate cu taxa radio-tv inclusa in valoare de 80 ron lunar.Am fost la Enel si mi-au spus ca,conform vectorului fiscal,sunt platitor de impozit pe profit,deci nu pot face nimic.Mentionez ca suntem 2 angajati,administrez o balta de pescuit,iar factura imi vine la punctul de lucru.Mi se pare absurd,as dori,daca nu o solutie concreta,macar un sfat.Va multumesc!



#96 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 December 2011 - 09:52 PM

Daca platesti si pentru sediul social taxa radio, poti sa faci o cerere la ENEL sa nu-ti mai factureze si ei pe factura de electricitate. Taxa radio platita este valabila pt toate punctele de lucru, si se plateste doar o data.Mentionez ca eu platesc taxa radio 60lei/semestru.



#97 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 October 2012 - 10:55 PM

iar au inceput cei de la Radio-TV sa trimita Instiintari de plata.!
Decizia ICCJ 607 publicata in MO 318/2011 este Irevocabila si anuleaza plata aceastei taxe publice pentru societati.
Ati mai auzit de ceva reglementari legale noi (sau erate, ca se practica) ? sau ei nu au auzit de Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie (desi erau parte in recurs alaturi de Guvern)?
adica cine plateste-plateste, cine nu –primeste instiintari....



#98 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2012 - 01:55 PM

uufff.... ca bine zici, draga mea !! :wub:

si eu am primit asemenea instiintari la 2 firme...

oameni buni, chiar vroiam sa va intreb acelasi lucru si sa mai verific inca o data daca baza legala in care ei transmit aceste noi instiintari a ramas aceeasi fiindca daca asa este, atunci astia parca-s ca in bancul cu ursul si cu vanatorul ... :biggrin2: sau in cel cu omu' de la munte care "ne mai da drumu' prin curte, iar ne prinde, iar ne ..... " :laugh:



#99 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2012 - 03:55 PM

In aceste notificari ei invoca ca baza legala HG 977/2003. Culmea ...nefacandu-se referire la nr. articolului, ci doar la nivelul taxei stabilit prin acest HG.
Cu alte cuvinte...obligativitatea platii taxei (art.3 (2) )a fost anulata prin decizia ICCJ, dar nivelul taxei nu...si ..in concluzie au dreptul s-o ceara ?? :wacko:
Voi ce credeti??...ca deja pe mine m-au inebunit notificarile astea.
elenacca



#100 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2012 - 04:28 PM

evident ca daca obligativitatea taxei a fost anulata, nivelul ei nu mai conteaza cat este (adica poate fi oricat canta cucu-n valea seaca ... :laugh: )






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL