Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monetar-Documente fiscale dupa 01 iulie 2005 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Monetar-Documente fiscale dupa 01 iulie 2005

54 replies to this topic

#1 rodhan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 June 2005 - 12:31 PM

In perioada in care vor circula banii in paralel, pina la finalul anului 2006, vom intocmi 2 monetare- pentru banii vechi si noi?



#2 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2005 - 01:04 PM

contabilitatea si toate actele se vor tine in banii noi obligatoriu de la 1 iulie 2005.
Eu am facut un formular identic cu un monetar pe care-l voi atasa de el cu defalcarea banilor pe RON si ROL ca sa se poata evidentia foarte clar incasarile in fiecare moneda :)




#3 IngeMihalik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 June 2005 - 01:55 PM

Da se pare ca la sfarsitul zilei trebuie scrise 2 monetare unul in ROn si unul In Rol. La mine este si casa de marcat si facturare. Bonurile vor fi in Ron si facturarea tot in Ron, ma intreb de ce trebuie sa mai fac monetar in ROL, numai pt ca s-ar putea sa fie platite in RoL.



#4 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 22 June 2005 - 04:19 PM

Ce se intampla cu documentele fiscale in urma denominarii? In antet, capitalul social este inscris in lei vechi. Deasemenea, pentru incasari se vor folosi doua chitantiere, adica lei noi/lei vechi? Un bloc de formulare inceput in lei vechi poate continua in lei noi? Multumesc



#5 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 22 June 2005 - 04:25 PM

Daca trebuiau schimbate tipizatele, cred ca apareau ceva prevederi.
Parerea mea este ca se folosesc in continuare, pana la epuizare.



#6 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2005 - 04:44 PM

Cristina are dreptate!
Referitor la chitantiere,cred ca vom folosi un chitantier pe care vom inscrie sumele in lei noi , doar in monetar vor fi evidentiati leii vechi si leii noi.
Poate mai sunt si alte pareri...
gabriela mihaela



#7 tookie

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:iasi

Postat 23 June 2005 - 06:49 PM

Am intrebat la finante si mi-au spus (pe un ton extrem de "amabil") ca le folosim pana la epuizare, cu mentiunea ca in dreptul capitalului social sa trecem suma in lei noi.



#8 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2005 - 04:45 PM

Buna
nu este obligatoriu sa faci monetar, asta il faci numai ca sa nu te incurci fizic cu circulatia banilor. Pt ca la sf unei zile tb sa numeri banii din casa si este posibil sa ai si RON si ROL.



#9 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 28 June 2005 - 08:39 AM

Parerea mea este ca monetarul este un formular obligatoriu - serveste ca doc justificativ pt transferul de bani din casierie in banca.
Dupa 01.07.05 se va intocmi monetar doar in RON. Dar apare intrebarea: ce facem daca vrem sa depunem la banca 1765234 lei vechi? Daca vomtrece pe monetar aceasta suma, ea va fi rotunjita, deci ar trebui sa existe o anexa la monetarul in RON - practic un "monetar" in lei vechi!?



#10 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2005 - 12:34 PM

numai in RON sunt de acord..insa cum facem cu cu monezile? ma refer la bani nu la RON??
monetarele acum nu sunt cu unitati peste 0?
s-a publicat ceva referitor la o modificare a monetarului?



#11 mmn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 85 Postari:

Postat 28 June 2005 - 01:11 PM

Andreea` a spus:

numai in RON sunt de acord..insa cum facem cu cu monezile? ma refer la bani nu la RON??
monetarele acum nu sunt cu unitati peste 0?
s-a publicat ceva referitor la o modificare a monetarului?

"Gurile rele" spun ca zilele astea ar fi posibil sa apara un OMF.
Parerea mea...



#12 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 28 June 2005 - 01:44 PM

mihavesa a scris:

Citeaza

nu este obligatoriu sa faci monetar, asta il faci numai ca sa nu te incurci fizic cu circulatia banilor.

Depinde de tipul de comert pe care il deruleaza firma... Daca este comert en-gros, sunt de acord. In schimb, daca este vanzare cu amanuntul, monetarul face parte din categoria formularelor cu regim special, comune pe economie(cod.14-50-61), fiind document justificativ pentru inregistrarea veniturilor din vanzarea cu amanuntul, conform OMF 2055/1998 aprobat prin OMF.970/1998



#13 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 28 June 2005 - 01:59 PM

Andreea, spui ca

Citeaza

Eu am facut un formular identic cu un monetar pe care-l voi atasa de el
Eu zic ca monetarul are acelasi regim cu factura fiscala, sau cu chitanta... In cazul acesta, nu consider ca e corect cum procedezi... (in cazul in care este vorba de vanzare cu amanuntul)
Oare nu trebuiesc comandate noi formulare care sa cuprinda cupiura si in RON si in ROL? (sau adaptate cele existente)



#14 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 28 June 2005 - 02:12 PM

Ordinul 2055/1998 spune la art.3, al.1: "Toate unitatile din comertul cu amanuntul vor utiliza, pentru înregistrarea veniturilor, formularul cu regim special "Monetar cod 14-50-61", prezentat în anexa nr. 1, aprobat prin Ordinul ministrului finantelor nr. 970/1998.
(...)
ANEXA Nr. 1: MONETAR (cod 14-50-61) Formular cu regim special de tiparire, înseriere si numerotare
Formularul este tiparit în carnete a câte 100 de file.
1.Serveste ca:
- document justificativ pentru evidentierea la sfârsitul zilei a numerarului existent în casierie, corespunzator marfurilor comercializate;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate;
- document justificativ pe baza caruia se preda numerarul încasat prin casa de catre casier la casieria centrala a agentului economic.
Monetarul se utilizeaza pentru vânzarea marfurilor cu amanuntul.
Potrivit reglementarilor în vigoare, în conditiile utilizarii aparatelor de marcat electronice, suma înscrisa în monetar trebuie sa coincida cu suma din registrul de casa emis de aceste aparate, inclusiv cu suma înregistrata de mâna în registrul de casa, în cazul defectarii aparatelor de marcat electronice.
Valoarea înscrisa în monetar trebuie sa corespunda valorii înscrise în raportul de gestiune.
2.Se întocmeste în doua exemplare de catre casier, la sfârsitul zilei, prin inventarierea numerarului existent în casierie, pe categorii de bancnote si de monede.
3.Circula:
- la compartimentul financiar-contabil, pentru înregistrarea în registrul de casa (exemplarul 1);
- exemplarul 2 ramâne în carnet.
4.Se arhiveaza la compartimentul financiar-contbail, dupa utilizarea completa a carnetului (ambele exemplare).
Unitatea ......................................
...................................................

MONETAR Nr. ...........

Data.......................................
Magazinul .....................Casa .........

.................... bucati x 100.000 lei ....................
.................... bucati x 50.000 lei ....................
.................... bucati x 10.000 lei ....................
.................... bucati x 5.000 lei ....................
.................... bucati x 1.000 lei ....................
.................... bucati x 500 lei ....................
.................... bucati x 100 lei ....................
.................... bucati x 50 lei ....................
.................... bucati x 20 lei ....................
.................... TOTAL LEI: ....................

................................................................................
.........................

Casier predator, Casier primitor,
.......................... .........................

Responsabil
.......................................


Aprobat prin Ordinul ministrului finantelor nr. 970/1998. 14-50-61



#15 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2005 - 02:51 PM

cosmina..
din 1 iulie contabilitatea si toate actele se tin in RON..gata!!! s-a terminat cu ROL..si cum un nou model de monetar nu apare...sunt obligata sa tin evidenta in partida dubla ca sa zic asa..adica si in ROl si in RON..si ma refer strict la banii care sunt la magazinele cu amanuntul..am considerat ca le usurez munca fetelor..si respectivul formular il atasez monetarului(documentul legal) deci nu incarc legea deloc..monetarul o sa fie pe total vanzari in RON si formularul o sa desparta practic leii vechi de leii noi :)
sper ca m-am facut bine inteleasa..oricum este decizia mea si nu este obligat nimeni sa-mi urmeze comportamentul!



#16 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 28 June 2005 - 04:26 PM

Andreea, eu nu te criticam... Te rog sa nu te superi...
Este nelamurirea mea. Incercam doar sa gasesc o solutile pentru aceasta situatie.
Stiu ca dupa 1 iulie toata evidenta se tine doar in RON. Tocmai faptul ca evidenta se tine doar in RON m-a derutat. Altfel puteam intocmi 2 monetare, unul pentru RON si unul pentru ROL si la sfarsitul zilei, prin conversia totalului ROL in RON si aditionarea la totalul in RON sa obtin suma inscrisa pe "Z"-ul casei de marcat.
Dar asa... nu stiu...
O alta dilema a mea ar fi daca este legal sa emit 2 monetare pentru aceeasi casa de marcat...

Pe de alta parte, monetarul a suferit modificari in ceea ce priveste cupiurile inscrise pe el, tocmai de aceea m-am gandit ca poate adaptarea la conditiile actuale ar fi binevenita. Dar, deocamdata nu a aparut nimic in acest sens



#17 rodhan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 29 June 2005 - 11:46 AM

Am intrebat la finante si nu stiu nici ei, dar ne-au sfatuit sa comandam monetare noi pentru banii noi pe care sa scrie RON si sa utilizam cele 2 monetare in paralel pentru inventarierea numerarului asa cum prevede Ordinul 1840 (prezentarea componentei soldului se face in functie de structura numerarului existent, respectiv moneda noua si moneda veche).

Mai exista si zvonul ca se va renunta la obligativitatea monetarului pentru persoanele juridice, dar asta vom mai vedea.



#18 Cosmina P

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 29 June 2005 - 12:53 PM

Multumesc rodhan pentru detalii. Zici ca e Ok daca folosesc 2 monetare pentru aceeasi casa de marcat/zi?

Oricum din partea celor de la Finante nu am nici o speranta sa dea un raspuns concret (doar daca se apeleaza la directia Metodologie, in termen de 30 de zile). Iar Norme metodologice in acest sens... Poate anul viitor :(
Varianta sa se renunte la monetar... M-as mira.



#19 ivancristina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 184 Postari:
  • Location:oradea

Postat 01 July 2005 - 03:21 PM

Deci azi cum facem monetarele ? Bine oricum cred ca toti avem lei vechi incasati der saptamana viitoare ? doua monetare pe aceeasi sum ( rap z) unul ROL unul RON sau unul RON pe banii vechi existenti ,unul RON pe banii noi si insumate sumele ( cu transformarile de rigoare ) sa de a suma din raportul z ? Oricum va urez " DENOMINARE PLACUTA IN CONTINUARE ! "
zambeste,maine va fi mai rau



#20 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2005 - 03:28 PM

eu m-am hotarat sa fac 2 monetare: unul pt numerarul incasat in ROl si unul pt numerarul incasat in RON.
Momentan inca utilizez monetarel vechi insa mi-am dat comanda pt unele noi pe care o sa le folosesc pt numerarul in RON.
Asta pana cand va aparea vreo reglementare privind aceasta problema.

Denominare placuta! :D






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL