Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Firma nou infiintata - achizitii intracomunitare pana la inscrierea in ROI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Firma nou infiintata - achizitii intracomunitare pana la inscrierea in ROI

tva achizitii intarcomunitare registrul operatorilor roi
2 replies to this topic

#1 christina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 19 May 2014 - 02:24 PM

Buna ziua,

Am rugamintea mare sa ma ajutati cu un raspuns la o problema pe care o intampin.
Acum o saptamana am infiintat o firma obiect activitate comert, achizitii inracomunitare de buncuri plus achizitii din SUA. Am cerut si cod de TVA iar astept sa vina cei de la ANAF sa verifice sediul, insa intre timp pot sa achizitionez produse fara sa fiu inregistrat in ROI? Am inteles ca nu pot depune 095 pana nu am RO. Va rog ce ma sfatuiti sa fac deoarece productorii vor sa livreze marfa.

Multumesc,
Cristina



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 May 2014 - 06:24 PM

Pana nu apare in ROI toti producatorii din UE iti vor factura cu tva (pentru ca nu ai un cod fiscal valabil in UE - vezi VIES).




#3 christina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 May 2014 - 07:34 PM

Multumesc am inceput demersurile pentru inscriere in ROI, am obtinut certificat de tva pt achizitii intracomunitare. Trebuie sa mai platesc in aceste conditii tva-ul in RO cand soesete marfa?
mentionez ca firma nu este inca inregistrata in scopuri de tva pt achizitii din ro, astept controlul pentru verificare sediu.
Inca o intrebare daca achizionez din UE sub 10000 euro nu trebuie sa ma inregistrez in ROI? Mai exista aceasta exceptie? trebuie declarate si in Intrastat?
Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL