Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata salariului in avans pe 5-6 luni - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Plata salariului in avans pe 5-6 luni

8 replies to this topic

#1 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 June 2014 - 03:55 PM

Buna,
Un salariat cu 8 ani vechime in firma are nevoie de o suma mare de bani. Solicita plata in avans a salariului pe urmatoarele 5-6 luni - cu incheierea unui angajament in fata notarului ca nu va pleca din firma in perioada mentionata. Aduce ca argument existenta acestei practici in alte firme private.
Conducerea firmei este de acord cu acordarea acestui avans, cu respectarea legii.
Eu nu am gasit o solutie legala si contabila.
Ma poate ajuta cineva?



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 June 2014 - 07:03 PM

societatea nu poate acorda imprumuturi angajatilor daca nu are in obiectul de activitate aceasta activitate, dar poate acorda cu Dispozitie de plata din caserie avansuri spre decontare-contul 542




#3 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2014 - 08:33 AM

Multumesc pentru raspuns.
Conducerea nu este de acord cu avans spre decontare.
Ei vor sa-i dea avans din salariu pe urmatoarele luni, urmand ca la lichidarea lunilor sa mai ramana cca. 100 lei/luna salariu de plata, atunci platindu-se si taxele aferente intregului salariu pe luna respectiva.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2014 - 11:23 AM

Vezi postareamariamarin, la 17 June 2014 - 08:33 AM, a spus:

Ei vor sa-i dea avans din salariu pe urmatoarele luni, urmand ca la lichidarea lunilor sa mai ramana cca. 100 lei/luna salariu de plata, atunci platindu-se si taxele aferente intregului salariu pe luna respectiva.

cf. Codul muncii,
ART. 10
Contractul individual de munca este contractul in temeiul caruia o persoana fizica, denumita salariat, se obliga sa presteze munca pentru şi sub autoritatea unui angajator, persoana fizica sau juridica, in schimbul unei remuneratii denumite salariu.

Prin urmare, intai se presteaza munca si apoi se plateste salariul aferent. In practica, chiar si asa numitul "avans" din salariu se achita dupa prestarea muncii timp de o per. (cam 1/2 luna).

cf. CF :
Art. 57
Determinarea impozitului pe venitul din salarii
(1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculează şi se reţine la sursă de către plătitorii de venituri.

ART. 296^18
Calculul, reţinerea şi virarea contribuţiilor sociale
(1) Persoanele fizice şi juridice care au calitatea de angajator, precum şi entităţile prevăzute la art. 296^3 lit. f) şi g) au obligaţia de a calcula, de a reţine şi de a vira lunar contribuţiile de asigurări sociale obligatorii.

Deci, avand in vedere aceste art. de lege, eu nu consider ca se pot plati darile aferente salariului dupa 5-6 luni, ci lunar !
...........................................................

Se pot acorda imprumuturi salariatilor daca activitatea de creditare a salariatilor nu se desfasoara in mod regulat, prin departamente specializate, cu obtinere de venituri din dobanzi care sa detina o pondere insemnata in totalul veniturilor societatii, ci se desfasoara in mod ocazional, limitat, intimplator, iar eventualele venituri din dobinzi percepute de la salariati sunt nesemnificative in totalul activitatii societatii.

Daca imprumuturile sunt rambursabile, atunci nu vor fi considerate avantaje de natura salariala si nu se vor impozita, conform art. 55 alin. (3) litera c) din CF.

Ca document intern al societatii, in afara contractului de imprumut cu fiecare salariat in parte, este recomandabil sa existe si o hotarare a adunarii generale a asociatilor intocmita in acest sens.

Baza legala si alte detalii (inclusiv inreg. in conta), aici : http://contabilul.ma...-salariati.html

.....................................................................



#5 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 June 2014 - 01:12 PM

Cred ca este cea mai buna rezolvare a problemei. Le voi propune imprumut cu o dobanda minima.
Multumesc mult Otilia.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2014 - 01:37 PM

... sau chiar fara dobanda !

cu drag :smile:



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 17 June 2014 - 04:09 PM

Intradevar este vorba despre un imprumut acordat de societate unui angajat-notiunea de plata in avans a salariilor realizate in timp nu este reglementata de Codul muncii, in schimb retinerile din salarii sunt reglementate si limitate;
procedura de imprumut poate fi valabila pentru un caz izolat, dar daca este vorba despre imprumuturi acordate mai multor salariati, in timp, procrdura devine o practica si activitatea de acordare de credite este interzisa in acest caz. Patronul poate sa imprumute angajatii din banii proprii sau din dividende ridicate, dar nu din banii societatii- asta este opinia mea si din aceasta cauza as merge tot pe avansuri spre decontare pe care sa le ramburseze dupa incasarea salarului



#8 jaancsika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 21 July 2014 - 10:46 AM

Parerea mea: ii platesti omului suma de care are nevoie pe baza unui pontaj "gresit". Dupa aceea semnati un proces verbal in care partile recunosc ca s-a virat o suma mai mare in contul angajatului din cauza unor erori si ca angajatul este de acord sa i se retina din urmatoarele salarii banii primiti in plus.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2014 - 10:19 AM

se vede clar, de la o posta, ca e "lucratura" ... totusi e vb de 5-6 salarii incasate o data ...
oameni buni, sa fim seriosi !
in plus, apare si chestiunea ctb. sociale atasate "erorii", a impozitului pe venit datorat la plata acestuia ... adica lucrurile se complica mult si inutil, dupa parerea mea.

n-or fi toti inspectorii fiscului bine pregatiti profesional, dar nici tampiti nu trebuie sa-i credem :blush2:
dragilor, daca putem / stim/ ne pricepem, haideti sa oferim colegilor nostri solutii legale, bune de pus in practica ! chiar daca ele sunt pe muchia legii, totusi trebuie sa ramana in cadrul legal si NU in afara lui.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL