Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sponsorizare obiecte de inventar vechi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Sponsorizare obiecte de inventar vechi

sponsorizare obiecte de inventar
1 reply to this topic

#1 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 September 2014 - 04:22 PM

Buna ziua. Vrem sa dam ca sponsorizare monitoare vechi. Ele au fost cumarate si date in folosinta pe 603 cu cativa ani in urma. Intrebarea mea era : contractul de sponsorizare poate avea valoarea zero? In contabilitate nu am ce sa inregistrez dat fiind ca valoarea reziduala este zero. E corect asa?Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2014 - 03:35 PM

dupa parerea mea, DA ! poti avea ctr. de sponsorizare cu valozre zero, desi (banuiesc) ca in ct. 8039 ai evidentiate ob. de inventat date in fol. si de acolo va trebui sa le scoti).

eu cred ca mai potrivit ar fi sa faci un ctr. de donatie.
diferența dintre o donație și o sponsorizare constă în avantajele fiscale de care beneficiază atât sponsorii cât și beneficiarii în urma unei sponsorizări.
in acest caz, beneficiarii sunt scutiți de plata impozitului pe venit, iar sponsorii, se bucură de reducerea bazei impozabile cu echivalentul sponsorizărilor, doar ca in cazul tau val. implicata este 0, asa ca mai mult te incurci cu ctr. de sponsorizare.

donația este un contract prin care părțile (persoane fizice sau juridice), denumite donator și respectiv donatar, acționează prin transmiterea de la donator la donatar a unor bunuri mobile sau/și imobile, fără a cere nimic în schimbul acestei operațiuni (donatorul acționând cu titlu gratuit).
deși are titlu gratuit, donația se face în formă autentică, prin contract scris, ce trebuie acceptat de reprezentanții ambelor părți.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL