Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

dividende


62 replies to this topic

#41 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 27 December 2016 - 11:33 AM

La un curs din luna decembrie doamna Georgeta Petre, fost director in M.F.P., a spus ca data realizarii venitului din dividende este data platii acestora.
Daca dividendele se vor plati efectiv in 2017 (chiar daca au fost repartizate in 2016 si s-a platit impozitul pe dividende) se va datora pentru ele contributia pentru sanatate de 5,5%.
Nu este admisa nici formula contabila 457=455 (care a fost propusa in discutii). Doar plata efectiva a dividendelor.



#42 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 December 2016 - 12:00 PM

Logic asa ar fi, pentru ca nu ar fi normal sa se calculeze (sau nu) contributii de plata atata timp cat n-ai primit nimic in buzunar :)).




#43 mariamarinescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:contabilitate, resurse umane, bijuterii handmade

Postat 05 January 2017 - 04:15 PM

Eu am citit sesiunea de asistenta ANAF din iunie, legata de problema contributiei la sanatate pentru veniturile din dividende, iar acolo s-a facut precizarea ca se ia in calcul momentul in care s-au distribuit dividendele, ceea ce ar coincide cu venitul realizat (adica in 2016).



#44 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2017 - 04:43 PM

Eu cred ca dif. de abordare apare din cauza faptului ca CASS nu mai este un impozit cu retinere la sursa la dividende si nu urmeaza acelasi principiu de calcul si plata ca la impozitul pe dividende, in sensul ca impozitul totusi se plateste pana la sf anului in care s-au distribuit dividendele, chiar daca ele nu s-au si platit, iar asta este o exceptie de la regula generala a impozitarii venitului la momentul platii acestuia.
In mod normal, nici impozitul pe dividende nu ar trebui sa se calc. si sa se retina decat la data platii efective a venitului, insa legiuitorul a incalcat regula pt dividende introducand exceptia (cea cu sfarsitul anului...) si de aceea apare mereu confuzia intre momentul in care ele se impoziteaza cu cota unica de 16% si cel in care se calc. CASS de 5,5%.

In afara de asta, sa recunoastem cu toata sinceritatea ca si in cadrul unitatilor ANAF exista o dif. de opinii intre inspectori, iar asta sporeste inconstanta informatiilor pe care le primim chiar si pe cale oficiala, ceea ce - alaturi de legislatia adesea neclara si oricum f stufoasa - face meseria de contabil f dificila si pe noi, practicantii ei, extrem vulnerabili in fata organelor de control si a patronilor pt care lucram. :sad:
In Romania, mai usor este sa faci levitatie (ca sa zic asa ...) decat sa fii un contabil de nota 10 !



#45 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 05 January 2017 - 07:00 PM

Eu cred că data declarării impozitului pe dividende in D100 ar trebui luată in calcul ca dată a distribuirii dividendelor. Chiar dacă plata nu a fost efectiv făcută. Altfel, pot apărea situații aberante. O persoană care nu se prezintă sa-și ridice dividendele din cine știe ce motive ar fi penalizată injust. Gândiți-vă la firmele cu foarte mulți acționari.



#46 adriana urs

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 January 2017 - 08:07 PM

Se poate scoate sub forma de dividente in anul 2017 profitul din anii precedenti si anume 2007, 2008,2009, repartizat la " Alte rezerve" si car sunt inregistrarile contabile?



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2017 - 11:22 AM

cf. L.31/1990, se poate reveni asupra repartizarii profiturilor anterioare, cf. hotararii AGA legal constituite, in cadrul careia se trec sumele de la rezervele constituite din profitul(urile) net(e) precedent(e), la dividende, emitandu-se o decizie in acest sens.

notele contabile sunt :
1. trecerea rezervelor in profit net nerepartizat :
117 = 1068 (cu minus)
sau
1068 = 117 (cu plus)
....................
apoi repartizarea profitului net
117 = 457
457 = 446
457 = 5121/ 5311



#48 Flori112

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 26 January 2017 - 01:02 PM

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat. Am calculat gresit impozitul pe dividende atat in 2015 cat si in 2016. Am aplicat procentul (16 % in 2015 si 5% in 2016) la suma virata asociatilor. In loc sa aplic procentul la valoarea bruta a dividendelor am aplicat la valoarea neta.
Ma gandesc ca la 2016 nu este chiar atat de grav: depun declaratii rectificative la 100, iar suma platita in plus actionarilor la ultimul vrament (in decembrie) o mut in casierie la decembrie si platesc diferenta de impozit.
Sau pentru a nu face rectificative la tot 2016 as putea sa calculez cat ar fi tebuit sa primeasca asociatul in functie de cat impozit am platit in fiecare luna si restul sumei virate in contul lui sa o mut in casierie si sa modific registrul de casa 2016 de cand am inceput distribuirea dividendelor?
Dar cum fac la 2015? Ce pot face cu suma platita in plus actionarilor in 2015?
Multumesc!



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2017 - 06:17 PM

daca ai virat sumele in contul asociatului (adica prin banca) nu mai poti reface reg. de casa.
dupa parerea mea, ramai cu impozitele decl., iar dif. platite in plus la divid. trece-le in avans spre decontare. Fa toate corectiile in luna dec. 2016, prin nota contabila la care atasezi o nota explicativa sumara, de forma " prin prezenta se procedeaza la corectarea destinatiei urmatoarelor sume intreg. in contabilitate in per..... " si enumeri sumele/ data platii/ docum de plata.
eu zic ca acest docum. centralizator trebuie semnat neaparat de catre patron fiindca el trebuie sa fie de acord cu schimbarea destinatiei sumelor.

la 30.12.2016, fie incasezi suma in caserie cu DIC si astfel inchizi ct. 542, fie transferi soldul (contabil vb) in ct. 461 fiindca 542 nu poate prezenta sold la sf. anului, urmad ca in primele zile ale lunii ian. 2017 sa faci incasarea in caserie.
prin DIC semnata de el, asociatul isi asuma restituirea banilor.

eu as face oper. la 30.12, ca sa nu ma mai tarai cu pbl. si in 2017, sa mai apara in balanta / bilant sold la 461 ... fiindca la ct. 542, 461 si 462 se uita fiscul mai intai cand vine in control.
oricum iti trebuie rectificativa la D205 pt 2015, unde e declarat gresit impozitul raportat la baza de calc. (modifici baza de calcul) si de unde fiscul deja "stie" ca ai calc. gresit.

metoda de mai sus este susceptibila cel putin de discutii, cu ocazia unui eventual control ! ca sa fii mai catolica decat Papa, ar trebui sa faci rectificative pt impozit la 2015 si la 2016 + sa-ti asumi (sau sa va asumati ca firma) majorarile aferente care vor aparea in fisa pe platitor.



#50 Flori112

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 January 2017 - 01:46 PM

Multumesc pentru raspuns!
Vreau sa fie corect asa ca voi face rectificativa la 205 si la 100 (2015, 2016), voi trece in 542 sumele platite in plus si voi incasa suma in casierie in decembrie.
Vreau sa ma asigur ca am inteles bine: fac corectie si la 2015 si la 2016 in dec.2016 si bilantul 2015 il las asa sau mai trebuie sa fac ceva?



#51 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2017 - 02:00 PM

N-ai inteles bine sau nu te-ai exprimat bine in mesaj !
Eu ti-am spus de var. cu avansul spre decontare tocmai ca sa NU mai faci rectificative la D100 !
Trecerea dif. platite in plus ca dividende nete, fata de cat ar fi trebuit sa platesti cf. impozitului pe care l-ai declarat, nu face altceva decat sa ajusteze suma dividendelor nete platite, impozitul ramanand acelasi - ca sa nu mai faci rectificative la D100.

Rectificativele la D100 trebuie facute daca pastrezi netul platit si atunci esti obligata sa corectezi impozitul aferent, caz in care nu mai ai dif. la netul platit, ci numai la impozit, deci nu mai ai ce dif. de dividende nete sa duci in 542.

ex. concret :

sa zicem ca ai repartizat 100 lei pe divid. si apoi ai platit divid. nete acei 100 lei repartizati.
la suma neta tu ai calc. impozit de 16% in 2015, prin aplicare cotei la cei 100 lei repartizati si platiti, rezultand un impozit de 16 lei.
corect era sa calc. divid. nete prin scaderea celor 16 lei din cei 100 lei repartizati pe aceasta destinatie, astfel incat sa ramana divid. de plata doar 84 lei, nu 100 lei.

acum vii cu corectia si ai 2 var. :
1. cu trecerea dif. platite in plus pe avans spre decontare, adica 100 lei platiti - 84 lei cat ar fi trebuit platit = 16 lei pe avans.
in acest caz, impozitul decl. ramane tot 16%, toate D100 raman pe loc (nu sunt necesare rectificative).
2. cu corectia impozitului + rectificative la toate D100 implicate.
calculul se bazeaza pe ramanerea divid. nete la aceeasi valoare, adica 100 lei, si ajustarea impozitului pe divid. care devine 19 lei in loc de 16 lei, deci ai o dif de 3 lei la suta de lei platita.(119 x 16% = 19,04 lei, iar netul ramane 100 lei cat ai platit deja).
pt acesti 3 lei impozit in plus datorat la fiecare 100 lei platita efectiv ca divid. trebuie sa faci rectificative la toate D100 care contin impozit pe dividende declarat (inteleg ca asta s-a facut lunar, deci ai vreo 23-24 de D100 de rectificat pe 2 ani)
Important : daca adopti var 2, iti dai peste cap repartizarea profitului care creste cu cei 19 lei impozit, la fiecare suta platita (suma va deveni 119 lei repartizati in loc de cei 100 cu care banuiesc figurezi acum), deci va trebui sa modifici si hot. AGA de repartizare in caz ca, prin corectie, se depasete suma totala repartizata initial (te-ar ajuta macar la 2015 sa ai divid. repartizate si neplatite inca, ai "manca" de acolo dif. in plus).
Atentie daca nu cumva la noua repartizare o sa depasesti profitul net disponibil pt repartizare. Oricum banuiesc ca ai aceasta pbl. si in sit. actuala, suma repartizata ar fi trebuit sa fie 116 lei (100 + impozit), nu doar 100 lei cat cred ca ai repartizat. Daca adopti var 1 de corectie, suma repatizata ramane aceeasi, adica 100 lei, fiindca doar divid. nete se modifica/ se micsoreaza, dar totalul ramane pe loc, deci ai scapat si de asta.

Bataie de cap, nu gluma ... :sad:

daca ai declarat in D205 pt 2015 baza de impozitare sa zicem ca 100 si impozitul de 16%, asta corespunde unor divid. nete corectate ca la pct. 1.
rectificativele nu-ti afecteaza bilantul la 2015, oricum nu mai ai ce-i face fiindca nu exista bilant rectificativ. NU se amendeaza necorelarile ivite, stai linistita.

mai clar asa ? :smile:

Daca e sa ma intrebi ce var as adopta, eu as merge pe var 1 avand in vedere ca, in cel mai rau caz, la un control de fond fiscul imi va calc. majorari si penaliz. pt dif. la impozit de 3 lei mentionat mai sus, accesoriile fiind calc. de la data platii efective a divid. pana la luna in care am facut corectia, dar macar nu mai fac rectificative !

zic bine, dragilor ? :biggrin: va rog sa ma corectati daca e cazul !



#52 Flori112

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 27 January 2017 - 02:59 PM

Multumesc mult pentru explicatii si rabdare.
Dau si eu un exemplu pentru ca nu cred ca stiu sa explic foarte bine.

Pe 2014 am avut profit 20000. In 2015 eu am virat asociatului 17241 lei si am platit si declarat impozitt 2759 lei. Declaratia 205 facuta cu aceleasi sume.
Eu trebuia sa platesc impozit 3200 lei si sa virez in contul asociatului 16800 lei.
Cand am intrebat daca e ok sa mut cu dec.2016 sumele platite in plus in 2015 in contul 542 m-am referit la cei 441lei - diferenta dintre cat am virat in contul asociatului si cat trebuia sa virez ( 17241 lei -16800 lei).

O zi frumoasa!



#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2017 - 03:28 PM

adoptand var. 1 propusa de mine, ca sa ramai cu cei 2759 lei impozit trebuie sa ai o repartizare pe divid. de 17241 lei si un net de 14.482 lei.
daca ramai cu repartizarea de 20.000 erai obligata sa platesti impozit de 16% pana la 25.01.2016 pt divid. repartizate in 2015, dar neplatite pana la 31.12.2015 (adica pt dif. de 2759 lei), asa ca mai bine stai cu ele nerepartizate in 2015.

concret, NC facute in 2015 se storneaza
117 = 457 ....... - 20.000
457 = 446 ......- 2759 (asta poate lipsi fiindca va fi pusa la loc cu plus, dar am evidentiat-o ca sa intelegi mai bine)
457 = 5121 .... - 17.241

si se inreg. corectiile asa :
117 = 457 .... 17241
457 = 446 .....2759 (asta poate lipsi daca si cea de sus lipseste)
457 = 5121 ....14.482
542 = 5121 ....2759 (nu doar 441 lei) si reprez dif. la netul platit (17.241 - 14.482).

astfel ramai cu toate decl. pe loc (nu sunt necesare rectificative la niciuna) :biggrin:
prin urmare, ai de modificat decizia de repartizare a profitului NET pe divid, cu 17.241 lei (sau 17.240 ca sa fie suma mai rotunda si reglezi leul ala) in loc de 20.000 lei si ai de trecut pe avans cei 2759 lei.
Nu-i pbl. daca in docum. depuse odata cu bilantul pe 2015 ai ca propunere de repartizare a profitului din 2014 pe divid. suma de 20.000 lei. La o data ulterioara depunerii bilantului (dar inainte ca platile sa depaseasca ~ 14.000 lei) trebuie facuta revenirea asupra repartizarii astfel incat sa nu-ti ramana la 31.12.2015 divid. repartizate, dar neplatite.

o sa-ti ramana profit nerepartizat (20000-17240), ceea ce e ok ! il poti repartiza si pe el in dec. 2016 + impozitul aferent + rectificativa la D100 pt dec. 2016 si plata repejor a dif. la impozit, sau il poti repartiza chiar acum, in ian. 2017 si nu mai faci nicio rectificativa, dar oricum trebuie sa rezolvi soldul lui 542 asa cum ti-am zis in primul meu mesaj, suma e relativ mica.

daca faci corectia mentinand repartizarea initiala de 20.000 lei :
117 = 457 ...... 20.000 lei
457 = 446 ....... 3200 lei
457 = 5121 ......16.800
si
542 = 5121 ...... 441 lei
te umpli de treaba fiindca o sa ai de facut si rectificative la D100 + D205 (fiindca se modif. impozitul) si trecerea dif. de 441 lei pe avans apoi inchiderea sumei, adica te complici prea mult si cu una si cu alta, dupa parerea mea.

alte pareri, va rog ? :smile:



#54 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 19 January 2018 - 12:27 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 19 January 2017 - 11:22 AM, a spus:

cf. L.31/1990, se poate reveni asupra repartizarii profiturilor anterioare, cf. hotararii AGA legal constituite, in cadrul careia se trec sumele de la rezervele constituite din profitul(urile) net(e) precedent(e), la dividende, emitandu-se o decizie in acest sens
Dar se poate reveni asupra deciziei intiale, de repartizare pe dividende, stabilindu-se o alta suma de repartizat (din profit) sau chiar anularea completa a repartizarii (sa ramana in 1171)?
Ce formalitati trebuie indeplinite?
Multumesc!



#55 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 January 2018 - 12:43 PM

AGA da o decizie care anuleaza decizia anterioara si stabileste un alt mod de repartizare.

Probleme apar insa daca ai platit deja acele dividende si impozitul aferent. Nu stiu cat va "inghiti" fiscul din returnarea banilor si reducerea impozitului.



#56 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 19 January 2018 - 12:59 PM

S-au platit in decembrie 2017, inca nu s-a declarat.
Se pot restitui numerar? Parca nu era plafon pt incasari de la persoane fizice.



#57 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 January 2018 - 01:09 PM

Ba este acelasi plafon si la incasari si la plati :))
Se pot restitui partial numerar si restul prin banca. Vei ramane cu sold pe avansuri, asta este.

PS: Sau ii poti inregistra ca plati eronate si sa-i treci in 462



#58 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 19 January 2018 - 04:08 PM

Multumesc! O sa ma gandesc, nu vreau niciun risc inutil...



#59 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 January 2018 - 06:39 PM

Gata, a venit Baubau cu obligatia de plata a CASS (declaratia 600) in 2018 si s-au speriat toti patronii?



#60 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 13 July 2020 - 09:35 AM

Buna ziua,
Am control de la ANAF pentru anul 2018. In soldul contului 461, la 31 d3c.2018, am o suma destul de mare pe care inspectorul vrea sa o constitue ca dividende aferente anului 2018, dar acum, in 2020. Nu am nimic impotriva, insa exista riscul sa platesc dobanzi si penalitati de intarziere la plata impozitului pe dividende.
Ce ziceti ? Exista acest risc sau plata impozitului pe dividende se constituie ca executorie la data actuala ?

Aceasta postare a fost editata de andur: 13 July 2020 - 09:40 AM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL