Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura vanzare marfa inainte de achizitie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Factura vanzare marfa inainte de achizitie

25 replies to this topic

#1 ioanrv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 14 January 2015 - 12:02 AM

Buna ziua,

Am o situatie pe care nu stiu cum s-o tratez. Firma la care lucrez factureaza diferite produse (marfa) pentru care face achizitia in luna urmatoare, adica ca si exemplu vinde in ianuarie 3 mere pe care le achizitioneaza ulterior in februarie. Ma intereseaza pareri despre cum sa tratez contabil situatia...



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 January 2015 - 11:09 AM

Banuiesc ca ai evidenta la pret de achizitie.

Ai intrare cu 0 lei (ca si cum ai avea o factura de 0 lei pe marfa vanduta) si vinzi cu pretul normal marfa (sa zicem 100lei).
Astfel nu vei avea nimic in 607 (pentru ca nu poti pune pe cheltuiala ceva ce n-ai achizitionat efectiv si nu intra in proprietatea ta)

607=0
707=100 lei

Luna urmatoare vei avea intrarea (sa zicem ca marfa aia costa 80 lei) , iar marfa o "vinzi" cu 0 lei .

607=80 lei
707=0 lei

Daca iti permite programul, ar fi mai elegant un PV (sau Bon) de scoatere din gestiune cu explicatiile de rigoare.


Atentie, nu poti folosi contul de marfa in curs de aprovizionare pt. ca acesta este pentru cazul in care marfa este a ta (facturata) si intarzie expeditia (adica vine factura inaintea marfurilor).




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2015 - 11:44 AM

am peste 20 de ani vechime in conta, insa asa ceva inca n-am vazut si nici n-am auzit :wacko: ... sa vinzi marfa inainte sa o achizitionezi sub o forma sau alta.... adica sa ai iesiri ale unor produse pt care nu ai intrare de nici un fel ! :blink:
mai, oameni buni, NU e logic si nici posibil sa faceti asa ceva ! cum sa dai 1 ron din buzunar daca acel ron nu exista acolo ??

@ioanrv : trebuie sa ai macar un aviz de expeditie pt marfa aia, ca sa-i poti face intrarea in stoc (nu neaparat factura)! NU poate exista vanzare fara descarcare de gestiune simultana, deci fara incarcare prealabila ca sa ai de unde o descarca - asta-i o chestiune evidenta ! vanzarea unor marfuri le schimba proprietarul in mod fizic, nu virtual ! prin urmare, factura de vanzare trebuie sa aiba un suport real, nu imaginar ! restul sunt doar "giumbuslucuri" cu acte si marfa plimbata fara documente ...

firma asta, cu siguranta, n-a avut vreun control care sa vada ce se intampla ... !
mare ti-e gradina, Doamne !! :sad:



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2015 - 12:32 PM

Inregistrarea valorii marfii in curs de aprovizionare se face pe baza contractului de vanzare-cumparare incheiat intre societate si furnizorul respectiv
327=401
la momentul transferului marfii in societate 371=327
la momentul transferului marfii la beneficiar 607=371
sau concomitent, in cazul in care marfa este transferata direct la beneficiar

Ordinul 1802/2014- Reglementari contabile
276.
(3) Sunt reflectate, de asemenea, distinct in contabilitate, acele stocuri cumparate, pentru care sau transferat riscurile si beneficiile aferente, dar care sunt in curs de aprovizionare (grupa 32 "Stocuri in curs de aprovizionare" din Planul de conturi general).



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2015 - 12:52 PM

eu am inteles ca firma nu are nici un fel de document de achizitie a marfii (nici macar achiz.in curs), nici o inreg. de intrare (chiar si prin 327), ci vinde fara a avea proprietatea asupra marfurilor (@ ioanrv zice ca "factureaza diferite produse (marfa) pentru care face achizitia in luna urmatoare")
de aceea am spus ce-am spus ...
cum sa faca vanzare fara sa fie proprietarul bunurilor ?

am senzatia ca si @mgabi a inteles la fel fiindca nici el nu zice sa se fol.ct. 327 ...



#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 January 2015 - 12:53 PM

Ba se intampla de multe ori in practica, Otilia. Iar ultima vreme aud din ce in ce mai des asa ceva si este dificil de operat in programe. :angry2:
Oamenii nu mai au incredere in contracte si hartii , la noi in tara un contract nu face 2 bani in practica (justitia, bat-o vina, si legile). Nu mai crede nimeni un client oarecare, chiar si "testat".

De ex: Cineva face o comanda de o marfa putin vandabila, o plateste si vrea factura pe marfa aceea ... urmand sa o primeasca (marfa) in termen de xx zile (ii ramane clientului ca marfa in curs de aprovozionare, 327).
Daca omul are banii si vrea factura, atunci ii iei, ii dai factura ... si apoi faci pe dracu'n patru sa-i aduci produsele comandate in termenul prevazut.

Se practica asta pentru ca este mai simplu decat comanda, avans si contract de aprovizionare cu clauze stricte ... just in case , pentru a fi sigur ca nu se razgandeste si ramai cu ciudatenia comandata pe cap de te baga in faliment. Pentru ca dumnealui, clientului, poate sa-si compenseze avansul cu alte datorii catre tine si te lasa cu ochii in soare (vre-o 8 ani pana se termina procesul - in care nu esti sigur ca vei castiga!).

Se mai practica si la clientii bugetari (care primesc bani pe 15 dec. si trebuie sa-i cheltuie pana pe 31, altfel dispar !!) iar acestia nu accepta facturi de avans, vor factura finala, cu ridicarea marfurilor in termen de 2-3 saptamani. Astea sunt cele mai dese cazuri.

PS: Factura reprezinta actul transfer al dreptului de proprietate , este adevarat, dar si in cazul marfurilor primite cu aviz, tot nu esti proprietar cand le vinzi, chiar daca le ai fizic in depozit. Teoretic tu transferi VIITORUL drept de proprietate (ca aia cu drepturile litigioase :laugh: :laugh: ).
Factura nu presupune insa neaparat si transferul fizic al produselor.

PS2: Pai si daca ai aviz si n-ai factura dacat dupa o luna ca pe furnizor il doare in cot, cum descarci? Ca pe 607 n-ai voie (nu poti inregistra o cheltuiala a unui produs pe care nu l-ai achizitionat de fapt si nu este al tau legal)



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2015 - 01:10 PM

Vezi postareamgabi, la 14 January 2015 - 12:53 PM, a spus:

De ex: Cineva face o comanda de o marfa putin vandabila, o plateste si vrea factura pe marfa aceea ... urmand sa o primeasca (marfa) in termen de xx zile (ii ramane clientului ca marfa in curs de aprovozionare, 327).
Daca omul are banii si vrea factura, atunci ii iei, ii dai factura ... si apoi faci pe dracu'n patru sa-i aduci produsele comandate in termenul prevazut.

dragule, e clar fz. a vandut ce inca nu avea, adica a vandut pielea ursului din padure ... :sad: , ori asta e o chestiune ilegala ! un principiu de drept spune ca "Nemo plus juris ad alium transfere potest, quam ipse habet" , adica "Nimeni nu poate sa transfere mai multe drepturi decat are sau ceva ce nu are"

dupa stiinta mea, in cazul in care exista un ctr. de v/c , marfa intra in proprietatea beneficiarului chiar si cu aviz fiindca prin acel contract se intelege ca intrarea in proprietate a bunurilor are loc atunci cand cumparatorul a intrat in posesia bunurilor.

ma bazez pe
- noul cod civil,
Art. 1767
Transmiterea dreptului de proprietate. Preluarea şi predarea bunurilor
(1) Proprietatea asupra bunurilor se transferă de la furnizor la beneficiar în momentul predării acestora. Beneficiarul are obligaţia să preia bunurile la termenele şi în condiţiile prevăzute în contract.
(2) Preluarea bunurilor se face prin recepţia de către beneficiar, ocazie cu care se identifică şi se constată cantitatea şi calitatea acestora.
(3) Când expedierea produselor este în seama furnizorului, produsele recepţionate sunt socotite predate beneficiarului pe data predării lor către cărăuş.
- si pe Articolul 5 din Directiva a VI-a 388/77/CEE a Consiliului din 17 mai 1977 privind armonizarea legislaţiilor statelor membre referitoare la impozitele pe cifra de afaceri – sistemul comun de taxă pe valoarea adăugată: baza unitară de evaluare, publicată în Jurnalul Oficial nr. L 145/1977
ART. 5 Livrarea de bunuri
(1) “Livrare de bunuri” înseamnă transferul dreptului de a dispune de bunuri corporale în calitate de proprietar.


alte pareri ?



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2015 - 03:57 PM

Asa este, dar existenta contractului de v/c prin care se transfera dreptul de proprietate este esentiala in aceste cazuri, atat pentru cumpararea cat si pentru vanzarea produsului cu livrare ulterioara

Ordin 1802/2014 Reglementari contabile
Inregistrarea in contabilitate a stocurilor
283. (1) Inregistrarea in contabilitate a intrarii stocurilor se efectueaza la data transferului riscurilor si beneficiilor.
(2) In general, datele de transfer al controlului, de transfer al proprietatii si de livrare coincid.
Totusi, pot exista decalaje de timp, de exemplu, pentru:
- bunuri vandute si nelivrate inca, pentru care a avut loc transferul proprietatii. De exemplu, la vanzarile cu conditia de livrare "ex-work", bunurile vandute ies din stocul vanzatorului din momentul punerii lor la dispozitia cumparatorului etc.

284. - (1) Detinerea, cu orice titlu, de bunuri materiale, precum si efectuarea de operatiuni economice, fara sa fie inregistrate in contabilitate, sunt interzise.
(2) In aplicarea alin. (1) este necesar sa se asigure:
c) in cazul unor decalaje intre vanzarea si livrarea bunurilor, acestea se inregistreaza ca iesiri din entitate, nemaifiind considerate proprietatea acesteia, astfel:
- bunurile vandute si nelivrate se inregistreaza distinct in gestiune, iar in contabilitate in conturi in afara bilantului;
d) bunurile aprovizionate sau vandute cu clauze privind dreptul de proprietate se inregistreaza la intrari si, respectiv, la iesiri, atat in gestiune, cat si in contabilitate, potrivit contractelor incheiate.

daca nu exista contracte de v/c care atesta transferul drepturilor de proprietate se opereaza in contabilitate in conturi in afara bilantului

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 14 January 2015 - 03:58 PM




#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2015 - 04:40 PM

dragilor, pana la urma (deviind discutia putin) esential este raspunsul la intrebarea : avizul de expeditie este expresia unei livrari de marfuri sau nu.
daca raspunsul este "DA, are loc o livrare de marfuri cand bunurile pleaca de furnizor si ajung la beneficiar in gestiune (se incarca gest. de marfa pe baza avizului de expeditie)", atunci inseamna ca acest document transfera si dreptul de proprietate.

ma gandesc, de ex., la situatia in care mi se livreaza o cutie de mere, cu aviz de expeditie la care pot primi fact. pana in a 15-a zi a lunii urmatoare ... si nu am contract de v/c pt o cutie de mere...
atunci, ce fac ?? nu pot vinde merele pana nu primesc factura? adica trebuie sa astept pana luna viitoare ca sa pot vinde fiindca inainte de factura nu am drept de proprietate ?? eu cred ca lucrurile nu stau deloc asa, iar corobarand prev. din codul civil, cu cele din CF si din directive europene, as zice ca avizul de expedie a marfii consfinteste livrarea acesteia, iar asta da dreptul de proprietate si de aceea pot vinde marfa aprov. cu aviz, fara sa mai astept factura.

gresesc ?



#10 ioanrv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 January 2015 - 10:43 AM

Multumesc pentru raspunsuri. Astea erau si opiniile mele, in mare.

Cazul concret este ca exista un client care undeva spre 25 ale lunii urmatoare, din ratiuni care nu are sens sa le expun, are nevoie de factura cu produse (marfa) in luna precedenta. Furnizorul de la care ne aprovizionam nu poate emite factura datata astfel din ratiuni evidente.

Acum, teoretic:

1) Am doar aviz si vand marfurile (fara a exista niciun contract). Aici nu sunt de acord cu Otilia, avizul nu reprezinta tranfer de proprietate ci doar document de circulatie a bunurilor (trimise, eventual, spre vizionare), eu cred ca doar factura consfinteste transferul de proprietate si dreptul de a instraina (vinde) bunurile.

2) Nu am nici macar aviz si marfurile se aprovizioneaza in luna urmatoare. Se poate face un gen de contract vanzare-cumparare (acoperitor :)) sau alt chichirez?



#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 January 2015 - 03:37 PM

Inregistrarea in contabilitate a intrarii stocurilor se efectueaza la data transferului riscurilor si beneficiilor, data inscrisa in documentele justificative intocmite care pot fi: Factura, Contractul de v/c, Avizul de insotire a marfurilor, Borderou de achizitie-ptr. mere de ex.achizitionate de la producatori
In conditiile in care cumparatorul a acceptat riscurile si beneficiile asupra marfurilor, conditia se considera indeplinita si cumparatorul are dreptul sa inregistreze in contabilitate folosind contul 327 ptr. marfuri in curs de aprovizionare, chiar daca fizic nu se face Receptia; Factura de vanzare fiind emisa societatea va impozita venitul din tranzactie, dar nu va putea trece pe cheltuieli achizitia, pana la incheierea operatiunii de aprovizionare



#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 January 2015 - 06:57 PM

Si totusi nu este corect sa faci 327=408 atunci cand niste incurca-lume vor sa le vinzi pielea ursului (cum bine zicea Otilia :laugh: ), pentru ca n-ai nimic de la furnizorn nici aviz, nici factura, nimic (poate doar o confirmare de disponibilitate stoc, daca o fi si aia!). Adica nu este nimic in curs de sosire :))

Desi ... ar fi mai simplu asa.



#13 ioanrv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 January 2015 - 09:19 PM

Am gasit despre aviz asa:

Un bun nu poate fi considerat intotdeauna o marfa, fapt demonstrat prin identificarea in practica a urmatoarele 10 situatii posibile in care trebuie intocmit documentul aviz de insotire a marfurilor:
1. livrarea de bunuri in cadrul operatiunilor de vanzare-cumparare, dar numai in situatia in care furnizorul nu are posibilitatea emiterii facturii in momentul livrarii, caz in care se inscrie mentiunea urmeaza factura;
2. expedierea de bunuri in vederea prelucrarii acestora de catre terti si returnarea de catre procesatori a bunurilor prelucrate, proprietarului acestora, caz in care se inscrie mentiunea pentru prelucrare la terti;
3. transferul de bunuri intre gestiuni, dispersate teritorial, caz in care se inscrie mentiunea transfer intre gestiuni;
4. expedierea produselor finite pentru vanzarea la pret cu amanuntul, prin magazinele proprii, moment in care produsele
finite expediate isi schimba incadrarea si devin marfuri, caz in care se inscrie mentiunea transfer produse finite;
5. expedierea, in mod gratuit, de produse sau piese de schimb in cadrul perioadei de garantie a produselor, caz in care se inscrie mentiunea pentru inlocuire in perioda de garantie;
6. preluarea de bunuri cu rol de exponate pentru participarea la targuri si expozitii interne si internationale, caz in care se inscrie mentiunea exponat pentru manifestarea expozitionala...;
7. cedarea cu titlu gratuit a bunurilor de mica valoare, in cadrul actiunilor de sponsorizare, reprezentare, caz in care se inscrie mentiunea pentru sponsorizare, pentru mecenat pentru reprezentare
8. acordarea de premii, caz in care se inscrie mentiunea fara factura;
9. distribuirea de materiale promotionale, caz in care se inscrie mentiunea fara factura;
10. acordarea in mod gratuit de bunuri, reprezentand:
- mostre in cadrul campaniilor promotionale;
- testere pentru incercarea produselor;
- consumabile pentru demonstratii la punctele de vanzare;
- produse pentru stimularea vanzarilor.

Eu zic ca destul de clar punctul 1 iar factura ar trebui emisa cel tarziu pe 15 ale lunii urmatoare.



#14 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 January 2015 - 12:47 PM

Avizul insoteste bunurile ... iar tu nu le primesti de fapt de la furnizor decat dupa ce le vinzi.

Daca poate sa-ti dea avizul totusi si sa-ti faca apoi factura in luna urmatoare, atunci ai acoperire (asta nu inseamna ca este si corect/real!)

Ar fi fost mai corect din punctul meu de vedere sa-ti dea o confirmare ferma de comanda (sau un contract de livrare) cu specificatia ca vor fi livrate/facturate in 30 de zile (de exemplu)... in acest caz ai putea sa le contezi la facturi nesosite/marfuri in curs de aprovizionare.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2015 - 03:57 PM

Conform standardelor IFRS stocurile pot reprezenta un activ al entitatii numai daca acestea indeplinesc anumite criterii de recunoastere la data de raportare respectiv daca:
  • se estimeaza ca vor produce beneficii economice viitoare
  • compania are control asupra respectivului stoc si
  • se poate estima valoarea acestuia
Controlul asupra stocurilor este asimilat cu dreptul de proprietate. (n.n. ori noi, in speta de fata, n-avem nici un control asupra marfii fiindca ea nici nu exista la data tranzactiilor dintre cele 2 firme)

In sens general o entitate poate sa inregistreze cumpararea sau vanzarea stocurilor in momentul in care are loc transferul titlului legal. Acesta este momentul in care drepturile si obligatiile sau altfel spus riscurile si beneficiile legate de stocuri trec de la vanzator la cumparator.

Una dintre erorile care se fac in privinta stocurilor este de a considera ca titlul de proprietate asupra stocurilor este identic cu posesia fizica a stocurilor.
Aceasta eroare poate da nastere la 2 interpretari gresite:
  • Inregistrarea incorecta in contabilitate a unor stocuri care exista fizic in entitate dar pentru care nu exista un titlu de proprietate si (n.n. nu e cazul spetei de fata)
  • Neinregistrarea unor stocuri care nu au ajuns inca in posesia entitatii dar pentru care entitatea are transferat dreptul de propritate. (nici asta nu-i cazul nostru)
http://alinademeter....de-proprietate/

Oameni buni, zau asa ... eu cred ca, pana la urma, noi ne chinuim aici sa dam o solutie pt o treaba care nu-i in regula de la bun inceput :sad: , adica sa acoperim operatiuni care sunt "defecte" si, sincer, nici nu stiu daca ne este permis sa facem public asa ceva (fie vb intre noi).

in orice caz, speta ramane interesanta pt ca ridica (chiar si indirect) pbl. transferului dreptului de prop. asupra unor bunuri, dar se prefigureaza f clar ca ne trebuie SI sfatul unui jurist specializat in drept comercial.



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 January 2015 - 02:23 PM

Exact, operatiunea este "defecta" din start ... personal n-as face asemenea acte!

Dar ... ce te faci cand cei care lucreza cu clientul fac asemenea vanzari (pielea ursului din padure!)?
Este interesanta speta iar statul primeste in avans niste taxe de fapt.

Insa la urma totul se sparge in capul contabilului, care nu mai stie pe unde sa scoata camasa!



#17 ioanrv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 19 January 2015 - 09:49 AM

Multumesc, asteptam si alte pareri. Speta asta cu dreptul de proprietate e interesanta...:)



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 January 2015 - 10:40 AM

Inteleg ca operatiunea este “defecta” ptr. ca nu exista nici un document justificativ ptr. aprovizionarea marfii.
In cazul in care exista un contract de v/c corect intocmit-marfa individualizata, sunt indeplinite conditiile atat ptr. transferul dreptului de proprietate-cf. noului Codului civil, cat si din pct. de vedere contabil- inregistrarea marfii in contabilitate, cf. directivei europene transpusa in Romania inca din 2010 in reglementarile contabile; vorbim despre inregistrarea “unor stocuri care nu au ajuns inca in posesia entitatii dar ptr. care entitatea are transferat dreptul de proprietate” - cf. materialului postat de Otilia

Codul civil
Contractul de vanzare
Art. 1674
Transmiterea proprietatii
Cu exceptia cazurilor prevazute de lege ori daca din vointa partilor nu rezulta contrariul, proprietatea se stramuta de drept cumparatorului din momentul incheierii contractului, chiar daca bunul nu a fost predat ori pretul nu a fost platit inca.

si cf. vechiului Cod civil- opinii juridice
http://www.avocatnet...roprietate.html



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2015 - 02:24 PM

din ce am tot citit despre ct. 327, eu inteleg ca marfa este in curs de aprovizionare atunci cand cumparatorul suporta transportul si ea e pe drum deja (adica e la transportator, dar dreptul de proprietate a fost transferat), iar factura a sosit la beneficiar inaintea bunurilor - nu cand marfa nici macar nu exista la furnizor.
prin urmare, a vinde bunuri folosind ct. 327 - ca in speta expusa aici, mi se pare o chestiune ilegala fiindca oricum am lua-o operatiunile sunt fictive, iar ct. acesta nu este menit sa "acopere" asemenea tranzactii..

cat priveste avizul de expeditie si transferul dreptului de proprietate pe care acesta il face sau nu il face, eu ma mai gandesc si la faptul ca factura se emite până în 15 a lunii următoare, dar exigibilitatea TVA intervine în luna în care au fost livrate bunurile și/sau serviciile si nu în cea a emiterii facturii.
daca CF ma obliga sa colectez tva chiar si la livrarea cu aviz, atunci mi se pare logic si de bun-simt sa afirm ca statul ma considera deja proprietarul bunurilor cata vreme le am in posesie / le-am primit in unitate si de aceea ma face dator, in calitate de contribuabil, (sa operez) cu taxele aferente marfii respective.

cum vi se pare argumentatia mea ?? :smile:

@Lexiroxi si @mgabi, va multumesc mult pt participare ! :wub: zau, sunteti niste draguti ! eu sunt sigura ca, pana la urma, tot ii dam de cap macar pbl. cu avizul ...



#20 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 January 2015 - 10:08 PM

Totusi apare o problema referitoare la exigibiltate pe baza de aviz: pretul (care nu este obligatoriu!), asa ca cel mai bine este sa se faca si factura tot in luna respectiva si nu mai colectezi pe baza avizului.

Mai avem o situatie: stocurile puse la dispozitia clientului (eu aici as incadra de exemplu marfa cu facturarea/plata la vanzare), care functioneaza de fapt cam ca o consignatie.
Aici avizul nu reprezinta livrare, chiar daca urmeaza (candva) o factura.

CF:
ART. 134^1
(1) Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu excepțiile prevăzute în prezentul capitol.
......

(4) Pentru stocurile la dispoziția clientului, se consideră că livrarea bunurilor are loc la data la care clientul retrage bunurile din stoc în vederea utilizării, în principal pentru activitatea de producție.
(5) Prin norme sunt definite contractele de consignație, stocurile la dispoziția clientului, bunurile livrate în vederea testării sau a verificării conformității.

Norme CF:
ART. 134^1
...
(3) Pentru stocurile la dispoziția clientului, se consideră că transferul proprietății bunurilor are loc la data la care clientul intră în posesia acestora. Stocurile la dispoziția clientului reprezintă o operațiune potrivit căreia furnizorul transferă regulat bunuri într-un depozit propriu sau într-un depozit al clientului, iar transferul proprietății bunurilor intervine, potrivit contractului, la data la care clientul scoate bunurile din depozit, în principal pentru a le utiliza în procesul de producție, dar și pentru alte activități economice.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL