Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Denominare salarii - declaratii la Camera de munca - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Denominare salarii - declaratii la Camera de munca

56 replies to this topic

#1 Mihaela DD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2005 - 01:07 PM

La Camera de munca Buburesti se cer decizii privind acordarea de la 1 iulie a salariilor in lei noi. Am inteles ca tb. depuse aceste in 5 zile lucratoare. Daca stie cineva mai multe amanunte...astept amanunte!!!![/b]



#2 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 25 June 2005 - 08:05 PM

Si la ITM Oradea se cer acte aditionale la CIM!!!
Eu am si inceput sa le fac, trec pe ele "Denominare - L348/2004 - de la x.xxx.xxx ROL la xxx RON"
Sper sa fie buna!

O zi buna!

Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#3 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 25 June 2005 - 09:03 PM

Ocsi a spus:

Si la ITM Oradea se cer acte aditionale la CIM!!!
Eu am si inceput sa le fac, trec pe ele "Denominare - L348/2004 - de la x.xxx.xxx ROL la xxx RON"
Sper sa fie buna!

O zi buna!

Da? Bine ca ai spus...Am serios de lucru...
Actele aditionale se salveaza si pe discheta sau doar listate?

OFF topic:Salariul minim brut pe luna a ramas tot 3.100.000?



#4 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 26 June 2005 - 07:53 PM

Citeaza

Actele aditionale se salveaza si pe discheta sau doar listate?

Listat + discheta (sper ca nu o sa se lege daca nu o sa am toate semnaturile tuturor salariatilor, ca doar e conform unei legi si nu e o vointa a patronului modificarea).

Citeaza

OFF topic:Salariul minim brut pe luna a ramas tot 3.100.000?  

Am intrebat la ITM, au zis 3.100.000, deci la noi (Oradea) nu ne cere neaparat 3.300.000 ca si in alte locuri.

O zi buna si spor la facut acte aditionale (nici eu nu o sa ma plictisesc)!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#5 mihaelas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:resurse umane si salarizare

Postat 27 June 2005 - 10:10 AM

Codul muncii prevede ca orice modificare a contractului individual de munca se face prin act aditional. De ce se vorbeste de decizii? Normal trebuie sa se faca act aditional pentru fiecare salariat. Daca nu am dreptate, va rog sa ma contraziceti. Multumesc



#6 mihaelas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:resurse umane si salarizare

Postat 27 June 2005 - 12:43 PM

M-am lamurit la ITM Bucuresti. Pentru denominarea salariilor se intocmeste decizie (se accepta si o decizie colectiva), conf. Codului Muncii art.17, alin.4. Si intr-adevar decizia trebuie depusa in 5 zile lucratoare. (Legea nr.130/1999). Sper ca aceasta informatie sa ajute pe toata lumea. Mult succes!



#7 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 27 June 2005 - 12:46 PM

Multumim de informatie.

O zi buna
Puterea observatiei clare este denumita cinism de cei care nu o poseda



#8 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 27 June 2005 - 09:55 PM

Imi puteti trimite si mie pe email:( simi2505@yahoo.com )un model al unei astfel de decizii colective, ca ar fi mai usor sa fac doar o hartie pentru tot angajatii firmei, decat sa fac acte aditionale la fiecare din ei, mai ales ca lucrez cu mai multe firme.

Am intrebat daca trebuie si discheta la actele aditionale, ca eu de fiecare data am facut si discheta, dar in ultima luna, la 2 majorari de salariu, la ITM Oradea a trebuit doar actul aditional -listat. Discheta nu mai era necesara.



#9 mihaelas

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:resurse umane si salarizare

Postat 28 June 2005 - 08:31 AM

Simina iti voi trimite un model de decizie. Am vorbit din nou la ITMB (str. Radu Voda) si inspectorul de serviciu mi-a spus sa mai astept ca vor afisa pe site si vor comunica la punctele de lucru informatii cu privire la denominarea salariilor.
O zi buna



#10 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 28 June 2005 - 08:54 AM

trimite-mi te rog si mie o decizie te rog (doina.anghel@jinfotours.ro)



#11 IoanZ

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2005 - 12:49 PM

as dori si eu un model de decizie colectiva, daca nu va e cu suparare, la adresa ioanazaharescu@yahoo.com



#12 Diaphane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 28 June 2005 - 05:46 PM

Se poate un model si la luiza.lungu@gmail.com?? Multumesc.

PS Am verificat site-ul ITM Bucuresti si in exista intr-adevar in sectiunea Informatii Utile un rand Anunt privind denominarea.. care insa nu este link, deci nu duce nicaieri.

O zi buna!
I can resist anything... except temptation!



#13 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 28 June 2005 - 06:07 PM

Ocsi, unde ai intrebat la ITM Oradea de acte aditionale pt. denominare? Am fost azi acolo si doamnele care preiau actele la ITM nu stiau nimic de asta. Mi s-a spus, ca asteapta ordin de la minister cu privire la preluarea actelor aditionale pt denominare, daca se va cere acest lucru.

Mihaelas, merci pentru decizia trimisa. O voi folosi in caz de nevoie.



#14 Guest__*

  • Guests

Postat 28 June 2005 - 06:37 PM

ar fi bine un model de decizie colectiva aici. multa lume ar fi interesata.
deci, cine are va rog................ .va multumesc eu in numele tuturor :)



#15 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 28 June 2005 - 07:35 PM

[quote=Simina]Ocsi, unde ai intrebat la ITM Oradea de acte aditionale pt. denominare? Am fost azi acolo si doamnele care preiau actele la ITM nu stiau nimic de asta. Mi s-a spus, ca asteapta ordin de la minister cu privire la preluarea actelor aditionale pt denominare, daca se va cere acest lucru.

Mihaelas

Vinerea trecuta am fost la ITM Oradea cu niste contracte de munca si atunci am intrebat si am primit raspunsul postat mai sus. (Am mai multe firme si pentru a ma convinge am intrebat la mai multe ghisee, raspunsul a fost identic : trebuie acte aditionale)
Poate intre timp s-a schimbat situatia.........
Maine o sa intreb din nou si revin.

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#16 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 28 June 2005 - 08:40 PM

Ocsi a spus:

Vinerea trecuta am fost la ITM Oradea cu niste contracte de munca si atunci am intrebat si am primit raspunsul postat mai sus. (Am mai multe firme si pentru a ma convinge am intrebat la mai multe ghisee, raspunsul a fost identic : trebuie acte aditionale)
Poate intre timp s-a schimbat situatia.........
Maine o sa intreb din nou si revin.

O zi buna!

Si eu am intrebat azi la 2 ghisee pe doua doamne si habar n-aveau de acte aditionale. De aia m-am mirat de ce ai scris. Si le-am spus ca de pe net am cules informatia asta, de pe un forum de contabilitate, dar ele dadeau din umeri.
Ar trebui sa le iau pe toate la rand sa le testez. :)



#17 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 28 June 2005 - 08:43 PM

poate n-ar strica......

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#18 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 June 2005 - 03:47 AM

Codul Muncii Art. 17 (4.):

(4) Orice modificare a unuia dintre elementele prevãzute la alin. (2) în timpul executãrii contractului individual de muncã impune încheierea unui act adiþional la contract, într-un termen de 15 zile de la data încunoºtinþãrii în scris a salariatului, cu excepþia situaþiilor în care o asemenea modificare rezultã ca posibilã din lege sau din contractul colectiv de muncã aplicabil.

La ITM Arad nu se cer acte aditionale sau decizii (am intrebat ieri), considerandu-se ca modificarea are loc prin efectul legii denominarii.



#19 Giorgi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:
  • Location:Braila
  • Interests:Contabilitate

Postat 29 June 2005 - 01:41 PM

As dori si eu un model de decizie colectiva, daca se poate. www.georgeta_pavel@yahoo.com



#20 Ionela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 June 2005 - 02:26 PM

as dori si eu tare mult un model de decizie pt ITM cu schimbarea salariilor in RON pe adresa ionelaandrei@yahoo.com






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL