Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pensie + salariu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pensie + salariu

6 replies to this topic

#1 darondro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:craiova

Postat 28 June 2005 - 02:57 PM

Buna, sa stiti ca m-ati ajutat de foarte multe ori, pana acum. Sunt incepatoare in domeniu asta, asa ca am gasit raspunsuri la multe din intrebari. Multumesc :D

Acum am o adevarata problema. O salariata cu carte de munca de la firma pentru care lucrez, intentioneaza sa se pensioneze medical.
Persoana in cauza, de comun acord cu patronul, ar vrea sa continue activitatea in aceeasi firma, si sa ia in acelasi timp si salariu si pensie.

Cat e de legal, avand in vedere ca se va pensiona medical? :?
In cazul in care se poate, ce contributii trebuie platite de salariat si de catre angajator.
:Multumesc mult de tot si va pup pe toti!



#2 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 29 June 2005 - 03:38 AM

In decizia de pensionare (de boala) va scrie daca e apta de munca si timpul max.de lucru zilnic.
Cred ca la gradul II sau III e max.4 ore/zi, iar la gradul I n-are drept de munca, dar nu sunt sigur

Daca are drept de munca, ii faci contract de munca cu timp partial.
Se platesc toate angarelele, mai putin somajul (ambele).




#3 darondro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:craiova

Postat 29 June 2005 - 07:48 AM

lorenzo a spus:

In decizia de pensionare (de boala) va scrie daca e apta de munca si timpul max.de lucru zilnic.

Mersi



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2005 - 04:11 PM

doar la gradul III are dreptul la 4 h



#5 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 29 June 2005 - 07:28 PM

Asa e, la gardul I si II interzis orice fel de munca!
Si o colega de serviciu se gandeste la acest mod de a-si intregi veniturile.
Nu prea e corect, dar ce e corect in ziua de azi?!?!

O zi buna!
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#6 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 30 June 2005 - 10:10 AM

Atata timp cat omul vrea sa munceasca.....la noi e incurajata prin lege LENEA!



#7 PISOIAS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2005 - 06:39 PM

Cumulul pensiei cu salariul

Cumulul pensiei cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala
Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:

copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pana la varstele de 16 sau 26 de ani dupa caz;
nevazatorii;
pensionarii pentru limita de varsta.
pensionarii de invaliditate de gradul III.
Beneficiarii pensiei de urmas pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, daca veniturile brute lunare realizate nu depasesc o patrime din salariul mediu brut lunar pe economie.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL