Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Dobânda legală penalizatoare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Dobânda legală penalizatoare


17 replies to this topic

#1 aura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 October 2015 - 02:17 PM


Bună ziua,

În cât timp se pune în aplicare o HJ care prevede plata dobânzilor legale penalizatoare? De exemplu HJ în care sunt eu este definitivă și irevocabilă din 22.10.2015?

Mulțumesc frumos!

Mirela Spulber




#2 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 26 October 2015 - 02:53 PM

Imediat.

Ma mir ca nu aveti termenul "deindata" sau o formula echivalenta in HJ.

Pe cine aveti in vedere in exprimarea nepersonala: "se pune in aplicare" ?




#3 aura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 26 October 2015 - 03:47 PM

Din HJ:
„Obligă pârâta să plătească reclamanților dobânda legală aferentă sumelor datorate conform sentinței civile nr...... pronunțată în dosarul..... de Tribunalul ....începând cu data de 12.03.2012 și până la achitarea integrală a sumelor datorate cu titlu de drepturi salariale.
Executorie.....
Cu drept de apel (nu s-a făcut apel)...
Pronunțată în ședința publică din data de 10.07.2015”

Concret, sunt secretară de școală. Am calculat dobânzile din mai multe HJ. I-am comunicat contabilei suma rezultată. Răspunsul este că o să anunțe Primăria, dar nu are de unde să dea banii pentru că nu sunt cuprinși pe anul 2015 și vom vedea la anul, dar concret când nu se știe. Mi-am pus întrebarea dacă se întâmpla prin februarie 2015 trebuia să aștept bugetul pe 2016 și cine mai știe când să primim banii?
Care este un termen legal de punere în aplicare a acestui tip de HJ?

Toate cele bune!



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 26 October 2015 - 08:57 PM

Dobanzile aferente drepturilor neachitate la termen se (re)calculeaza continuu si se datoreaza pana in momentul platii tuturor sumelor prevazute in HJ.

Sumele din HJ trebuie platite incepand cu 23.10.2015 inclusiv. Nu are importanta daca exista in buget sau nu, o sa aduca primarul bani de acasa pana la rectificarea bugetara - vedeti ca dupa Craciun se fac in fiecare an rectificari de buget la toate primariile din tara, se primesc redistribuiri din cotele judetene (CJ) la IVG si TVA. Se poate apela la orice executor judecatoresc care va bloca contul din trezorerie al UAT aferent comunei sau va incasa direct suma din disponibilul in numerar existent in casieriei primariei.



#5 aura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 27 October 2015 - 09:20 AM

Mulțumesc pentru răspunsuri. Cu siguranță îmi vor fi de ajutor.



#6 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 November 2015 - 02:01 AM

Buna ziua,

Help!!!

Am si eu o nelamurire,
Am o HJ - in care scrie la fel "Obligă pârâta să plătească reclamanților dobânda legală aferentă sumelor...salarii.....". incepand cu 01.06.2011.

Cum trebuie procedat?
*Pentru perioada 01.06.2011-31.08.2011- merg pe OG9/2000 doar cu dobanda - 20%?

*Pentru perioada 01.09.2011- zi merg cu OG 13/2011?
La 13/2011 merg pe dobanda legala = (dobanda + dobanda penalizatoare )-20% ?

Din discutiile purtate cu un domn Jurist, spune ca in dobanda legala nu intra si dobanda penalizatoare
Cum este corect?

Multumesc,

Aceasta postare a fost editata de ana68: 26 November 2015 - 02:02 AM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2015 - 10:51 AM

da, se aplica cele 2 ordonante.

da, si eu inteleg ca icepand cu ord. 13/2011 dobanzile sunt diferite, cf. definitiilor mai jos, DAR d
acă nu se precizează altfel, termenul dobândă din respectiva ordonanţă priveşte atât dobânda remuneratorie, cât şi dobânda penalizatoare.

in cazul tau, eu cred ca prin dobanda legala se intelege dobanda penalizatoare fiindca e vb despre sume neplatite la scadenta, adica alin (3).
...............................................................................................

Extras din Ordonanta nr. 13 din 24.aug.2011 - valabila 1 septembrie 2011-prezent


Art. 1 (1)Părţile sunt libere să stabilească, în convenţii, rata dobânzii atât pentru restituirea unui împrumut al unei sume de bani, cât şi pentru întârzierea la plata unei obligaţii băneşti.

(2)Dobânda datorată de debitorul obligaţiei de a da o sumă de bani la un anumit termen, calculată pentru perioada anterioară împlinirii termenului scadenţei obligaţiei, este denumită dobândă remuneratorie.
(comentariul meu : de ex. imprumut niste bani pe o per., cu o dobanda afer. acelei per., ambele sume sunt datorate la scadenta - aceea este dobanda calc. pt per. anterioara scadentei = remuneratorie)

(3)Dobânda datorată de debitorul obligaţiei băneşti pentru neîndeplinirea obligaţiei respective la scadenţă este denumită dobândă penalizatoare,

(4)Dacă nu se precizează altfel, termenul dobândă din prezenta ordonanţă priveşte atât dobânda remuneratorie, cât şi dobânda penalizatoare.

(5)Prin dobândă se înţelege nu numai sumele socotite în bani cu acest titlu, ci şi alte prestaţii, sub orice titlu sau denumire, la care debitorul se obligă drept echivalent al folosinţei capitalului.

Art. 2 În cazul în care, potrivit dispoziţiilor legale sau prevederilor contractuale, obligaţia este purtătoare de dobânzi remuneratorii şi/sau penalizatoare, după caz, şi în absenţa stipulaţiei exprese a nivelului acestora de către părţi, se va plăti dobânda legală aferentă fiecăreia dintre acestea.

.................................................................................................................................

extras Ord. 9/2000 (nu se face dif. intre dobanzi, ci exista doar o singura dobanda denumita "dobanda legala")

În temeiul prevederilor art. 107 alin. (1) şi (3) din Constituţie şi ale art. 1 lit. T din Legea nr. 206/1999 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe, Guvernul României emite următoarea ordonanţă:
Art. 1. - Părţile sunt libere să stabilească în convenţii rata dobânzii pentru întârzierea în plata unei obligaţii băneşti.
Art. 2. - În cazul în care, potrivit dispoziţiilor legale sau prevederilor contractuale, obligaţia este purtătoare de dobânzi fără să se arate rata dobânzii, se va plăti dobânda legală.
Art. 3. - Dobânda legală se stabileşte, în materie comercială, când debitorul este comerciant, la nivelul taxei oficiale a scontului stabilit de Banca Naţională a României. Potrivit art. 7 din Codul comercial, sunt comercianţi cei care fac fapte de comerţ, având comerţul ca o profesiune obişnuită, şi societăţile comerciale.
În toate celelalte cazuri dobânda legală se stabileşte la nivelul taxei oficiale a scontului stabilit de Banca Naţională a României, diminuat cu 20%.
Nivelul taxei oficiale a scontului, în funcţie de care se stabileşte dobânda legală, este cel din ultima zi lucrătoare a fiecărui trimestru, valabil pentru întregul trimestru următor. Nivelul taxei oficiale a scontului se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I, prin grija Băncii Naţionale a României.



#8 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 December 2015 - 12:59 AM

Am avut mai multe discutii si am inteles ca daca in Hotararea definitiva scrie doar "dobanda legala" trebuie sa acord doar dobanda legala a BNR, nu penalizatoare sau remuneratorie.

Daca ar scrie altceva in Decizie sau Hotarare, da se poate merge pe dobanda penalizatoare.

Mentioneaz ca este vorba de HJ - pentru drepturi salariale castigate in instanta cf. LG 221.

Cum este corect? ca sa nu vina Curtea de Conturi si sa ... :angry2:

Multumesc,



#9 ana68

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 December 2015 - 10:44 PM

Am doua HJ castigate care stabilesc acordarea de "dobanzi legale" pentru drepturi salariale neachitate pentru perioada 2012-2015
Atata in considerente cat si in dispozitivul HJ se foloseste doar termenul de "dobanda legala".
Undeva in motivatie se face referire la art. 2- OG 13/2011, fara a preciza ceva despre ce fel de dobanda este vorba.

Cum este corect? :blink:

Calculul dobanzii sa se faca dupa:
- dobanda legala
sau
-dobanda penalizatoare (+ 4procenter)

Fiind vorba de o institutie bugetara, nu vreau sa ne trezim cu Curtea de Conturi ca vine si spune ca nu este corect.

Multumesc, :smile:



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 December 2015 - 12:58 PM

pt drepturi salariale neachitate, afer. per. 2012-2015 se aplica OG 13/2011 care la art 2 zice asa:

Art. 2 În cazul în care, potrivit dispoziţiilor legale sau prevederilor contractuale, obligaţia este purtătoare de dobânzi remuneratorii şi/sau penalizatoare, după caz, şi în absenţa stipulaţiei exprese a nivelului acestora de către părţi, se va plăti dobânda legală aferentă fiecăreia dintre acestea.

prima pbl. este daca obligatia este purtatoare de ambele dobanzi legale (remuneratorie si penalizatoare)
dupa parerea mea, neplata in termen a salariilor nu poate fi purtatoare decat de dobanda legala penalizatoare fiindca definitia data la art. 1(3) este singura care se potriveste situatiei, adica

(3)Dobânda datorată de debitorul obligaţiei băneşti pentru neîndeplinirea obligaţiei respective la scadenţă este denumită dobândă penalizatoare,
ori salariile sunt obligatii neplatite la scadenta.

cota este, cf. art. 3(2) : (2) Rata dobânzii legale penalizatoare se stabileşte la nivelul ratei dobânzii de referinţă plus 4 puncte procentuale.

deci, ca o concluzie la tot ce am inteles si ce scris aici pana acum :
- pana la 1 sept. 2011 a fct. Ord. 9/2000 si acolo exista numai o (singura) categorie a dobanzii denumita dobanda legala.
- incepand cu 1 sept. 2011, intra in vigoare OG 13/2011 in care dobanda legala "unica" de pana atunci se "sparge" in 2 - remuneratorie si penalizatoare - insa ambele raman dobanzi legale (iar asta se vede chiar si din titlul ordonantei 13/2011) ... doar ca in loc de una singura cum fusese, acum apar 2 categorii care se aplica in fct de natura datoriei si/sau clauzele contractuale (comerciale).

..........................................................................
in alta ordine de idei,
@Ana68, esti membru vechi si stii f bine ca nu ai voie sa deschizi 2 topice pe aceeasi tema in 2 locuri diferite.
le-am unit si apoi am mutat aici topicul rezultat (avand in vedere ultima ta optiune de postare).

fiind vb de o institutie bugetara, poate ar fi mai bine sa ti-l mut la "Contabilitatea institutiilor publice" fiindca acolo se uita mai multa lume care se pricepe la pbl. acestor unitati si poate ai mai mult noroc de un raspuns care sa te multumeasca..
ok asa ? :smile:



#11 aura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 07 December 2015 - 03:14 PM

Bună ziua,

Ce retineri se fac la dobanda penalizatoare?

Toate cele bune!



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2015 - 12:02 PM

Cod fiscal 2015 :

ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
(1) Sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani şi/sau în natură obţinute de o persoană fizică ce desfăşoară o activitate în baza unui contract individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la care se referă, de denumirea veniturilor ori de forma sub care ele se acordă, inclusiv indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă.
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
..........
j^1) sume reprezentând salarii, diferenţe de salarii, dobânzi acordate în legătură cu acestea, precum şi actualizarea lor cu indicele de inflaţie, stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile;

ART. 57 Determinarea impozitului pe venitul din salarii
(1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculează şi se reţine la sursă de către plătitorii de venituri.
............
(2^2) În cazul veniturilor reprezentând salarii, diferenţe de salarii, dobânzi acordate în legătură cu acestea, precum şi actualizarea lor cu indicele de inflaţie, stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, impozitul se calculează şi se reţine la data efectuării plăţii, în conformitate cu reglementările legale în vigoare la data plăţii pentru veniturile realizate în afara funcţiei de bază, şi se virează până la data de 25 a lunii următoare celei în care au fost plătite.

Norme :
111. Pentru calculul impozitului lunar aferent venitului realizat, cota de impozit de 16% se aplică asupra bazei de calcul determinate astfel:
a) pentru veniturile obţinute la locul unde se află funcţia de bază, .........
b) pentru veniturile obţinute în celelalte cazuri, ca diferenţă între venitul brut şi contribuţiile obligatorii pe fiecare loc de realizare a acestora.
Această regulă se aplică şi în cazul veniturilor sub forma:
- indemnizaţiei lunare a asociatului unic;
- drepturilor de natură salarială acordate de angajator persoanelor fizice ulterior încetării raporturilor de muncă;
- salariilor, diferenţelor de salarii, dobânzilor acordate în legătură cu acestea, precum şi actualizarea lor cu indicele de inflaţie, stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile;
_____________________

In ceea ce priv. ctb. sociale aplicabile dobanzilor penalizatoare, parerea mea este ca ele NU se calc. pt ca in Codul fiscal la art. 296 se vb doar de "sumele reprezentând salarii sau diferenţe de salarii stabilite în baza unor hotărâri judecătoreşti rămase definitive şi irevocabile, precum şi actualizarea acestora cu indicele de inflaţie;", fara a se mentiona si "dobanzile acordate in legatura cu acestea", ca la art. 55 si 57.

deci, in concluzie, eu cred ca dobanzile penalizatoare aferente drepturilor salariale, stabilite in baza unor hotarari judecatoresti ramase definitive si irevocabile sunt supuse doar impoz. pe venit (cota unica de 16%) fara a aplica deduceri personale (cf. venituri in afara fct. de baza)

alte pareri, va rog ? :smile:



#13 aura.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 December 2015 - 09:56 AM

Mulțumesc frumos!



#14 gigel gigel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 January 2017 - 01:02 PM

Bună ziua! Dacă într-o hot.judecătorească este specificat că dobânda se calculează începând cu data de 15.11.2011 aferentă perioadei oct.2009-dec.2010 la această dobândă se calculează și dobânda penalizatoare?



#15 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 26 September 2018 - 09:59 AM

Buna ziua,

O microintreprindere trebuie sa incaseze, in baza unei sentinte civile, dobanzi penalizatoare + chelt. de judecata.
1. trebuie emisa factura pe aceste dobanzi penalizatoare?
2. in cazul in care trebuie emisa factura, aceasta se prinde in D394?
3. pe langa inregistrarea 4111 = 7581 mai trebuie facut si provizion?

Multumesc anticipat!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2018 - 12:04 PM

Nu ai specificat, dar banuiesc ca e vorba de un litigiu comercial si atunci :
- da, poti intocmi factura fara TVA; cf art. 286 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal, baza de impozitare a tva nu cuprinde sumele reprezentand daune-interese, stabilite prin hotarare judecatoreasca definitiva/definitiva si irevocabila, dupa caz, penalizarile si orice alte sume solicitate pentru neindeplinirea totala sau partiala a obligatiilor contractuale, daca sunt percepute peste preturile si/sau tarifele negociate.
** am vazut si pareri cf carora nu este obligatorie factura, fiind de ajuns contractul in care se stipuleaza acele dobanzi penalizatoare + situatia lor de calcul, pareri bazate pe art. 319 alin. 20 din Codul fiscal unde sunt enumerate informatiile ce trebuie incluse obligatoriu intr-o factura, printre care si baza de impozitare a bunurilor si serviciilor (art. 319 alin. 20 lit. i din Codul fiscal), dar nu si informatii cu privire la sumele necuprinse in baza de impozitare. In aceste conditii, deoarece penalitatile nu reprezinta contravaloarea unor bunuri livrate ori servicii prestate si nu se cuprind in baza impozabila a operatiunilor supuse TVA, ele nu trebuie evidentiate in facturi si nici nu este necesara emiterea unor facturi separate. Totusi, din punct de vedere practic, penalitatile vor putea fi evidentiate intr-o factura fara tva, factura avand rolul de document justificativ pentru inregistrarea in contabilitate a penalitatilor.
In 2013, ANAF spunea ca nu există obligaţia de facturare a dobânzilor penalizatoare, întrucât conform art. 137, alin. (3) lit. c) din Codul fiscal, aceste sume nu se includ în bază de impozitare a TVA. (vezi, mai jos, speta in cauza)

- nu, nu trebuie prinsa in D394 fiindca nu este nicio livrare si nicio prestare - e doar un venit, ca o despagubire

- da, eu as zice ca trebuie sa faci provizion (pana la incasarea efectiva). 4814 = 491
_____________________________________________________________________________

Speta ANAF: Facturare penalitati Legea nr.72/2013

Intrebare:
Este necesara facturarea penalităţilor (dobânzii penalizatoare) prevazute de Legea nr. 72/2013?


Raspuns:
Referitor la obligaţia de facturare a dobâzilor penalizatoare, consideram că această obligaţie nu există, întrucât conform art. 137, alin. (3) lit. c) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, aceste sume nu se includ în baza de impozitare a TVA. Persoanele impozabile pot însă să opteze pentru emiterea de facturi, în conformitate cu art. 155, alin. (10) din Codul fiscal, în condiţiile prevăzute la pct. 71, alin. (1) din Normele metodologice de aplicare a Titlului VI din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, cu modificările şi completările ulterioare.
De asemenea, din punct de vedere fiscal, sumele cu titlu de dobânzi penalizatoare reprezintă venituri impozabile la determinarea profitului impozabil, nefiind prevăzute la art. 20 din Codul fiscal.
Totodată, în conformitate cu dispoziţiile pct. 12 al Titlului II ,,Impozit pe profit,, din Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 44/2004, cu modificările şi completările ulterioare, veniturile şi cheltuielile care se iau în calcul la stabilirea profitului impozabil sunt cele înregistrate în contabilitate potrivit reglementărilor contabile date în baza Legii contabilităţii nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi orice alte elemente similare veniturilor şi cheltuielilor, din care se scad veniturile neimpozabile şi se adaugă cheltuielile nedeductibile conform art. 21 din Codul fiscal.

Baza legala:
Legea nr 571 / 2003 articolul 155,
Hotararea guvernului nr 44 / 2004 articolul 155, alin. 10, pct. 12
Legea nr 72 / 2013 articolul 3

Sursa: anaf.ro
Data aparitiei: 07 noiembrie 2013


:smile:



#17 atodor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 26 September 2018 - 12:11 PM

MULTUMESC! pentru amabilitate si timpul acordat.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 September 2018 - 01:10 PM

Cu drag si alta data ! :smile:

Vezi ca am mai completat raspunsul ... poate iti sunt de folos informatiile adaugate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL