Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
chetante omise in contabilitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

chetante omise in contabilitate

chitante
1 reply to this topic

#1 silvy64

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 November 2015 - 09:42 AM

am preluat recent contabilitatea unei firme si am constatat ca tot soldul 401 are chitante dar nu sunt inregistrate.cum scad aceste chitante daca nu am bani in casa.este vorba de documente din 2015.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2015 - 12:46 PM

var. clasica este sa faci DIC pt. aport nr. asociat cu suma necesara pt a acoperi chit. si o treci la incasari.
apoi sa scazi fiecare chit in parte, trecand-o la plati.

note contabile :
5311 = 4551
401.analitic = 5311

personal, in astfel de cazuri nu ma mai complic cu casa, ci decontez direct din 4551 (401.analitic = 4551) - fac un decont.
mi se pare ca astfel se transpune mai real in contabilitate ce s-a intamplat dpv economic, adica patronul a platit fz. din banii lui, direct.
acum mai multi ani am avut un control care a sesizat tocmai operatiunea asta, m-au intrebat de ce am "ocolit" casa, am explicat ce ti-am zis mai sus si au inteles. n-a fost nici o pbl.

tu faci cum crezi ca e mai bine pt tine. :smile:







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL