Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Anulare contract vanzare - cumparare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Anulare contract vanzare - cumparare

4 replies to this topic

#1 gabriela_iasi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 November 2015 - 12:05 AM

Instanta judecatoreasca, constata nulitatea unui contract de vanzare - cumparare de bunuri imobile si mobile, incheiat intre doua pesoane juridice si dispune prin sentinta civila, ramasa definitiva si irevocabila, repunerea partilor in situatia anterioara incheierii contractului, in sensul ca obliga societatea X (vanzatoarea) sa restituie cumparatoarei suma platita pt bunurile achizitionate, iar pe societatea Y (cumparatoarea) sa restituie vanzatoarei bunurile achizitionate.
Cand se inregistreaza in contabilitatea celor doua societati operatiunea si care sunt documentele justificative ce trebuie intocmite in vederea inregistrarii in contabilitate a operatiunii. In situatia in care vanzatoarea refuza sa emita o factura pentru stornarea livrarii bunurilor, cum procedeaza cumparatoarea?



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2015 - 01:45 PM

dupa parerea mea, daca nu primesti, de bunavoie, factura de retur nu ai alta cale decat tot cea juridica - adica executorul judecatoresc.

hotararea judecatoreasca de care vorbeai trebuie investita cu formula executorie (zice o prietena a mea, avocata, pe care am intrebat-o pt. tine fiindca n-am gasit spete similare pe net ca sa-mi fac o parere cat de cat corecta) si apoi rezolvarea tine de executorul judecatoresc.
alte elemente ce tin de aceasta procedura ti le va spune tot el, eu nu am insistat cu intrebarile fiindca oricum urmeaza sa primesti informatiile daca dai curs operatiunii.

succes ! :smile:




#3 gabriela_iasi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 November 2015 - 11:48 PM

Va multumesc pt raspun, insa nu v-am prezentat speta in totalitate intrucat ma interesa doar partea contabila, asa ca daca aveti amabilitatea sa ma ajutati in continuare, va dau cateva clarificari cu privire la situatia de fapt. Noi am inaintat o cerere de executare silita la un B.E.J., aceasta fiind admisa. B.E.J. a trimis o somatie debitoarei prin care ii pune in vedere sa se conformeze dispozitiilor sentintei civile irevocabile.
Dar, la data incheierii CVC, debitoarea se afla in procedura de lichidare voluntara, iar ulterior printr-o sentinta comerciala s-a dispus deschiderea procedurii falimentului. La data pronuntarii sentintei civile prin care se constata nulitatea CVC si repunerea partilor in situatia anterioara incheierii contractului, debitoarea era in faliment. Din acest motiv lichidatorul judiciar al debitoarei, inscrie creanta noastra in tabelul definitiv consolidat al creantelor debitoarei. Noi contestam la Tribunal acest fapt si solicitam instantei da dispuna lichidatorului judiciar sa plateasca creanta.Lichidatorul judiciar face intampinare la contestatia noastra pe motiv ca este neintemeiata si in continuare cauza a ramas in pronuntare. Problema mea este daca trebuie sa inregistrez in contabilitate scoaterea din evidenta a bunurilor ce fac obiectul CVC, in baza sentintei civile irevocabile, desi aceasta nu reprezinta un document justificativ si nici nu exista un proces verbal de predare-primire pt bunuri, acestea fiind in continuare in posesia noastra.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2015 - 10:15 AM

dupa parerea, NU.
cata vreme bunurile sunt inca in posesia voastra (hot. jud. nu a fost pusa in practica sau nu se poate aplica cel putin deocamdata), nu ai cum sa le scoti din evidenta contabila ca urmare a retrocedarii fiindca aceasta retrocedare nici nu s-a produs efectiv.



#5 gabriela_iasi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 November 2015 - 06:14 PM

Va multumesc mult!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL