Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D394 - topic 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


D394 - topic 2016


72 replies to this topic

#21 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2016 - 04:54 PM

Bonurile fiscale nu se raporteaza (cu sau fara RO pe ele).
Nici de la 1 iulie nu se vor raporta decat ca valoare totala pe societate, nu individualizat pe client/furnizor.
.
Cat despre Ciel, nu stiu sa-ti zic, poate nu ai incadrat corect operatiunile.



#22 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 01 June 2016 - 01:37 PM

Tot nu m-am lamurit cu cap. E si F. randul "Achizitii ... cu taxare inversa ©".
Ce articole din C.F. se aplica aici?




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2016 - 03:05 PM

pentru cei interesati, va atasez instructiunile de completare a D394 cf. OPANAF 1105/2016.

Fisiere atasate





#24 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 June 2016 - 09:15 AM

Multumesc pentru raspuns. Am citit si eu aceste instructiuni. Nu am inteles care sunt cazurile cuprinse la lit.E si F pct.10-12.

E. Rezumat declaraţie privind operaţiunile desfăşurate cu persoane impozabile nestabilite în România care sunt stabilite în alt stat membru, neînregistrate şi care nu sunt obligate să se înregistreze în scopuri de TVA în România
10. numărul total al facturilor primite pentru achiziţiile de bunuri şi servicii pentru care se aplică taxarea inversă;
11. valoarea totală a bazei impozabile aferentă achiziţiilor de bunuri şi servicii pentru care se aplică taxarea inversă şi valoarea totală a TVA aferentă acestora, defalcate pe cote de TVA;
12. se vor declara numai operaţiunile derulate pe teritoriul naţional care nu se înscriu în declaraţia recapitulativă privind livrările/achiziţiile/prestările intracomunitare (formular 390).

F. Rezumat declaraţie privind operaţiunile desfăşurate cu persoane impozabile neînregistrate şi care nu sunt obligate să se înregistreze în scopuri de TVA în România, nestabilite pe teritoriul Uniunii Europene
10. numărul total al facturilor primite pentru achiziţiile de bunuri şi servicii pentru care se aplică taxarea inversă;
11. valoarea totală a bazei impozabile aferentă achiziţiilor de bunuri şi servicii pentru care se aplică taxarea inversă şi valoarea totală a TVA aferentă acestora, defalcate pe cote de TVA;
12. nu vor fi declarate operaţiunile de import de bunuri (inclusiv în cazul persoanei impozabile pentru care s-a acordat certificat de amânare de la plata în vamă a TVA).



#25 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 June 2016 - 10:20 AM

Chiar nu stiu in ce caz pot primi o factura cu taxare inversa de la un strain (in afara de intracomunitare).

N-am lucrat cu reprezentanti fiscali, este posibil ca o firma straina care are un reprezentant fiscal in RO sa faca astfel de facturi.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 03 June 2016 - 10:26 AM




#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2016 - 01:33 PM

Vezi postareacarolina3, la 03 June 2016 - 09:15 AM, a spus:

Multumesc pentru raspuns. Am citit si eu aceste instructiuni.

nu erau special pt tine, ci pt toti cei interesati; le-am postat fiindca mi-am dat seama ca nu le avem pe forum, iar decl. asta e deja f stufoasa !

este migalos sa-ti caute cineva art. din CF nou, dar iti pot da cateva ex. de situatii in care se aplica taxarea inversa in relatia cu alte state UE sau non-UE.
  • un ex. ar fi la achizitii intracomunitare cand firma din Romania nu este inscrisa in ROI desi este platitoare de tva (are cod valid de tva)
in cazul in care cumparatorul din Romania primeste o factura cu TVA fiindca nu s-a inscris in ROI inainte de efectuarea achizitiei de bunuri (furniz. nu l-a gasit in VIES), atunci el trebuie sa considere ca efectueaza o AIC de bunuri pt. care aplica regimul de taxare inversa (4426 = 4427).
  • in ceea ce priv. locul de prestare a serviciilor din afara UE, se aplica aceleasi reguli ca la "importul" serviciilor din UE, firma din Romania aplica taxarea inversa.
  • un alt ex. de aplicare a taxarii inverse la importul de bunuri din state non-UE este acela cand bunurile importate din tari sau teritorii care nu fac parte din teritoriul vamal al Comunitatii DAR care au fost puse in libera in circulatie pe teritoriul comunitar sunt incadrate in categoria marfurilor comunitare
in astfel de situatii, deoarece bunurile sunt transportate de pe teritoriul unui stat membru in Romania, operatiunea reprezinta o achizitie intracomunitara pentru care trebuie aplicat regimul de taxare inversa.



#27 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 03 June 2016 - 01:43 PM

Multumesc.
Am sunat la ANAF si mi-a spus sa scriu pe mail intrebarea.
Am scris. Astept raspunsul.



#28 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 June 2016 - 11:25 AM

Tare as vrea sa vad sa si raspunsul lor :))

De la anaf nu prea am primit raspunsuri la obiect.



#29 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 27 June 2016 - 12:13 PM

Am primit raspuns de la ANAF in 14 zile calendaristice.
In cadrul intrebarii mele am citat explicit punctele 10 si 11 de la cap. E si F din Ord.1105/2016 si am cerut lamuriri referitoare la completarea lor.
In raspuns scrie: "Referitor la completarea formularului 394 va rugam sa tineti cont de prevederile OPANAF 1105/2015".



#30 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 27 June 2016 - 12:17 PM

Păi, da, e bine. Puteau să zică: conform legii.



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2016 - 12:44 PM

Multumim, Carolina ! :smile:
Cam asa sunt raspunsurile ANAF, simti ca-si bat joc de tine cand intrebi punctual si ti se raspunde cat se poate de general ...

O singura data in viata mea de contabil am primit un raspuns in scris care mi-a fost bun la ceva, asta acum vreo 15 ani.
in rest, am primit si am auzit ca s-au primit numai raspunsuri f generale sau chiar in 2 peri, de vreo 2-3 ori m-au redirectionat catre AF de care apartineam si de unde rasp. nu a mai venit niciodata, ceea ce pe mine m-a facut sa nu mai folosesc aceasta cale de informare.
mult-mult mai bine merge direct la telefon (asistenta contribuabil MF), macar asa afli un pct. de vedere chiar daca el nu are forta probatorie ca hartia.
din pacate, uneori avem nevoie de dovada scrisa ca sa ne putem folosi de ea oficial.



#32 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 July 2016 - 07:41 AM

Revenind la 394, in materialul emise de Finante Arges, pe pagina 2, unde se face referire la rectificarea declaratiei, ultima parte mi se pare foarte ciudata: "In cazul in care, dupa depunerea declaratiei, persoana impozabila constata existent unor omisiuni/erori in datele declarate, aceasta trebuie sa depuna o noua declaratie corect completata cu operatiunile care necesita modificare si/sau operatiunile care nu au fost declarate, declarative care inlocuieste declaratia informative depusa initial. Nu vor face obiectul redepunerii declaratiei facturile primite de persoana impozabila in alta perioada de raportare fata de data emiterii acestora de catre furnizori" Ce intelegeti voi din aceasta ultima propozitie? Ca daca primesc in decembrie o factura emisa in octombrie nu mai pot redepune declaratia corectata? :blink: :blink: :blink: :blush: :blush:



#33 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 July 2016 - 08:41 AM

Au eliminat prostia aia cu rectificativa la fiecare factura intarziata pentru luna la care a fost emisa factura.
Acesta este unul dintre punctele bune ale modificarilor, pe langa eliminarea recenta a tva-ului la vanzarile cu taxare inversa (in sfarsit au reusit si ei sa priceapa ca vanzatorul nu inregistreaza/calculeaza tva ... pentru ca nici n-are voie sa treaca valoarea pe factura!).

De la 1 iulie se va declara in D394 factura "intarziata" in luna in care este primita si operata in contabilitate si in decontul 300. Asa cum ar fi fost normal, de fapt.

Factura ta din octombrie (primita in decembrie) se va inregistra de acum si in contabilitate si in D300 si in D394 in luna decembrie.

Se vor re-depune declaratiile D394 doar daca au fost erori sau omisiuni, deci doar daca in contabilitate ai alte date in luna respectiva decat in D394.



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2016 - 03:18 PM

a aparut o derogare la D394, vedeti aici : http://www.conta.ro/...-derogare-d394/



#35 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 August 2016 - 09:14 AM

Da, capitolele "noi" se amana pana in octombrie, ramane insa formatul nou cu impartire pe cote , dar se raporteaza in trim.3 aceleasi operatiuni ca si pana acum (cu platitorii de tva adica)



#36 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2016 - 04:27 PM

A aparut inca o modificare priv. D394 : OPANAF 2328/2016 ! http://www.conta.ro/...odificare-d394/

preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală emite următorul ordin:

ART. I
Articolul 8 din Ordinul preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 3.769/2015 privind declararea livrărilor/prestărilor şi achiziţiilor efectuate pe teritoriul naţional de persoanele înregistrate în scopuri de TVA şi pentru aprobarea modelului şi conţinutului declaraţiei informative privind livrările/prestările şi achiziţiile efectuate pe teritoriul naţional de persoanele înregistrate în scopuri de TVA, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 11 din 7 ianuarie 2016, cu modificările ulterioare, se modifică şi va avea următorul cuprins:
"ART. 8 Declaraţia menţionată la art. 2 se depune la organul fiscal competent, până în data de 30 inclusiv a lunii următoare încheierii perioadei de raportare. În cazul în care perioada de raportare este luna calendaristică, termenul de depunere a declaraţiei pentru luna ianuarie este până la data de 28, respectiv 29 februarie, după caz."

ART. II
Direcţiile de specialitate din cadrul aparatului propriu al Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, Direcţia generală de administrare a marilor contribuabili, direcţiile generale regionale ale finanţelor publice şi unităţile fiscale subordonate acestora vor lua măsuri pentru ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentului ordin.

ART. III
Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Preşedintele Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală,
Eugen-Dragoş Doroş
Bucureşti, 5 august 2016.
Nr. 2.328.



#37 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 August 2016 - 08:04 PM

Da, termenul este 30 de acum incolo.

Totusi nu am reusit sa inteleg de ce nu au ales "ultima zi a lunii urmatoare" ... de ce 30 (sau 28/29 februarie) :blink: ???
ANAF-ul asta se mai vindeca oare ???



#38 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2016 - 06:41 AM

Asta este din ciclu : " De ce sa fie simplu ? "
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#39 jullia_nana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Targu Mures

Postat 18 August 2016 - 07:23 AM

Buna ziua

Stie cineva cum pot incarca un fisier text in noua declaratie 394? Nu mai gasesc nicaieri butonul de import fisier txt....... ?

Multumesc,



#40 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 August 2016 - 10:07 AM

Nu mai exista optiunea. Nici nu stiu daca o vor introduce pe viitor, la cum arata acum declaratia.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL