Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D394 - topic 2016 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


D394 - topic 2016


72 replies to this topic

#61 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2016 - 02:06 PM

https://static.anaf....d_D394_2016.pdf

GHID DE COMPLETARE A DECLARAȚIEI INFORMATIVE 394

Fisiere atasate





#62 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 08 November 2016 - 02:32 PM

55 de pagini?
sper ca nu ramane o singura declaratie, sa facem cate una pe luna




#63 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 17 November 2016 - 02:08 PM

Nu-mi vine sa cred. Dupa lupte seculare, am reusit sa inteleg tot ce se vrea in aceasta declaratie si sa o completez cu succes, verificand-o chiar si cu D300 (aici cred ca este smecheria de fapt). Wow ce mandru ma simt dupa ce am trecut de aceasta provocare pusa-mi inainte de catre ANAF.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 17 November 2016 - 02:10 PM




#64 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 17 November 2016 - 03:46 PM

Poate nu era rău să ne spui și nouă de ce sari într-un picior.



#65 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2016 - 04:02 PM

... c-a inteles ce vrea noua D394 de la "sufletul" lui ... :biggrin2: si asta chiar nu e putin lucru !
iti dai seama cat stres a fost pe el daca-i atat de multumit acum ?

Bravo tie, @georgyc, vb serios ! :wink2:



#66 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 18 November 2016 - 07:42 AM

Contabilitatea facuta de mine este una relativ simpla (farmacii independente) tinuta intr-un stil old-school: in Excel.

Asta a fost si bine la inceput pentru ca am invatat contabilitate (nu sa las un program sa-mi faca toata conturile/declaratiile/etc), dar acum mi-a picat si greu pentru ca nu aveam nici o informatie separata dupa cum doreau cei care au facut D394.

Si am reusit dupa lungi ore in fata calculatorului sa fac multe mici schimbari in modul in care introduceam datele (ca de acolo pleaca tot), pana la introducerea de noi verificari/pivoti care sa-mi separe informatiile dupa cum trebuie introduse in D394, reusind sa ajung la rezultatul mult dorit: totaluri D394 (deh, n-are unul singur) = total D300

Si asta a mers relativ repede pentru ca nu suntem platitori de tva la incasare si nici nu avem decat regie cu facturi simplificate sau de la putini platitori de tva la incasare (si plati pe loc la acestea) sau putine bonuri fiscale cu CUI pe ele sau deloc vanzari in regim special, deci mi-era "mila" de cei care au si toate astea si inca n-au reusit sa o termine.

Da, o declaratie de 10 pagini goala, 25 pagini completata si 55 pagini explicata mi s-a parut un lucru bun de mentionat dar mai ales, mi s-a parut important sa mentionez corelarea finala dintre D394 si D300 pentru a putea verifica daca s-a introdus bine totul.

Acum este un raspuns destul de complet @kmkz? Multumesc @Otilia.

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 18 November 2016 - 07:47 AM




#67 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 18 November 2016 - 09:38 AM

Sigur ca da, uite ce bucurii ne ofera viata si anafu'.
Acum pe bune, nu vreau sa-ti stric bucuria, dar am auzit ca iar se amana. :wink2:



#68 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 November 2016 - 09:46 AM

Nu-ti face iluzii, multi au dat deja declaratia, nu prea mai au cum s-o amane :))



#69 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 November 2016 - 01:37 PM

Nimeni, nimiiiic? Toata lumea e in buna stare?



#70 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2016 - 03:14 PM

asa se pare ... :biggrin:



#71 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 November 2016 - 11:17 AM

am inteles ca s-a amanat depunerea decl 394 pana pe 05.12.2016 din cauza zilelor libere cf ANAF
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#72 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 November 2016 - 09:50 PM

Teoretic, prima zi lucratoare dupa 29 nu este 30, nici 2 dec. ... ci este 5 dec.
Asa ca (legal vorbind) ar trebui sa fie 5 dec.

PS: Nu este amanare ci pur si simplu sunt zile multe nelucratoare ... ca la orice termen.



#73 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2016 - 04:16 PM

finantearges.ro revine cu inca un anunt ref. la D394, vezi aici : http://www.conta.ro/...659#entry276659






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL