Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pierdere cotoare BVCA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Pierdere cotoare BVCA


1 reply to this topic

#1 dyo67

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 January 2016 - 08:14 AM

Bun gasit tuturor,
Am descoperit doar astazi acest forum si desi nu sunt contabil, am gasit aici multe lucruri utile care imi folosesc in activitatea de zi cu zi si mai ales in relatia pe care o am cu cei de la Contabilitate.

Iata problema mea.
La sfarsitul anului trecut s-au pierdut (furat de pe biroul gestionarului) 5 cotoare de la Bonurile valorice de combustibil auto (BVCA). Bonurile erau de 50 lei/buc.
Dupa cum cunoasteti BVCA are o parte detasabila care se lasa la PECO cand se alimenteaza si o parte (cotor) care ramane la gestionar sau contabil.
Respectivele bonuri au fost alimentate in luna decembrie anul trecut si au fost trecute atat pe foile de parcurs din zilele respective cat si in Fisa activitatii zilnice ale auto (FAZ).
Gestionarul pastreaza aceste cotoare inseriate de PECO. La controalele CFG i se cer aceste cotoare pentru a se verifica daca corespund alimentarile cu seriile trecute in FAZ, foile de parcurs si daca data stampilei aplicata de statia PECO corespunde cu acestea.
Din ce am discutat cu cei de la Contabilitate trebuie ca sa se impute suma de 250 lei celui care le-a pierdut.
Este normal sa se impute aceasta suma in conditiile in care alimentarile s-au efectuat?
Contabilitatea m-a sfatuit sa las problema asa si in eventualitatea in care CFG (controlul se face prin sondaj) descopera atunci sa procedam la imputare.
Ce sfat imi dati?
Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2016 - 12:48 PM

si eu zic sa astepti ! de asemenea, nu mi se pare normal sa recuperezi val. carnetelor cata vreme ele nu mai sunt intregi (au fost folosite).

de altfel, imputatia asupra salariului nu se face chiar asa de simplu !
pt a putea imputa material un salariat este necesar sa se parcurga niste pasi obligatorii, descrisi in Codul muncii, cu scopul clar de a proba faptul ca prejudiciul a fost cauzat din vina si in legatura cu munca salariatului.

Codul Muncii :

Art. 169
(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2)Retinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decat daca datoria salariatului este scadenta, lichida si exigibila si a fost constatata ca atare printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila.
..........................
Art. 254
A se vedea Recursul in interesul legii Decizia 3/2014
(1) Salariaţii răspund patrimonial, în temeiul normelor şi principiilor răspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina şi în legătură cu munca lor.
(2) Salariaţii nu răspund de pagubele provocate de forţa majoră sau de alte cauze neprevăzute care nu puteau fi înlăturate şi nici de pagubele care se încadrează în riscul normal al serviciului.
(3) În situaţia în care angajatorul constată că salariatul său a provocat o pagubă din vina şi în legătură cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o notă de constatare şi evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul părţilor, într-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicării.

(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul părţilor, conform alin. (3) , nu poate fi mai mare decât echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

Art. 257
(1) Suma stabilita pentru acoperirea daunelor se retine in rate lunare din drepturile salariale care se cuvin persoanei in cauza din partea angajatorului la care este incadrata in munca.
____________________________

prin urmare, prejudiciul poate fi acoperit de buna voie de catre salariat, prin plata unei sume lunare, dar nu poate fi recuperat prin retineri din salariu fara o hotarare judecatoreasca.

jurisprudenta : http://www.avocat-dr...ncii.php?id=231







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL