Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Microintreprindere 2016 - cheltuieli fara legatura cu activitatea firmei - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Microintreprindere 2016 - cheltuieli fara legatura cu activitatea firmei

2 replies to this topic

#1 adrianppa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 January 2016 - 10:03 AM

Buna ziua,

Am un PFA si incepand cu luna aceasta vreau sa infiintez o microintreprindere pe care sa mut activitatea. Pe PFA este foarte simplu cu cheltuielile insa pe microintrepidere am niste nelamuriri pentru ca am primit informatii contradictorii. Intrebarea mea este: ce se intampla daca efectuez plati cu cardul atasat contului microintreprinderii pentru produse/servicii care nu au legatura cu activitatea firmei? La un eventual control voi avea probleme daca achit impozitul pe dividente pentru sumele cheltuite? Va rog sa ma lamuriti dumneavoastra .

Multumesc



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2016 - 04:13 PM

prevederea ref. la cheltuielile facute in favoarea asociatilor, cu plata impozitului pe dividende (adica tratarea lor ca dividende dpv fiscal) s-a eliminat in noul CF !!
dupa parerea mea, la micro nu mai este posibila inreg. acestora pe chelt., ele neavand caracter de (ne)deductibil, de nici un fel.

am supus discutiei acest nou aspect din CF 2016, vezi aici : http://www.conta.ro/...ea-asociatilor/




#3 adrianppa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 24 January 2016 - 03:44 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 22 January 2016 - 04:13 PM, a spus:

prevederea ref. la cheltuielile facute in favoarea asociatilor, cu plata impozitului pe dividende (adica tratarea lor ca dividende dpv fiscal) s-a eliminat in noul CF !!
dupa parerea mea, la micro nu mai este posibila inreg. acestora pe chelt., ele neavand caracter de (ne)deductibil, de nici un fel.

am supus discutiei acest nou aspect din CF 2016, vezi aici : http://www.conta.ro/...ea-asociatilor/

Multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL